تبلیغات

مروري بر موسيقي فيلم‌هاي ميلياردي سال جاري

هنر آنلاين/ موسيقي يکي از بخش‌هاي مهم فيلم است. آنقدر که ژانري به نام موسيقي فيلم وجود دارد و طرفداران دو آتشه‌اي هم براي خودش دست و پا کرده؛ البته اين قضيه بيشتر درباره موسيقي فيلم‌هاي خارجي مطرح مي‌شود اما با وجود آهنگسازان به‌نامي که در کشور وجود دارند، مدت‌هاست رقابتي بر سر ساخت موسيقي فيلم به وجود آمده که قدرت بالذات آنها را در آهنگسازي به بالفعل رسانده‌ است! در اين گزارش سعي کرديم موسيقي مهم‌ترين فيلم‌هاي اکران شده از اول سال تا به امروز را مورد بررسي قرار دهيم. گزارشي که شايد به شما کمک کند جداي از فيلم، حتما به موسيقي‌اش به صورت مجزا توجه ويژه‌اي داشته باشيد.

نوستالژي بازي با نهنگ عنبر
42 ساله است و کارنامه پرباري دارد. آنقدر که آهنگسازي براي فيلم‌هايي چون "مکس"، "کافه ستاره"، "دايره زنگي" و همينطور مجموعه‌هاي تلويزيوني "سقوط يک فرشته"، "شمس‌العماره" و از آن مهم‌تر، "مختارنامه" را در کارنامه‌اش دارد. امير توسلي از اوايل دهه هشتاد فعاليت حرفه‌اي‌ موسيقي در زمينه آهنگسازي براي فيلم، سريال و بعدها تئاتر را شروع کرد. او آهنگساز فيلم "نهنگ عنبر" است. فيلمي به کارگرداني سامان مقدم که توانست در مدت زمان اکرانش به فروش نزديک به هفت ميليارد تومان دست پيدا کند. يکي از نکات مثبت فيلم که تاثير بسيار زيادي روي جذابيت اثر دارد، موسيقي آن است. کل فيلم، پر است از قطعات نوستالژيکي که در دهه‌هاي هفتاد مردم گوش مي‌دادند و خاطرات بسياري از مردم با همين آهنگ‌ها ساخته شده است. نمونه‌اش قطعه "گريه نکن" است. گرچه اين فيلم، داستان بسيار خوبي دارد اما بار نسبتا زيادي از جذابيش بر دوش انتخاب موسيقي است که توسلي نشان داده با انتخاب‌هاي درستش و همينطور آهنگسازي قوي‌اش توانسته خوب ايفاي نقش کند. بسياري از اين قطعات صرفا انتخاب شده‌اند و آهنگسازي خود توسلي نيست ولي انتخاب‌ها بسيار به‌جا بوده. از طرفي خود توسلي هم سعي کرده موسيقي فيلم را متناسب با همان آهنگ‌هاي قديمي بسازد.
امير توسلي از ۱۷ سالگي به دنبال موسيقي رفت و ساز پيانو را انتخاب کرد. او اين ساز را پيش برادرش آموخت و نخستين کار حرفه‌اي خود به عنوان آهنگساز را براي سريال تلويزيوني "خانواده آقاي رضايت"، نوشته و کار حميد امجد و به تهيه‌کنندگي وحيد نيکخواه‌آزاد انجام داد. پدرش مرشد زورخانه بود و يکي از دلايل علاقه او به موسيقي همين ضرب و آواز زورخانه‌اي بود. به احتمال زياد، کمتر کسي مي‌داند که امير توسلي کسي است که از اواسط دهه هفتاد "گروه موسيقي پژواک" را که نخستين گروه موسيقي راک بعد از انقلاب بود، تشکيل داد.

