تبلیغات

درخواست نبش قبر «طاهره صفارزاده»

خبرگزاری ایلنا: جلال صفارزاده گفت: ما خواستار نبش قبر و انتقال پیکر خواهرم به سیرجان هستیم چرا که بدون اجازه خانواده آن قبر نبش شده و خانم دیگری را در آن دفن کردند!

سومین نشست خبری طاهره صفارزاده، امروز صبح (دوشنبه 11 آبان ماه) در حوزه هنری برگزار شد.

جلال صفارزاده، برادر مرحوم طاهره صفارزاده گفت: خواهر من در دوران حیات خود ارادت خاصی به امامزاده صالح(ع) داشت و بعد از فوت ایشان صحبت هایی انجام دادیم که در جوار این امامزاده به خاک سپرده بشود.

او افزود: در آن زمان امامزاده از ما مبلغ ۸۰ میلیون تومان برای دفن خواهرم در آنجا طلب کردند اما به کمک آقای مسجدجامعی تلاش کردیم تا قبری را برای وی در ابن بابویه تهیه کنیم که این اتفاق افتاد، اما در دقیقه ۹۰ از سوی آقای دکتر الهام که در آن دوران سخنگوی دولت وقت بود به ما اعلام شد از سوی رهبر معظم انقلاب اسلامی قبری برای خانم صفارزاده در امامزاده صالح تقدیم شده که در نهایت نیز پیکر طاهره را در آنجا دفن کردیم.

درخواست نبش قبر «طاهره صفارزاده»صفارزاده با اشاره به اینکه از آن سال به بعد از سوی تولیت امامزاده هر سال برای ما پیغام می‌فرستادند که باید آن مبلغ مشخص را پرداخت کنیم، افزود: البته ما به این موضوع توجهی نکردیم تا اینکه امسال در شهریور ماه زمانی که برای زیارت قبر خواهرم به امامزاده صالح رفتم در کمال تعجب دیدم که بدون اجازه خانواده آن قبر نبش شده و خانم دیگری را در آن دفن کردند! این بی‌حرمتی به پیکر خواهرم است. وقتی که این موضوع را از مسئول وقت را سوال کردم و گفتم چرا به ما اطلاعی در این زمینه نداده‌اید، ابراز بی‌اطلاعی کرد.

او افزود: ما مشکلی با دفن خواهرم در سیرجان نداشتیم و الان نیز خواستار آن هستیم تا استخوان‌های برجای مانده از وی به زادگاهش و در جوار مجتمع فرهنگی که به نام وی در دست تاسیس است، فرستاده شود. همچنین در این زمینه نامه‌ای خطاب به مقام معظم رهبری نوشته و ارسال کرده‌ایم و در آن خواستار شده‌ایم که اجازه‌ی این نبش قبر و انتقال پیکر ایشان به ما داده شود.

علیرضا قزوه در ادامه افزود: مرحوم صفارزاده چهره‌ بزرگ ادبیات، قرآن پژوه ومترجم است همچنان که در کار ترجمه نیز بسیار قوی عمل کرده و استاد و معلم بزرگی است. حوزه هنری با وجود مشکلات مادی این جایزه  را برگزار می‌کند. نه تنها به دلیل ویژگی‌های ایشان بلکه به این دلیل که مرحوم صفارزاده از موسسان حوزه هنری هستند و ایده تاسیس حوزه هنری از سوی ایشان صادر شده است.

او با اشاره به اینکه صفارزاده بی‌تکلف زندگی‌ می‌کرد، ادامه داد: مرحوم صفارزاده بسیار وارسته بود ووقتی که به عنوان چهره‌ای ماندگار از او دعوت شد تا جایزه‌ای به ایشان تعلق بگیرد، جایزه را قبول نکرد و گفت تا وقتی که مردم کشورم در فقر زندگی می‌کنند جایزه قبول نمی‌کنم.

قزوه با اشاره به محل دفن صفارزاده افزود: پیکر ایشان در امامزاده صالح جایی دفن شده که در شأنش نیست، در زیرزمینی که فقط عصر پنجشنبه‌ها باز است در حالی که شأن ایشان در این حد است که در حیات امامزاده دفن شوند چرا که ایشان بانوی برگزیده‌ی اقیانوسیه و آسیاست. همچنین به این دلیل که منزل ایشان کنار امامزاده بود این حق خانواده و وصی مرحوم صفارزاده است که پیکر او را به سیرجان انتقال دهند تا در کنار مرکز فرهنگی صفارزاده دفن شوند. و از این مرکز نویسنده‌ها، قرآن‌پژوه‌ها و صفارزاده‌های دیگر بیرون بیایند.

وی افزود: از طرف واحد هنرهای تجسمی حوزه هنری تندیس مرحوم صفارزاده درحال ساخت است و توسط دکتر گودرزی درحال پیگیری است.

 در ادامه رضا اسماعیلی با اشاره به برنامه‌های درنظر گرفته شده، بیان کرد: ما در مراسم امسال برنامه‌های زیادی درنظر گرفتیم که از آن جمله فراخوان شعر، مقالات ادبی وپژوهش و بانوی برگزیده فرهنگ است. در بخش شعر و مقالات دو برگزیده خواهیم داشت. امسال 150 قطعه شعر، 25 مقاله پژوهشی و علمی و8 پایان‌نامه به دست ما رسیده در طول سه سال گذشته حدود 30 پایان‌نامه ارزنده به دست ما رسیده است که گزیده‌ای از این پایان‌نامه‌ها در یک یا دو مجلد از سوی موسسه سوره مهر منتشر خواهد شد.

او با اشاره به بانوی برگزیده فرهنگ افزود: برای انتخاب این بانو شورایی تشکیل شد که بانوان اندیشمند و خردمند را رصد می‌کردند و نام این بانو در مراسم اختتامیه اعلام می‌شود.

اسماعیلی ادامه داد: در سال گذشته به همت پارس کتاب که آثار مرحوم صفارزاده را منتشر می‌کرد؛ قرار است شاهد چاپ دوم شعرهایی که در مورد صفارزاده گفته شده است؛ باشیم. این کتاب در اختتامیه رونمایی خواهد شد. همچنین مراسم امسال بعد بین‌المللی پیدا کرده و مهمانان خارجی از کشورهایی مانند هندوستان، تاجیکستان، روسیه، سوریه و... قرار است در مراسم حضور داشته باشند و  به سخنرانی و شعرخوانی بپردازند.

او با اشاره به نماهنگی که درباره زندگی صفارزاده ساخته شده است؛ گفت: این نماهنگ توسط آقای شکری‌پور که مستندساز حوزه هنری است؛ ساخته شده و در مراسم اختتامیه به نمایش درمی‌آید. سوره مهر حوزه هنری کتاب شناسنامه که درباره صفارزاده است را منتشر کرده و قرار است به عنوان بسته فرهنگی در اختتامیه پخش شود.

تبلیغات

تبلیغات

جدیدترین اخبار

تبلیغات