تبلیغات

«مجيد اخشابي» قول داد آهنگ رپ نخواند!

مشرق/ اين خواننده پاپ گفت: من هيچوقت راضي نمي‌شوم نام اثري را که در آن از کلمات مستهجن، منفي و زشت استفاده شده باشد موسيقي بگذارم اما يکسري موسيقي‌هاي تاثيرگذار هم در کارهاي رپ وجود دارد که دست روي مسايل مهم جامعه مي‌گذارند و با بياني متشخصانه آن را عنوان مي‌کنند.
مجيد اخشابي ازآن دسته از خوانندگان موسيقي پاپ است که سال ها بدون حاشيه و بي سر و صدا مشغول فعاليت در عرصه موسيقي است، تا آنکه چندي پيش با حضور در برنامه “خندوانه” رامبد جوان ضمن خواندن قطعه آهنگ “لبخند” از حضور رامبد جوان به عنوان يک “رپ خوان” در اين اثر استفاده کرد و اين قطعه آهنگ مشترک با استقبال خوب مخاطبان مواجه شد و البته انتقاداتي را نيز متوجه مجيد اخشابي بابت رپ خواني رامبد جوان در اين اثر کرد، حال مجيد اخشابي در گفتگويي در خصوص اين همکاري و همچنين موسيقي “رپ” نکات قابل توجه اي را مطرح کرده است که از نظرتان مي گذرد.

همکاري با رامبد جوان و قطعه آهنگ “لبخند” بگوييد.

– ما يکديگر را بعد از چند سال در يک ضيافت افطاري که به واسطه دوست مشترکمان دکتر رحيمي برگزار شد ديديم که اتفاقا رامبد پيشنهاد رفتن به خندوانه را داد و از من خواست کار ويژه‌اي براي برنامه درست کنم و به کار مشترکمان (گمگشته) اشاره کرد و يادآوري کرد که آن کار براي هر دوي ما کار خوبي بود و اينکه ان‌شاالله بتوانيم در کار ديگري اين اتفاق خوب را باز آفريني کنيم که همان‌جا من به فکرم رسيد و به رامبد گفتم کاري آماده مي‌کنم که تو هم در آن نقش داشته باشي، رامبد هم استقبال کرد. بعد به سراغ انتخاب ملودي رفتيم و چند باري تلفني صحبت کرديم تا رسيديم به اينکه اواسط و اواخر قطعه رامبد هم نقشي داشته باشد و دکلاماسيون و خواندن بخشي از کار را به او بسپاريم که اين‌کار انجام شد و رامبد باهوش عمومي موسيقايي بالايي که داشت توانست اين خوانش را انجام دهد و حاصل اثري شد که تقديم مخاطبان گرديد.

چه شد که تصميم گرفتيد يک کار فيت آنهم با يک بازيگر بخوانيد؟

خب رامبد خيلي فرق مي‌کرد، اول اينکه ما يک دوستي حدود ۱۷ ساله داشتيم و بعد چون من در اين آهنگ از قدرت بيان و بازيگري رامبد استفاده کردم تنها نمي‌شود به خوانندگي اشاره کرد. ما خواستيم به تجربه جديدي برسيم و اين همکاري شکل گرفت.

تا به حال قرار بوده با خواننده‌اي فيت کار کار کنيد؟

پيشنهاداتي داشتيم ولي به صورت جدي نه، مثلا با ناصر عبدالهي قرار بود کاري بخوانيم که متاسفانه نشد….
امکان دارد در آينده با خواننده‌اي کار فيت بخوانيد؟
بله، منتها درصورتي‌که توجيهي داشته باشد و مناسب آن زمان و حال و هوايش باشد.

اما برسيم به رپ خواندن رامبد جوان در کار مشترکتان و مصاحبه‌اي که درباره رپ داشتيد و بازتاب‌هاي زيادي داشت که اغلب منفي بود. مي‌شود نظرتان را بارديگر درباره رپ بگوييد؟