موسيقي جاندار با محمد (ص)
محمد (ص) پروژه بسيار عظيمي در سينماي ما محسوب مي‌شود. براي اين پروژه عظيم بايد آهنگسازي عظيمي هم در نظر گرفته شود. موسيقي محمد (ص) يکي از تاثيرگذارترين بخش‌هاي فيلم به حساب مي‌آيد. بعد از اينکه فيلم روي پرده رفت، با انتقادهاي زيادي از طرف منتقدان مواجه شد اما بسياري نقطه قوت آن را موسيقي زيبا و شنيدني اثر مي‌دانند. گرچه اين موسيقي اصلا شباهتي به موسيقي عربي ندارد اما، ارکسترال بودن آن، بسيار متناسب با فضاي فيلم درآمده. از آنجايي که اين فيلم با بودجه هنگفتي ساخته شد، براي موسيقي فيلم هم از بهترين ارکستر و آهنگساز دعوت به کار شده است. "الله رکها رحمان" تهيه‌کننده موسيقي، آهنگساز فيلم، موسيقيدان و خواننده سرشناس هندي است. اگر مي‌خواهيد يک آلبوم مجاني از آهنگ‌هاي کلاسيک و کلاسيک تلفيقي گوش کنيد، حتما محمد (ص) را ببينيد يا آهنگ‌هايش را تهيه کنيد!
"الله رکها رحمان" والدينش که هندو مسلک بودند، نام او را در شناسنامه ديليپ کومار نهادند. او در جواني مسلمان شد و اسمش را «الله رکها رحمان» به معني (در امان خدا) گذاشت. رحمان در شانزده سالگي ترک تحصيل کرد و تمام وقت خود را صرف نوازندگي در آثار ايلاياراجا، آهنگساز همه‌پسند جنوب هند کرد. نتيجه بيش از ده سال فعاليت مداوم در صنعت فيلمسازي هند و جهان براي اي.آر. رحمان، فروش بيش از صد ميليون نسخه موسيقي فيلم و بيش از دويست ميليون کاست از آثار او است که او را در زمره پرفروش‌ترين هنرمندان موسيقي جهان قرار مي‌دهد. نکته جالب اينکه؛ مجله تايم در سال ۲۰۰۹ رحمان را در ليست تايم ۱۰۰ به عنوان يکي از صد فرد تاثيرگذار در جهان معرفي کرد.

شواليه وارد مي شود
"ايران برگر" توانست نزديک به 5 ميليارد تومان فروش داشته باشد. اما اين تنها نکته قابل توجه فيلم نبود. بلکه اين فيلم در جايي به شگفتي مي‌رسد که صداي شهرام ناظري را در جايگاه خواننده تيتراژ پاياني مي‌شنويم. ناظري‌اي که او را شواليه موسيقي ايران مي‌خوانند، براي اولين بار تيتراژي خوانده که قرار است براي هميشه ماندگار شود. آهنگسازي اين اثر هم به عهده ارشک رفيعي بوده. رفيعي گرچه اسم چندان مطرحي ندارد اما همين که توانسته آهنگسازي يکي از کارهاي ناظري را انجام دهد، براي خودش محل پيشرفت است. اين اثر هم به صورت ارکسترال است و شعرش از سياوش کسرايي فقيد به نام "دانه‌هاي باران به شيشه‌ها ترانه دارد" است. توصيه مي‌کنيم اگر حتي فيلم را نديده‌ايد، حتما اين قطعه را گوش کنيد. چون هم فضاي موسيقي کلاسيک ايراني دارد و هم خوانش ارکسترالي استاد را که چيزي در مايه‌هاي اثر مولويه شده است، تداعي مي‌کند.

هميشه در اوج
تيتراژ پاياني فيلم "رخ ديوانه" را شنيده‌ايد؟ در سبک راک ساخته شده و کاوه آفاق آن را مي‌خواند. آنقدر به فضاي جوانانه فيلم نزديک است که تاثير فيلم را دو چندان کرده. بسياري از کساني که فيلم را ديده‌اند، توانسته‌اند با موسيقي‌اش حسابي ارتباط برقرار کنند و اتفاقا يکي از دلايل جوان‌پسند بودن فيلم هم، همين موسيقي پاپ- راک آن است. کارن همايونفر با ساخت اين موسيقي نشان داد که حسابي از حال و هواي جوان‌هاي امروزي سر در مي‌آورد و حتي رگ خوابشان را در دست دارد. موسيقي راک، موسيقي امروز جوان‌هاست و همين يکي از بردهاي فيلم است. مرد بزرگي که براي موسيقي کشور ما، يکي از موهبت‌ها به شمار مي‌رود، آنقدر معروف است که اصلا نياز به معرفي ندارد. از اوايل دهه هفتاد، فعاليت در حوزه موسيقي فيلم و سريال را شروع کرد و در مدت بسيار کمي توانست حسابي معروف شود. "هيس دخترها فرياد نمي‌زنند"، "زندگي خصوصي آقا و خانم ميم"، "برف روي کاج‌ها"، "بي‌خود و بي‌جهت" و …، اگر بخواهيم کارنامه همايونفر را اينجا بگوييم، جايي براي ديگر فيلم‌ها نمي‌ماند! ناگفته نماند که همايونفر آهنگساز فيلم "استراحت مطلق" عبدالرضا کاهاني نيز بوده است.

