تبلیغات

توصيه‌هاي خسرو سينايي به فيلمسازان جوان

سينماپرس/ خسرو سينايي کارگردان تاکيد کرد زمان فرصت سوزي در سينماي ايران به پايان رسيده و برگزاري کارگاه هاي موثر در مدرسه ملي سينما موقعيت مناسب براي هدايت استعدادهاي جوان فراهم مي کند.

خسرو سينايي کارگردان پيشکسوت سينماي ايران که قرار است کارگاه «آموزش دکوپاژ در فضاي باز و بسته» را در مدرسه ملي سينما برگزار کند درباره ضرورت برگزاري اين کارگاه به خبرنگار مهر گفت: به اعتقاد من يکي از دلايلي که فيلمسازان سينماي ايران بعد از ساخت چند فيلم دچار سردرگمي مي شوند اين است که هنوز به تعريف و چارچوب دقيق درباره ساختار فيلم نرسيده اند و اين کاستي به ضعف در دکوپاژ برمي‌گردد.

کارگردان فيلم «گفتگو در سايه» يادآور شد: زمان فرصت سوزي در سينماي ايران به پايان رسيده و برگزاري کارگاه هاي موثر در مدرسه ملي سينما موقعيت مناسب براي هدايت استعدادهاي جوان را فراهم مي کند.

وي با تاکيد بر اينکه دکوپاژ زيربناي ساخت يک فيلم سينمايي است، عنوان کرد: متاسفانه اغلب فيلمسازان جوان از اين مهم غافل هستند و اگر فيلمنامه و يا سوژه خوب از فيلمشان گرفته شود در ساختار حرفي براي گفتن ندارند و به همين دليل است که فيلمساز بعد از ساخت چند فيلم که حتي آثار خوبي هم هستند دچار يکنواختي در روايت سوژه و داستان مي شود.

سينايي با اشاره به اين مطلب که هر اثر سينمايي ساختار مختص به خود را دارد، گفت: يکي از دلايل افت کيفي در روايت داستان هاي سينمايي اين است که فيلمسازان مي خواهند براساس يک فرمول واحد فيلم بسازند و فکر مي کنند يک فرمول پاسخگوي همه داستان‌ها است، اما چنين نيست. من بعد از يک عمر فيلمسازي به جوانان توصيه مي کنم که به ساختار در آثارشان اهميت دهند و دست از يکنواختي در روايت بردارند.

کارگردان فيلم «عروس آتش» تصريح کرد: متاسفانه آنچه در سينماي ايران اهميت دارد توجه به داستان و هنرپيشه است و کمتر توجهي به ساختار و دکوپاژ مي شود بنابراين فکر مي کنم جاي کارگاه دکوپاژ براي فيلمسازان در سينما ايران خالي بود و از همين رو در نظر دارم براي تعداد محدودي از دانشجوياني که سينما مي دانند دکوپاژ در سينماي ايران را تدريس کنم.

کارگردان فيلم سينمايي «جزيره رنگين» درباره نمايش اين فيلم در جشنواره غير رقابتي ونکوور کانادا نيز به خبرنگار مهر گفت: چندي پيش فيلم «جزيره رنگين» در جشنواره غير رقابتي ونکوور در دو نوبت نمايش داده شد و مورد استقبال قرار گرفت. خبر حضور بين المللي اين فيلم در ايران بازتاب نداشت که براي من جاي تعجب داشت، اما به هر تقدير «جزيره رنگين» راه خودش را در سينما پيدا کرده و به زودي توسط مخاطب هاي ايراني نيز ديده مي شود.

وي در پايان با اشاره به فيلمنامه هاي در دست نگارش گفت: به طور مشخص روي دو طرح فيلمنامه کار مي کنم که در صورت تامين منابع مالي اين دو فيلمنامه را کارگرداني مي کنم و البته همچنان به ساخت فيلم «قطار زمستاني» اميد دارم.

تبلیغات

تبلیغات

تبلیغات