تبلیغات

گپي با خواننده گروه خياباني از «اعتياد» تا «آلبوم رسمي»

گپي با خواننده گروه خياباني از «اعتياد» تا «آلبوم رسمي»

موسيقي ايرانيان/ در اين گفت‌وگو قرار است به “هنر خياباني” پرداخته شود؛ هنري که از آن به “هنر شهري” نيز ياد مي‌شود. اگرچه به اشتباه، بسياري افراد اين نوع هنر را صرفاً با “گرافيتي” مي‌شناسند اما هنر خياباني را مي‌توان واجد زيرشاخه‌هاي متعدد و متنوع در حوزه موسيقي، گرافيک، نقاشي، گرافيتي، نمايش، و حتي سينما دانست.

“زرد يواش” يک گروه موسيقي خياباني است که کارشان را با اجرا در خيابان‌هاي تهران آغاز کردند و حالا آن‌قدر موفق شدند که بايد در انتظار اولين آلبومشان باشيم. به اين بهانه با اين گروه گفت‌وگويي ترتيب داده‌ايم:

از اعضاي گروه شروع کنيم. معرفي مي‌کنيد؟

پيام ملکوتي هستم گيتاريست، خواننده و سرپرست گروه موسيقي خياباني زرد يواش. برادرم پدرام ملکوتي شاعر، آهنگساز، نوازنده گيتار و خواننده گروه. اشکان چراغي نوازنده گيتار الکتريک، حميدرضا رذلي نوازنده گيتار بأس و محمد فروزانفر نوازنده کاخن.

از چه زماني اين گروه تشکيل شد؟

پيام ملکوتي: من سال ۱۳۸۱ از کوچه‌اي در محله خودمان شروع به ساز زدن کردم. آن موقع به تنهايي در مترو، محله گيشا و شهرهاي مختلف گيتار مي‌نواختم. سال ۱۳۸۶ با پدرام شروع به فعاليت کرديم. در حال حاضر بيش از دو سال است که گروه را معرفي و در دل مردم ثبت کرده‌ايم. موسيقي خياباني بيشتر از ۱۶۵ سال قدمت دارد و به گفته‌اي از ۱۰۰۰ سال پيش در ايران بوده، چون در کشورمان جشن‌هاي زيادي برگزار مي‌شده است.

قبل از فعاليت در خيابان هم موسيقي کار مي‌کرديد؟

پدرام ملکوتي: ما در خانواده‌اي بزرگ شده‌ايم که هميشه ساز و آواز در آن جاري بوده است. پدرمان هم ساز مي‌زدند و هم آواز مي‌خواندند. نقش خانواده روي پيشرفت ما مهم بوده است. ما به طور حرفه‌اي ۱۴ يا ۱۵ سال است که گيتار مي‌نوازيم. قبل از آن ملوديکا، ضرب و تمپو مي‌زديم.

براي آموزش به کلاس رفتيد؟

پدرام ملکوتي: خير. به صورت خودآموز ياد گرفته‌ايم.

دليل انتخاب “زرد يواش” براي عنوان گروه چيست؟

پيام ملکوتي: روزي فولکس‌واگن زردرنگي را ديديم که آرام و يواش حرکت مي‌کرد. تصميم گرفتيم آن را بخريم و سرتاسر ايران را بگرديم و ساز بزنيم، اما چون ماشين بسيار معيوب بود قرارداد فسخ شد. در هر صورت اين عنوان براي ما باقي ماند.

چرا خيابان را براي ارائه‌ هنر خود انتخاب کرديد؟

پدرام ملکوتي: اولين دليل اين بود که جاي ديگري براي ارائه خود نداشتيم. دليل ديگر اينکه کنار خيابان ارتباط با مخاطب مستقيم است. اين کار در واقع تنها شغلي است که خدمات را ارائه مي‌کنيد و خود مشتري تصميم مي‌گيرد چقدر بابت آن هزينه کند.

پس به موسيقي خياباني به عنوان شغل نگاه مي‌کنيد و از آن درآمد داريد؟

پيام ملکوتي: بله. اين کار شغل ما محسوب مي‌شود و بزرگ‌ترين دليل آن همين درآمدزايي است.

در حال حاضر چرا مدتي است در خيابان اجرا نمي‌کنيد؟

پيام ملکوتي: درگير کارهاي انتشار اولين آلبوم گروه هستيم و فرصت اين کار را پيدا نمي‌کنيم.