عصر يخبندان و ۳۶۰ درجه
"عصر يخبندان" و "۳۶۰ درجه"؛ اين دو فيلم هيچ ربطي به هم ندارند. تنها اشتراک بين آنها، آهنگسازشان است که آهنگسازي هر دو اثر را برعهده داشته. آرمان موسي‌پور کسي است که سريال "کيميا" را هم آهنگسازي کرده. همان سريالي که درحال پخش است و از قبل از انقلاب شروع مي‌شود و تا امروز ادامه پيدا مي‌کند و لقب طولاني‌ترين سريال تلويزيون را به خود گرفته. اما موسي‌پور بيشتر به‌خاطر آهنگسازي موسيقي فيلم شناخته مي‌شود. با کارگردان‌هاي صاحب‌نام زيادي کار کرده و هنرش را اثبات کرده. "عصر يخبندان" به کارگرداني مصطفي کيايي و "۳۶۰ درجه" به کارگرداني سام قريبيان دو فيلمي هستند که در همين امسال اکران شده و نام آرمان موسي‌پور را به عنوان آهنگساز بر خود داشتند. اکثر سازهايي که براي ساخت موسيقي "عصر يخبندان" به کار رفته‌اند زهي، پيانو و به ندرت ساز الکترونيک است. "عصر يخبندان" به گفته بسياري از منتقدان از فيلمنامه خوبي برخوردار نيست و بسياري معتقدند پرآهنگ بودن فيلم براي پوشاندن اين ضعف‌ها بوده. اين فيلم آشکارا از حجم بالاي موسيقي متن استفاده مي‌کند. موسيقي‌اي که به صورت ارکسترالي ساخته شده و تاثير زيادي بر صحنه‌ها داشت. اما متعدد بودن اين آهنگ‌ها باعث شده بعضي صحنه‌ها در موسيقي گم شوند و اين موسيقي باشد که حرفي براي گفتن داشته باشد.در "۳۶۰ درجه" اما داستان متفاوت است. تعداد آهنگ‌هاي متن کم است اما جذابيت اثر را بيشتر کرده است.

آريا عظيمي‌نژاد و گينس
اولين ساخته سينمايي محسن تنابنده داستان متفاوتي دارد. هم فروشش ميلياردي شد و هم موسيقي‌اش را آريا عظيمي‌نژاد  است.عظيمي نزاد از اين جهت آهنگساز مهمي است که حافظه موسيقي فيلم ما پر شده از ساخته‌هاي او. "ميم مثل مادر" با آن موسيقي ماندگارش، "نقاب"، "پارک‌وي" و "طلا و مس"، "فرش ايراني" و بسياري کارهاي ديگر. حتي بعضي از آهنگ‌هاي مطرح خواننده‌هاي معروف هم که در ذهن‌ها مانده، از ساخته‌هاي اوست. مثل "مرو اي دوست" محمد اصفهاني. جنس موسيقي عظيمي‌نژاد رگه‌هايي از ماندگاري موسيقي کلاسيک ايراني را دارد و در کنارش موسيقي‌هاي ارکسترالي‌اش هم بي‌داد مي‌کند. عظيمي‌نژاد سه‌تار نواز قهاري است که در آلبوم‌هاي عليرضا عصار و حتي فريدون آسرايي هم آن را به نمايش گذاشته. ويژگي‌اي که موسيقي فيلم "گينس" را متمايز از موسيقي فيلم‌هاي ديگر مي‌کند اين است که موسيقي فيلم در اعماق وجود مي‌نشيند و حتي استفاده از آلات موسيقي راک، تاثيرگذاري‌اش را بيشتر مي‌کند. اين است که عظيمي‌نژاد هر روز حرف جديدي براي گفتن دارد و با شنيدن ساخته‌هايش خسته نمي‌شويد.

تبلیغات

تبلیغات

جدیدترین اخبار

تبلیغات