تبلیغات

بازيگران فراموش‌شده معروف‌ترين سکانس‌هاي سينما

بازيگران فراموش‌شده معروف‌ترين سکانس‌هاي سينما

برترين ها/ امروز درباره‌ي چهره‌هايي حرف مي‌زنيم که همه‌ي ما آن‌ها را ديده‌ايم، اما هرگز کنجکاو نشده‌ايم نام‌شان را بدانيم و در خاطر نگاه داريم. اين نوشته، افرادي را به ما يادآوري مي‌کند که بهترين لحظات و خاطرات ما از سينما را به‌وجود آورده‌اند، اما آن روي بي‌رحم سينما، نام‌شان را زنده و درخشان حفظ نکرده‌است.

با وجود آن‌که نام هايي مانند بوگارت، براندو و هافمن هميشه در ذهن و قلب سينمادوستان زنده باقي خواهد ماند، اما چند نفر از ما نام‌هاي کورسيتو، بِدُيا يا ولش را به عنوان بازيگر در ذهن داريم؟! اين‌ نام‌ها فراموش شده‌اند، آن هم در شرايطي که تمام اين نام‌ها، نقشي محوري را در معروف‌ترين سکانس‌هاي تاريخ سينما ايفا کرده‌اند.

امروز درباره‌ي چهره‌هايي حرف مي‌زنيم که همه‌ي ما آن‌ها را ديده‌ايم، اما هرگز کنجکاو نشده‌ايم نام‌شان را بدانيم و در خاطر نگاه داريم. اين نوشته، افرادي را به ما يادآوري مي‌کند که بهترين لحظات و خاطرات ما از سينما را به‌وجود آورده‌اند، اما آن روي بي‌رحم سينما، نام‌شان را زنده و درخشان حفظ نکرده‌است.

1- سالواتوره کورسيتو در «پدر خوانده»

تا پيش از سال ۱۹۷۲، کورسيتو يک آرايشگر معمولي ايتاليايي بود. اما دنياي او، زماني که براي ايفاي نقش «آمريگو بوناسه‌را» انتخاب شد، به‌سرعت تغيير کرد.

در سکانس ابتدايي شاهکار بي‌بديل «فرانسيس فورد کاپولا»، «پدرخوانده»، بوناسه‌را بريده از همه‌جا و سرخورده از عدالت آمريکا، به پدرخوانده پناه مي‌برد و از او خواهش مي‌کند که به‌مناسبت ذوز عروسي دخترش، لطفي به او کند.

بوناسه‌را به‌عنوان پدري دلشکسته از دختر بسيار زيباي‌ش مي‌گويد که چند جوان آمريکايي مزاحم‌ش شدند و وقتي ديدند دختر تسليم خواست آن‌ها نمي‌شود، به قصد کشت او را کتک زدند و زيبايي‌اش را از او گرفتند و دادگاه آن‌ها را از اتهام تبرئه کرد. او به دنبال عدالت براي دختر خودش بود.

مدتي کوتاه پس از آن‌که کورسيتو به‌عنوان بازيگر نقش بوناسه‌را برگزيده‌شد، او خود را تنها در حالي يافت که در باغ خانه‌ي براندو در مالهالند درايو ايستاده‌بود و منتظر بود تا کاپولا او را به داخل ساختمان دعوت نمايد.

کورسيتو به داخل ساختمان رفت و به براندو به‌عنوان يکي از سرسپردگان دن ويتو معرفي شد. کورسيتو اين‌قدر خوب در نقش‌ش جا افتاده‌بود که کاپولا کاملاً به حضور او در فيلم رضايت دهد و او در يکي از بهترين فيلم‌هاي تاريخ سينما، جاودانه شود.

مونولوگ او: «من به آمريکا ايمان دارم.» يکي از به‌يادماندني‌ترين مونولوگ‌هاي تاريخ سينما بود و حتي براندو از او به‌عنوان يکي از بهترين‌ها در طول کار در اين اثر، نام برد.

