تبلیغات

برايان آدامز، صداي دلنشين موسيقي راک

برترين ها/ برايان آدامز (به انگليسي: Bryan Adams)‏ (زادهٔ ۵ نوامبر ۱۹۵۹ در کانادا) با اصليتي انگليسيترانه سرا، آهنگساز، گيتاريست، بيسيست، تهيه کننده، فعال اجتماعي، عکاس و از شناخته‌ شده‌ترين خواننده‌هاي راک است. او در سال ۱۹۸۴ و با آلبوم بي‌باک به شهرت جهاني رسيد از ديگر آلبوم‌هاي موفق آدامز مي‌توان از بيدار کردن همسايه‌ها و ۱۸ ساله تا آخر عمر نام برد. آدامز در سال ۱۹۹۱ براي ساندترک فيلم رابين هود: شاهزاده دزدها برندهٔ جايزهٔ گرمي شده و تا به‌ حال ۵ بار نامزد دريافت گلدن گلاب بوده‌ است. او گياهخوار است و در فرانسه زندگي مي‌کند.

سفر به دنيايي ديگر با موسيقي

برايان آدامز، يکي از ستارگان کهنه‌کار موسيقي پاپ و راک، اگر چه چندان اهل نوآوري نيست، اما در طول فعاليتش که نزديک به سه دهه از عمر آن مي‌گذرد، ترانه‌هاي شنيدني و ماندگار بسياري از خود به جاي گذاشته است. وي که متولد پنجم نوامبر ۱۹۵۹ در شهر کيکستون واقع در ايالات اونتاريو کاناداست از همان دوران کودکي و نوجواني نواختن گيتار و ساختن ترانه را آموخت و تجربه کرد. دوران کودکي و نوجواني آدامز، به خاطر شغل پدرش که ارتشي بود، مدام در سفر و اقامت در کشورهاي ديگر گذشته است . وي در شانزده سالگي ترک تحصيل کرد و اولين گروه موسيقي خود به نام شوک را تشکيل داد و به اجراي برنامه پرداخت.

ديدن يکي از کنسرت هاي تينا ترنر باعث شد، برايان آدامز عزمش را جزم کند و به‌ طور جدي پا به صحنه بگذارد. او درباره اين مي‌گويد:«يادم است که تينا ترنر در اين کلوب کوچک برنامه داشت و تا آخرين نفس خواند. و اين در حالي بود که بالاي چهل درجه تب داشت و اصلا حال خوشي نداشت. من که اين صحنه را ديدم، به خودم گفتم، وقتي تينا ترنر با وجود تب و مريضي شديد، مي‌تواند به روي صحنه برود و هر چه در توانش هست را به طرفدارانش عرضه کند، من هم مي‌توانم از عهده اين کار بربيايم.

در سال 1977 به گروه نيمه موفق سوييني تاد پيوست و در تهيه و اجراي دو آلبوم با آن ها همکاري کرد. بعد از جدايي از اين گروه با همکاري تنگاتنگ بروس آلن به عنوان مدير و جيم والانس ترانه سراي چيره دست و حرفه اي آن دوران به تک خواني ادامه داد.

اولين ترانه او EPONYMOS نخستين حضور هنري وي است که با همکاري شرکت معتبر A&Mکانادا به بازار عرضه شد. با اين وجود آلبوم تاثيرگذارو موفقي از کاردر نيامد.

در سال 1981 با ترانه YOU WANT IT YOU GOT IT بدل به يکي از خوانندگان مطرح روز شد. ترانه CUTS LIKE AKNIFE در سال 1983 در کم تر از يک سال بيش از يک ميليون نسخه فروش داشت و ترانه STRAIGHT FROM THE HEART جزو ده ترانه برتر قرار گرفت و صدرنشين جدول بيل بورد گرديد .
برايان بعد ازآمريکا به همراه گروهش به اروپا ، ژاپن و استراليا سفر کرد. آلبوم RECKLESS آدامز در سال 1984 به بازار موسيقي عرضه شد و ترانه HEAVEN از اين آلبوم در فيلم "شبي در بهشت" محصول کمپاني فوکس قرن بيستم که کاري ارزنده و قابل تحسين از آدامز به شمار مي رود به عنوان ترانه برتر سال در آمريکا و 6 ترانه ديگر اين آلبوم به عنوان پرفروش ترين ترانه هاي کانادا به ثبت رسيدند. پس از آان برايان آدامز در کنسرت فيلادلفيا که در راستاي کمک هاي انساندوستانه به قحطي زدگان اتيوپي ترتيب داده شده بود شرکت کرد و با همکاري يک گروه سوپراستار کانادايي به نامNORTHERN در جولاي 1985 اقدامي انساني را در کارنامه هنري خود ثبت کرد.

آلبوم RECKLESS وي تا دو هفته به عنوان آلبوم برتر آمريکا معرفي شد و آدامز جوايز متعددي را در اين زمينه دريافت کرد که مي توان به جايزه JUNO در کانادا که هم تراز جايزه گرمي در آمريکا است اشاره کرد.

آلبوم بعدي آدامز INTO THE FIRE نام دارد که در سال 1987 نزديک به يک ميليون نسخه از آن در آمريکا فروش رفت و جزو جدول 10 ترانه برتر قرار گرفت. برايان تا اواسط سال 1988 وقت خود را صرف اجراي کنسرت در آمريکاي شمالي ، اروپا و ژاپن کرد و مهم ترين برنامه وي اجراي کنسرت در آلمان شرقي بود که در آن زمان کشوري کمونيستي به شمار مي رفت .

در سال 1988 ستاره موسيقي پاپ فعاليت هنري خود را صرف ساخت موسيقي فيلم "کاديلاک صورتي" با بازي کلينت ايستوود کرد و تا سال 1990 در فعاليت هاي انساندوستانه و دريافت جوايز متعدد شرکت نمود !!! حضور افتخاري در کنسرت بزرگ MOTHELY CRUE و ضبط آلبوم جديدش نيز در همين دوران انجام شد . سال 1990 هم زمان با فروپاشي ديوار بزرگ برلين در کنسرت بزرگ راجر واترز و گروه PINK FLOID که با حضور ستارگان بزرگ موسيقي پاپ و راک انجام شد شرکت کرد.

تبلیغات

تبلیغات

جدیدترین اخبار

تبلیغات