تبلیغات

کارگردان انيميشن «بازگشت»: توقع جايزه در جشنواره‌ها را نداريم

کارگردان انيميشن «بازگشت»: توقع جايزه در جشنواره‌ها را نداريم

باشگاه خبرنگاران/ ما تلاش مي‌کنيم بدون چشمداشت به جايزه، تنها براي ديده‌‌شدن در جشنواره‌هاي خارجي حضور پيدا کنيم.
امروزه هنر پويا‌نمايي، يکي از شاخه‌هاي مهم درسينماست که جذابيت‌هاي فراواني در اين حوزه وجود دارد.

امروزه در ايران، جوانان زيادي در اين بخش، حضور پيدا کرده‌اند و با تلاش فراوان، آثار موفقي را توليد مي‌کنند.

محمد همداني، يکي از کارگردان‌هاي جوان اين عرصه است که به تازگي با همکاري فعالان اين حوزه، انيميشن «بازگشت» را ساخته‌اند و قرار است که اين پويانمايي در جشنواره فيلم فجر امسال، حضور داشته باشد.

اين کارگردان، در رشته علوم انساني، فارغ‌‌التحصيل رشته فرهنگ و ارتباطات، گرايش سياست‌گذاري فرهنگي از دانشگاه امام صادق است، همداني که 29 سال سن دارد، در گفتگو با خبرنگار حوزه سينما گروه فرهنگي باشگاه خبرنگاران جوان؛ در مورد ساخت انيميشن «بازگشت» گفت: اين پروژه در حدود دو سال ساخته شد و تلاش کرديم که در اين پروژه، از بهترين تکنيک‌ها در توليد اين پويانمايي استفاده شود.

در «بازگشت» فارغ از گروه دوبله و صدا و موسيقي، حدود 60 نفر به طور مستقيم، فعاليت داشتند و برآورد اوليه هزينه در اين پروژه 500 ميليون تومان بوده است.

همداني در ادامه، در مورد انيميشن گفت: اين پويانمايي قرار است در جشنواره‌هاي خارجي نيز ديده شود و ما در اين عرصه نيز حضور داشته باشيم، اما توقع گرفتن جايزه از جشنواره را نداريم. اين بحث مثل آن است که ما براي اولين بار به جام جهاني فوتبال برويم و انتظار قهرماني داشته باشيم، در واقع اولين گام‌ها، لزوماً بهترين گام‌ها نيست. درکشور ما، بايد از اين دست انيميشن‌ها ساخته شود تا کار روز به روز بهتر شود و بتوانيم مخاطب را از خود راضي کنيم.

کارگردان «نه و بيست دقيقه در بوشهر» در مورد مهمترين زيرساخت انيميشن بيان کرد: مهمترين زيرساخت پويانمايي، موضوع منابع انساني است. در تمام دنيا، وقتي پروژه‌اي ساخته مي‌شود، قسمتي از نيروي انساني آن، بخش متخصص و کارشناسان آن پروژه است که ما در اين بخش، نيروي متخصص، کم نداريم و قسمتي از اين نيروي انساني، بدنه آن پروژه است که ما در اين بخش، مشکل و کمبود داريم، ما بايد کار کردن به صورت گروهي را ياد بگيريم.

همداني، مشکل ديگر پويانمايي در کشور را، دور بودن فضاي دانشگاه با صنعت دانست و خاطرنشان کرد: بايد زمينه‌اي فراهم شود تا فضاي نظري و آکادميک، به فضاي توليد نزديک شود. در دانشگاه‌ها افراد زيادي هستند که تا به حال، توليد حرفه‌اي نداشته‌اند و بايد مدت زيادي بگذرد تا با واقعيت توليد آشنا شوند، ولي در کشورهاي پيشگام در اين عرصه، اتصال بين دانشگاه و صنعت وجود دارد.

همداني در قسمت ديگري از صحبت‌هايش، در مورد بخش سخت‌افزاري در توليد فيلم‌هاي پويانمايي خاطرنشان کرد: سازمان اوج در اين پروژه به ما، کمک‌هاي فراواني کرد و رندرفارم که يکي از مهمترين سخت‌افزارهاي ساخت انيميشن است و حدود صد گره دارد، در اختيار ما قرار داد، اما در کشورهاي توسعه يافته، براي يکي از پروژه‌هاي بزرگ انيميشن، حدود 5 هزار و 500 گره در اختيار تيم سازنده آن پروژه بود که همين موضوع تفاوت ما و آن کشورها را به طور کامل نشان مي‌دهد.

وي در مورد اهميت آموزش و پرورش و مدارس در کشف استعدادها در اين زمينه بيان کرد: يکي از مسائل مهم، بحث استعداديابي در اين زمينه توسط آموزش و پرورش است. متأسفانه در ذهن فرزندان اين کشور فرو کرده‌اند که اگر مهندس يا دکتر شوي، فرد موفقي هستي، در حالي که ما در حوزه علوم انساني، مشکلات فراواني داريم و به اين بخش توجهي نمي‌شود.

تبلیغات

تبلیغات

تبلیغات