– در وهله اول من از تمام عزيزاني که با هر زباني، چه خوب چه بد، واکنش نشان دادند، دوباره دعوت مي‌کنم تا متن مصاحبه را کامل بخوانند؛ هنوز هم بر اين باورم که جمله بدي درباره رپ بيان نکرده‌ام؛ اگر صرفا بخواهيم حقايقي را بيان کنيم و يک‌سري هنرمند که در زمينه رپ فعاليت مي‌کنند نخواهند حقايق را بپذيرند که واقعا جاي تاسف دارد. رپ آيا واقعا جزو موسيقي ايراني است؟ آيا خاستگاهش ايران است؟ برخي از تکست‌هاي رپ قرار نيست که مفاهيم معنوي و عرفاني و متعالي خيلي خاصي را انتقال بدهند. رپ براي انتقال مفاهيم اجتماعي و… خيلي هم خوب است. آيا کسي وجود دارد که بگوييد فاصله مثلا تنظيم‌هاي واروژان در موسيقي پاپ و کلاسيک با تنظيم‌هاي رپ چقدر است؟‌ خودشان جواب بدهند. اينها براي کوبيدن رپ عنوان نشده، من اظهار کردم که رپ هم ظرفيت‌هاي بسيار خوبي دارد و هم ظرفيت‌هايي که عده‌اي از آنها بد استفاده مي‌کنند. من هيچوقت راضي نمي‌شوم نام اثري را که در آن از کلمات مستهجن، منفي و زشت استفاده شده باشد موسيقي بگذارم.

اما يکسري موسيقي‌هاي تاثيرگذار هم در کارهاي رپ وجود دارد که دست روي مسايل مهم جامعه مي‌گذارند و با بياني متشخصانه آن را عنوان مي‌کنند، اين را هر کسي از جمله من تاييد مي‌کند. نکته مهمي که هيچکدام از اين معترضين به آن اشاره نکردند اين بود که من جزو موزيسين‌هايي بودم که درباره رپ صحبت کردم و رپ را رد نکردم و به‌روشني اشاره کردم که رپ بايد مجوز بگيرد و هنوز خيلي از موزيسين‌ها هستند که اگر از ايشان بخواهيد درباره رپ صحبت کند اصلا رپ را به رسميت نمي‌شناسند. من اتفاقا خواستم به گوش مسئولين برسد که رپ بايد مجوز بگيرد و چيزعجيب غريبي نيست که جلويش گرفته شود و اين را هم بگويم که رپ را نه در مقابل خودم مي دانم و نه اصلا به من ربطي پيدا مي‌کند و هيچوقت هم خودم يک رپر نخواهم شد اين را به همه قول مي‌دهم. اما باز هم مي‌گويم شما يک مساله اجتماعي روز جامعه را با موسيقي پاپ هم نمي‌توانيد بيان کنيد چه رسد به سنتي و کلاسيک و تنها رپ مي‌تواند اين کار را به‌خوبي و بي‌پرده و خودماني انجام دهد.

در جواب به کساني که مي‌گويند “اگر شما گفتيد رپ خاستگاه ايراني ندارد، خب پاپ هم همينطور است» چه صحبتي داريد؟

– بله پاپ هم خاستگاهش موسيقي ايراني نيست، مگر من گفتم که حتما بايد موسيقي خاستگاهش ايراني باشد؟! اما اين را اضافه کنم که چون در موسيقي پاپ ملودي‌هايي وجود دارد که مي‌توانند از موسيقي ايراني منبعث شده باشند پس المان‌هاي بيشتري براي تبديلش به فرم پاپ وجود دارد، مثلا شما مي توانيد قطعات محلي و سنتي ايران را با موسيقي پاپ ترکيب کنيد و موسيقي پاپ سنتي بسازيد، کاري که خود من بارها انجام داده‌ام و اينکه هر کس اينکارها را گوش مي‌دهد مي‌تواند بگويد اين آهنگ ايراني است و در گام‌هاي موسيقي ايراني ساخته شده است اما در موسيقي رپ نه، شما بايد در رپ متن را با ضرب و ريتم بخواني و اصلا آهنگي در خوانش وجود ندارد. در کل در موسيقي رپ هم کساني هستند که کارهايشان ارزشمند بوده و صرفا شکستن حرمت‌ها و ادب نيست و دست روي مسائلي مي‌گذارند و چيزهايي را مطرح مي‌کنند که واقعيت دارد و دردهايي را فرياد مي‌کنند که هست و در آخر باز هم مي‌گويم که حتما متن کامل و صحيح مصاحبه‌ام درباره رپ را دقيق بخوانيد. هنوز هم سر حرفم هستم من فحواي مصاحبه‌ام اين بود که رپ بايد مجوز بگيرد. اين مقاومت بيهوده است. بايد به اين سبک از موسيقي مجوز داده شود و هيچ خطر، اشکال و ترسي هم ندارد چون رپ چيز عجيبي نيست.

تبلیغات

تبلیغات

تبلیغات