شما غير از موسيقي که عرضه مي‌کنيد فعاليت‌هاي فرهنگي هم انجام مي‌دهيد؟

پيام ملکوتي: درک شخصي ما از موسيقي اين است که بتوانيم انرژي منتقل کنيم و در کنار آن فرهنگي بسازيم. در اين راستا سعي بر ايجاد فرهنگ در ارتباط با اعتياد، زباله، بانک سلول‌هاي بنيادي، اينترنت و … داريم. زماني که حتي يک نفر از خواب بيدار شود ما رسالت خود را انجام داده‌ايم. گروه از صميم قلب اين کار را مي‌کند. باعث افتخار است در ايستگاهي که ساز مي‌زنيم ايستگاه آرامش نام مي‌گيرد. مردم با درگيري‌ها و مشغله‌هاي مختلف به تماشاي برنامه ما مي‌ايستند و ذهن آن‌ها آرام مي‌شود. شايد تأثير ما روي بزرگسالان کم باشد اما اين فرهنگ‌سازي‌ها روي کودکان تأثير زيادي دارد.

درواقع موسيقي را براي انتقال مسائل فرهنگي انتخاب کرده‌ايد؟

دقيقاً

در چه شهرهايي غير از تهران به اجراي برنامه پرداخته‌ايد؟

کرمانشاه، همدان، اصفهان، يزد، رشت، رامسر، جواهرده، کرج، قزوين و مشهد.

آيا به فکر برگزاري کنسرت و گسترش گروه هستيد؟

پيام ملکوتي: نزديک به انتشار آلبوم هستيم. به لطف خدا کارهاي ما ضبط شده‌اند و شعرها مجوز گرفته‌اند و در ارشاد هستند. هدف ما اين است به جايگاهي برسيم که هم صدايمان بيشتر شنيده شود و هم درآمد کسب کنيم و اين درآمد را صرف کارهاي خير بکنيم. تصميم داريم کمپ ترک اعتيادي تأسيس کنيم که در آن موسيقي زنده تدريس مي‌شود. از نظر من اين يک کار بزرگ است که نياز به حمايت مردم و ديگر هنرمندان دارد.

اينکه شما روزي گرفتار اعتياد بوديد و الان بهبود يافته‌ايد و کنار خيابان ساز مي‌زنيد خودش پيام‌آور بهبود و به سمت خوب رفتن جامعه است.

پيام ملکوتي: بله. موسيقي خيلي در اين راه به من کمک کرد. من مدتي در مشهد کارتن‌خواب بودم. زماني گيتار داشتم و ساز مي‌زدم و در مسافرخانه اقامت مي‌کردم. در هر صورت دلم براي ساز نواختن با برادرم تنگ شده بود. يکي از بزرگ‌ترين دلايل پاکي من پدرام بود که حائل بسيار ارزشمندي در زندگي‌ام است.

آلبوم چه زماني منتشر مي‌شود؟

پيام ملکوتي: منتظر جواب نهايي ارشاد هستيم. به احتمال زياد بعد از پايان ماه‌هاي محرم و صفر منتشر شود.

آهنگسازي قطعات و ترانه‌ها به عهده‌ چه کسي بوده است؟

پدرام ملکوتي: در رابطه با آهنگسازي يک قطعه پيام، يک قطعه من و برادرم، يکي ديگر توسط اشکان چراغي ساخته شده‌اند و ترانه‌ها از حضرت حافظ، ابوالفضل رجبي، امير آزاد، پيام و خودم هستند. البته کاري از رستاک حلاج هم داشتيم که پس از نظر ارشاد حذف شد. اين آلبوم ۱۰ قطعه دارد.

فکر مي‌کنيد ۱۰ سال ديگر در چه جايگاهي از موسيقي باشيد؟

پيام ملکوتي: ۱۰ سال آتي قابل پيش‌بيني نيست. هدف ما از چهره شدن فعاليت‌هاي فرهنگي است. تصميم داريم بعد از انتشار اثر به کمک ارشاد و شهرداري و نيروي انتظامي هماهنگي صورت گيرد تا به طور مثال در يک ساعت مشخص محله گيشا را از زباله پاکسازي کنيم. يا روزي را مشخص کنيم و از بيمارستان شريعتي بخواهيم زماني را به طرفداران ما اختصاص بدهند تا عضو بانک خون شوند. اين کارها مستلزم چهره شدن است.

فکر مي‌کنيد چه آينده‌اي براي موسيقي خياباني است؟

پيام ملکوتي: ما به آينده‌ اين کار خوش‌بين هستيم. وزارت ارشاد به ما و موسيقي خياباني نظر مثبتي داشته است و اميد داريم که بهتر هم مي‌شود. فقط تنها درخواستي که از دولت داريم اين است که صنفي براي موسيقي خياباني به وجود بيايد. در فرانسه موسيقي خياباني زيرمجموعه‌ي دولت است و همه‌ اعضاي گروه‌هاي مختلف بيمه دارند، ماليات پرداخت مي‌کنند و ثبت‌شده هستند. وقتي موسيقي به من معتاد کمک کرده است قطعاً به خيلي از افراد ديگر هم کمک مي‌کند.

تبلیغات

تبلیغات

تبلیغات