2- جو. ئي. براون در «بعضي‌ها داغ‌ش رو دوست دارن»
با آن‌که امروزه سينمادوستان هنوز نام‌هاي کلاسيکي مانند کري گرانت و کلارک گيبل را به دليل توانايي بالاي آن‌ها در ارائه‌ي کاراکترهاي طناز به خوبي به ياد دارند، «جو ئي. براون» نامي ناآشنا نزد آنان است. براون پيش از اين فيلم معروف هم در تئاترهاي برادوي و فيلم‌ها کار مي‌کرد و به‌خاطر دهان بزرگ و لبخند خاص‌ش، شناخته مي‌شد.

او چندين فيلم ملودرام کار کرده‌بود اما وقتي کارگردان‌ها به استعداد او در ايفاي نقش‌هاي کمدي پي بردند، از او در آن نقش‌ها استفاده کردند، يکي از نقش‌هاي به‌ياد ماندني او در اين ژانر، در فيلم «روياي نيمه‌شب تابستان» شکل گرفت. وقتي نقش‌هاي او براي فيلم‌ها کمتر شد، او وقت خود را صرف ورزش، تماشاي آثار باقي‌مانده از جنگ جهاني دوم و کار تئاتر کرد.

تا آن‌که در سال ۱۹۵۹ از سوي کمپاني قرن بيستم، به او بازي در نقش ميليونري به نام «اوزگود فيلدينگ سوم» در فيلم «بعض‌ها داغ ش رو دوست دارن» شد، يکي از بهترين کمدي‌هاي کلاسيک سينما.

با آن‌که تمام فيلم مملو از صحنه‌هاي کمدي است، اما دو صحنه‌ي بازي براون با «جک لمون» واقعاً عالي از آب در امده، يکي سکانس رقص آن دو و يکي سکانس نهايي غيلم که اوزگود به جري، بدون آن‌که متوجه شده‌باشد که جري مرد است، پيشنهاد ازدواج مي‌دهد.

جري که در طول فيلم متوجه عشق اوزگود به خود شده، بدش نمي‌آيد که ابتدا اين ازدواج را بپذيرد و وقتي معلوم شد که مرد است، طلاق بگيرد و يک غرامت حسابي از اوزگود ميليونر دريافت کند، اما دوست‌ش به او مي‌گويد اساساً از اين فکر خارج شود.

در سکانس نهايي وقتي جري و اوزگود با هم هستند و جري تمام تلاش‌ش را مي‌کند که اوزگود را از ازدواج منصرف کند، اما با وحشتناک‌ترين بهانه‌هايي که هر مردي را از ازدواج منصرف مي‌کند، اوزگود از عشق‌ش دست نمي‌کشد.

در نهايت جري مي‌گويد که او يک مرد است و يکي از بهترين ديالوگ‌هاي تاريخ سينما توسط براون بيان مي‌شود: «خب، هيچ‌کس کامل نيست!»

حالت چهره‌ي براون، بازي عالي جک لمون و طنازي ويليام وايلدر باعث شده يکي از شاخص‌ترين سکانس‌هاي تاريخ سينماي کمدي در سکانس نهايي فيلم به‌وجود آيد. اين گفتگو از سوي انستيتوي فيلم آمريکا، به‌عنوان يکي از ۵۰ نقل‌قول برتر تاريخ، شناخته شده‌است.

3- جو مَنتِل در «محله‌ي چيني‌ها»

بسياري از ما اين هنرپيشه را که در سال ۱۹۵۶ براي فيلم «مارتي» نامزد اسکار شد، نمي‌شناسيم.

منتل حضور خود را در سينما با فيلم «مرد مخفي» و در نقش پس روزنامه‌فروش آغاز کرد. بعد از آن، منتل نقش‌هايي کم‌اهميت را پذيرفت، مثلاً در «پرندگان» هيچکاک، نقش يک فروشنده‌ي دوره‌گرد را داشت. با اين‌حال، پذيرفتن نقش مکمل در فيلم «محله‌ي چيني‌ها» در سال ۱۹۷۴، او را به جايگاهي قابل‌قبول براي يک بازيگر رساند.

