تبلیغات

واکنش «جليل سامان» به کشف حجاب دو بازيگر

فارس/ جليل سامان، نويسنده و کارگردان سينما و تلويزيون در پي کشف حجاب دو بازيگر گفت: متاسفانه اقداماتي شبيه به اين کار از سوي برخي بازيگران باعث ناامني در اين حرفه مي‌شود، چرا که همواره تهيه کنندگان و کارگردانان بايد نگران باشند که نکند يکي از بازيگرانشان اقدامي مشابه کند و سرمايه و حاصل کارشان توقيف شود
سامان ادامه داد: بازيگر زيادي نداريم و مجبوريم بازيگرانمان را از ميان قشر موجود بازيگر انتخاب کنيم، نهادهاي پرورش دهنده نيرو براي سينما در اين سالها فعاليت موفقي انجام ندادند، تلويزيون در بخش‌هاي مختلفي نيرو تربيت مي‌کند اما بازيگر آموزش نمي‌دهد. من براي يک کار که در مرحله پيش توليد بودم وضعيت 180 بازيگر زن را بررسي کردم که نزديک به 100 نفرشان بيني خود را عمل کرده بودند و مابقي نيز به لحاظ سن و سال مناسب نقش مورد نظر نبودند.

کارگردان سريال «پروانه» و «ارمغان تاريکي» گفت: کشف حجاب ربطي به سينما و تلويزيون ندارد و نبايد بخاطر اين مسئله اين دو مجموعه را تحت فشار قرار داد، بايد فيلم ساخته شود ما امروز در تلويزيون با مشکل منابع مالي روبرو هستيم، متاسفانه در دولت احمدي نژاد و روحاني آنچنان که بايد به صداو سيما کمک نشد و بسياري از پروژه‌هاي مهم و بزرگ روي زمين مانده است. ما بايد يک ساختاري داشته باشيم که آن ساختار هنرمندان مارا جذب کنند اما نداريم. در عوض خارج از کشور سيستم جذب هنرمندان ما بشدت فعال است. تعداد زيادي از بازيگران ما در پي گرين کارت هستند و وقتي آنها را نياز داري در خارج از کشور بسر مي‌برند.

اخلاق حرفه‌اي يک مسئله شخصي است و سهم بازيگر بسيار مهم است، نظارت بر هنرمندان عملي نيست. مسئولان فرهنگي فضاي فرهيختگي در سينما بوجود نياورند و گيشه برايشان مهم بوده و هست و البته اين معضل در دنيا وجود دارد.

سامان در پاسخ به اين سوال که آيا فضاي پيشنهادات غير اخلاقي به بازيگران زن در سينما وجود دارد گفت: من هيچ وقت با اين مسايل روبرو نشدم البته نمي‌توانم بگويم که نيست و نبوده اما اين مصاحبه‌ها و حرف‌ها راه خوبي براي گرين‌کارت گرفتن است و اينگونه مي‌گويند که اينجا آزادي نيست، من محدود بودم و بدون صرف زمان زياد براحتي گرين‌کارت مي‌گيرند. معتقدم نظارت تنها نمي‌تواند موجب حل مشکلات باشد و بايد فردي که اشتباه مي‌کند را توجيه کرد و تنبيه کارساز نيست، مسئولان مسير درست جذب را بلد نيستند، مجموعه عجيب و غريبي در فرهنگ داريم، نقشه و مسير مشخصي در فرهنگ وجود ندارد.

جليل سامان در ادامه گفت: براي هنرپيشه اي که تسليم فرهنگ غرب مي شود راهي نيست جز آنکه با همان قواعد زندگي کند،برهنگي فرهنگي، فرهنگ برهنگي را گسترش مي دهد. در غرب مشکل برهنگي است اما اينجا ما فرهنگ مان برهنه مي شود. اين تراژدي حاصل فقر فرهنگي است. مسؤلان فرهنگي بايد سياستي بکار ببرند که فرق دوغ و دوشاب در آن مشخص شود، ما به لحاظ فرهنگي در سينما و تلويزيون فضاي آشفته‌اي داريم، در حالي که بايد دنبال توليدات فاخر جهاني باشم. در سطح هنري، تجاري و نه فرمايشي. اورژانسي‌ترين کار اين است که کار به کاردان سپرده شود و پول به اين عرصه تزريق شود تا هنرمندان ما مشغول توليدات سازنده شوند، توليدات خوب باعث ارتقاء صاحبان اثر نيز مي‌شود و بايد بگويم ما سالم‌ترين سينما، تلويزيون و تئاتر را در جهان داريم، شهرت هنرمند را به شدت آسيب پذير مي کند پس بايد بيشتر مراقب خودش باشد بايد به افرادي که مشهور مي‌شوند خوراک فرهنگي رساند. اما نه از نوع فرمايشي، مثل نمايشي کردن بعضي ها که چادري مي شوند که بيشتر اين رفتار نمايشي موجب لجاجت مي شود! عفت يک امر ذاتي است بايد ذاتمان را اصلاح کنيم.

تبلیغات

تبلیغات

تبلیغات