تبلیغات

کارگردان نمايش «رَمي جمرات»: نمي‌توانستم نسبت به برداشت‌هاي غلط گروه‌هاي تندرو بي‌تفاوت باشم

کارگردان نمايش «رَمي جمرات»: نمي‌توانستم نسبت به برداشت‌هاي غلط گروه‌هاي تندرو بي‌تفاوت باشم

برنا/ کارگردان نمايش «رَمي جمرات» در واکنش به بي‌تفاوتي برخي هنرمندان به فاجعه منا گفت:«اين روزها در فضاي منطقه و جغرافيايي که به سر مي‌بريم،گرفتار برداشت‌هاي غلطي چون آدم‌کشي،افراطي‌گري،خشونت و... از سوي گروه‌هاي تندرو شد‌ه‌ايم و من که در اين فضا تنفس مي‌کنم، نمي‌توانم نسبت به اين رويدادها بي‌تفاوت باشم. محسن معيني،که اين روزها نمايش «رَمي جمرات» را با موضوع فاجعه منا در فرهنگسراي بهمن روي صحنه برده است،از بي‌تفاوتي برخي هنرمندان نسبت به وقايعي از اين دست گلايه و بيان کرد:«برخي دوستان سعي مي‌کنند نسبت به شرايط جامعه بي‌تفاوت باشند يا اعلام مي‌کنند سياسي نيستند اما همين جمله به نوبه خود يک واکنش سياسي است.وقتي مي‌توانيم متوني را که نسبتي با ما ندارد و به اروپاي چند قرن پيش مربوط است بازخواني کنيم،آيا نمي‌توانيم درباره مسايلي که در کشورمان رخ مي‌دهد و در داخل و خارج از کشور با آن روبه‌روييم، حرفي براي گفتن داشته باشيم؟»

اين کارگردان افزود: «هنرمندان صداي رساي جامعه هستند و بايد نسبت به اتفاقات جامعه خود واکنش نشان بدهند. با توجه به نزديک‌شدن چهلمين روز درگذشت هم‌وطنان‌مان در فاجعه منا، نمايش «رمي جمرات» براي زنده‌نگه‌داشتن ياد اين عزيزان اجرا مي‌شود.«رمي جمرات» بازخواني نمايشي است که سال 92 در برج ميلاد به صحنه بردم و فاجعه اخيري که در منا اتفاق افتاد باعث شد آن را بازخواني کنم.البته آن متن به واقعه عاشورا مي‌پرداخت که نقاط مشترک زيادي با اجراي «رمي جمرات» داشت اما بر اساس حادثه منا، مجدد بازخواني شد، چون هموطنان ما هم مظلومانه و برخي از آنها بر اثر تشنگي جان‌شان را از دست دادند».

همچنين معيني درباره شيوه اجراي نمايش «رمي جمرات» گفت:«در اين اثر دراماتيک، يک نگاه مدرن اضافه و در فضاسازي از تصويرهاي سه‌بعدي استفاده شده و همه بازيگران با اين فضا در ارتباطند.«رمي جمرات» يک سير تاريخي از خلقت انسان تا حادثه اخير منا را روايت مي‌کند و تقابل خير و شر را به تصوير مي‌کشد».

کارگردان نمايش «بر فَرَس تندرو»، حضور ايرج نوذري در اين نمايش را به نفع جامعه تئاتر دانست و افزود: «بيش‌تر بازيگران نمايش،اعضاي ثابت گروه ما هستند.آقاي نوذري نيز پس از نمايش‌هاي پرمخاطبي که با پدرشان اجرا کرد، سال‌ها از فضاي تئاتر دور بود اما با خواندن اين متن، تصميم گرفت با ما همکاري کند».

او افزود:«خوشبختانه شناختي که اعضاي گروه از يکديگر داشتند،کار را راحت‌تر کرد و بخش سخت کار بازخواني متن بود که اين سختي‌ها در مقايسه با آنچه هموطنان‌مان در مکه تحمل کردند،گفتن ندارد. به نظرم هنرمند بايد نسبت به شرايط جامعه خود واکنش نشان بدهد. نمي‌دانم چطور برخي مي‌توانند بي‌تفاوت باشند.البته درباره اين موضوع همه هنرمندان دغدغه‌مند بودند و واکنش نشان دادند».
اين کارگردان تئاتر يادآور شد:«برخي از خانواده‌هاي کشته‌شدگان مظلوم فاجعه منا توسط ستادي شناسايي شدند و پنجشنبه مهمان نمايش ما خواهند بود.اين عزيزان تنها خانواده‌هاي تهراني نيستند و از استان‌هاي جنوب و شمال شرق کشور در جمع ما حضور پيدا مي‌کنند».

گفتني است در نمايش «رَمي جمرات»، ايرج نوذري، مهدي فقيه، پرديس افکاري،اميرعباس توفيقي،رضا حسني، محمد مقدسي،محمد تنهايي، فريبا فصيحي،زهرا پورعزيزي،آزاده اکبري،احسان زماني،رومينا نعلبنديان و وجيهه لاريجاني ايفاي نقش مي‌کنند.

اجراهاي نمايش «رَمي جمرات» از 11 آبان شروع شده که تا جمعه 15 آبان‌ماه در فرهنگسراي بهمن ادامه خواهد داشت.

تبلیغات

تبلیغات

تبلیغات