تبلیغات

اردشير کامکار: نياز به همدلي اهالي موسيقي احساس مي شود

اردشير کامکار: نياز به همدلي اهالي موسيقي احساس مي شود

باشگاه خبرنگاران/ در شرايط کنوني نياز به همراهي و همدلي داريم تا کم کم مشکلات موسيقي را رفع کنيم و مسير بالندگي موسيقي ايران را در شرايط سختي که با آن روبرو هستيم، فراهم نماييم.
به نقل از اردشير کامکار، نوازنده و مدرس پيشکسوت کمانچه در خصوص عملکرد خانه موسيقي و ديدگاهش نسبت به اين نهاد گفت: خانه موسيقي مي‌تواند تاثيرات مثبت زيادي در زمينه موسيقي داشته باشد. اين نهاد مي‌تواند اقدامات موثري در اين زمينه داشته باشد. هنرمندان حوزه‌هاي مختلف در اين مکان در کنار هم جمع مي‌شوند و مي‌توانند نظراتشان را با هم در ميان بگذارند. درواقع اين خانه مکاني متعلق به موسيقي و موسيقي‌دانان است.

انتقاد بايد برخاسته از حقيقت باشد

اين نوازنده بر لزوم استفاده از شيوه درست انتقاد تاکيد کرد و دراين باره گفت: بايد بدانيم که چه طور انتقاد کنيم. اين کار نياز به آموزش دارد تا بتواند تاثير مثبتي بر نقاط ضعف داشته باشد. البته توان انتقادپذيري نيز امر مهمي است که بايد به آن توجه شود. انتقاد بايد برخاسته از حقيقت باشد. خانه موسيقي امکاناتي دارد که بسيار محدود است، منابع مالي که در اختيار خانه موسيقي قرار مي‌گيرد، اصلا کافي نيست و برخي از هنرمندان اين خانه را با چنگ و دندان نگه داشته‌اند. ما در اين شرايط نياز به همراهي و همدلي داريم تا کم‌کم مشکلات موسيقي را رفع کنيم و مسير بالندگي موسيقي ايران را در شرايط سختي که با آن روبرو هستيم، فراهم کنيم. موسيقي بايد توسط ارگان‌هاي مختلف حمايت شود. اما امروز اين وظيفه به گردن خود هنرمندان افتاده و کار را مشکل کرده است.

او در ادامه گفت: من امروز را زمان مناسبي براي طرح دشمني و انتقادهاي بي‌اساس نمي‌دانم؛ چون خانه موسيقي نوپاست و نيازمند دستيابي به استقلال است. در شرايط استقلال کامل خانه موسيقي و موقعيت تثبيت صنف هنرمندان است که مي‌توانيم از عملکرد آن انتقاد سازنده کنيم.

مي‌توان کنسرت‌هايي به نفع خانه موسيقي اجرا کرد

اردشير کامکار با اشاره به جلسات ماهيانه‌اي که در خانه موسيقي برگزار مي‌شود، هنرمندان را مکلف به حضور در اين جلسات دانست و گفت: هنرمندان با حضور در اين جلسات و طرح پيشنهادها و نظرات خود مي‌توانند عملکرد خانه موسيقي را براي حرکت در مسير درست کمک کنند. حتي مي‌توان کنسرت‌هايي به نفع خانه موسيقي را به اجرا در آورد. ما بايد براي موسيقي کشور يک اتاق فکر ايجاد کنيم؛ چون نياز به اين اتاق فکر در شرايط اجتماعي و امکانات فرهنگي کشور بيش از اندازه احساس مي‌شود. بايد اين جلسات با هدف‌گذاري ويژه همان جلسه برگزار شود. البته کساني هم بايد در اين جلسات حضور داشته باشند تا جلسه در مسير موضوعي که به خاطرش برپا شده، حرکت کند.

لازم به توضيح است، به مناسبت شانزدهمين سالگرد تاسيس خانه موسيقي با برخي از اعضاي اين نهاد به گفتگو نشسته‌ايم تا عملکرد خانه را ارزيابي و با انعکاس نظرات و پيشنهادهاي اين عزيزان مسير درست‌تري را پيش پاي نهاد مدني خانه موسيقي ترسيم کنيم.

تبلیغات

داغ ترین اخبار

تبلیغات

جدیدترین اخبار

تبلیغات