اين فيلم پايان تلخي دارد و نشان مي‌دهد که مبارزه با افراد قدرتمندي که سيستم را فاسد مي‌کنند، بي‌فايده است. در اين‌جا منتل به‌يادماندني‌ترين ديالوگ فيلم را خطاب به چيک (جک نيکلسن) مي‌گويد: «فراموش‌ش کن جيک! اين‌جا محله‌ي چيني‌هاست!» انستيتوي فيلم آمريکا، اين نقل‌قول را در ميان ۱۰۰ نقل‌قول برتر تاريخ سينما ثبت کرده‌است.

4- پت ولش در «ئي.تي.: موجود غيرزميني»

ولش با کارهاي‌ش در اين فيلم اشک خيلي از سينمادوستان را درآورده، آن ها را خندانده و مدام بين احساس خنده و گريه، حال‌شان را متغير کرده‌است.

اين خانم خانه‌دار اهل مارين کانتي، در سال ۱۹۸۱ زماني کشف شد که «بن برت»، طراح صداي فيلم «جرج لوکاس» صحبت کردن‌ش را با يک منشي مغازه‌ي عکاسي محلي، درباره‌ي بزرگ کردن چند عکس شنيد. برت که مجذوب جنس صداي او شده‌بود، با عجله ولش را از مغازه بيرون برد و به او توضيح داد که به دنبال يک صداپيشه براي فيلم جديد مي‌گردد.

اين‌که خانم ولش روزي دو پاکت سيگار مي‌کشيد، در ايجاد جنس صداي خاص‌ش بسيار مؤثر بود. سه ماه بعد از انجام تست‌ها، ولش توانست بانوي ۸۲ ساله‌ي تبتي را براي حرف زدن به‌جاي ئي. تي. کنار بزند و خود دوبله‌ي اين موجود را بر عهده گيرد. ولش براي مجموع ۹ و نيم ساعت کارش، ۳۸۰ دلار دريافت کرد.

دفعه‌ي بعد که صداي ئي. تي را شنيديم، يادمان باشد که بايستي از يک خانم بسيار سيگاري ممنون باشيم. جنس صداي خاص او باعث شد که او همکاري ديگري با لوکاس، براي دوبله‌ي نقشي در «جنگ‌هاي ستاره‌اي اپيزود ششم: بازگشت به جداي» داشته‌باشد.

5- استل راينر در «وقتي هري با سالي ملاقات کرد»

اگر تنها نام‌ش را به خيلي از سينمادوستان بگوييد، آن‌ها احتمالاً او را به ياد نخواهند آورد، با اين حال در بسياري از کارهاي کمدي امريکايي، او نقش مادر را ايفا کرده‌است و يکي از جذاب‌ترين ديالوگ‌هاي سينماي ژانر کمدي را ادا نموده‌است.

او که همسر کارگردان، نويسنده و بازيگر کمدي، کارل راينر بود، پيش از آن‌که به بازيگري روي اورد، نقاش بود. او در سال ۱۹۴۳ با کارل ازدواج کرد و کاراکتر «مري تايلر مور» با الهام از شخصيت او در «نمايش ديک ون دايک» به‌وجود آمد.

با اين‌حال به‌يادماندني‌ترين نقش‌هاي او در فيلم هاي کمدي، در دهه‌ي شصت به او پيشنهاد شد. او در فيلم پسر خود، راب، «وقتي هري با سالي ملاقات کرد» در سال ۱۹۸۹ به‌يادماندني‌ترين نقش خود را ايفا نمود.

او در آن‌جا نقش مشتري يک کافه را ايفا مي کرد که بعد از حرکات انگشت‌نمايانه‌ي سالي (مگ رايان) که باعث شد همه با تعجب به او خيره شوند، به گارسون گفت: «من همون چيزي رو مي‌خورم که اون مي‌خوره!»

تبلیغات

تبلیغات

جدیدترین اخبار

تبلیغات