تبلیغات

ناگفته هايي از زندگي مرحوم حبيب الله عسگر اولادي به روايت حاج اسدالله

ناگفته هايي از زندگي مرحوم حبيب الله عسگر اولادي به روايت حاج اسدالله

فارس/ حاج اسدالله عسگراولادي گفت: امام وقتي فهميدند برادر حاج حبيب‌الله هستم، راهم دادند. مرا بغل کردند و سه چهار بار بوسيدند و گفتند: «اينها را ببريد و تحويل ميرزا حبيب‌الله بدهيد!»

به گزارش خبرنگار تاريخ خبرگزاري فارس، حاج اسدالله عسگراولادي همواره خود را يک چهره غير سياسي دانسته است،با اين همه در بسياري از عرصه‌هاي فعاليت سياسي، برادر را همراهي يا رصد کرده و طبيعتا از منش اخلاقي و سياسي او خاطراتي شنيدني دارد.گفت‌وگويي که پيش روي داريد، پاره‌اي از خاطراتي شنيدني او از برادر را درخود دارد.

*به عنوان آغازين سوال،بفرمائيد که از دوران کودکي خود و برادر بزرگوارتان چه خاطراتي داريد؟
بنده يک سال از مرحوم اخوي کوچک‌تر بودم و بخش اعظم زندگي‌ام با ايشان سپري شد. بچگي ما در دماوند گذشت و همان جا به مدرسه رفتيم و تا شانزده سالگي در آنجا بوديم. عالم خوشي داشتيم. در زمستان‌هاي فوق‌العاده سرد دماوند، تا مدرسه سُر مي‌خورديم و برف‌بازي مي‌کرديم! ايشان هميشه مراقبم بود و در درس هم کمکم مي‌کرد.

قبل از اينکه به مدرسه برويم، ما را به مکتب فرستادند. البته مرحوم اخوي شش ماه زودتر از من رفت. معلم مکتب، اسمش «ام‌هاني» بود و اخوي از او قرآن ياد مي‌گرفت و در خانه به من ياد مي‌داد و هميشه سفارش مي‌کرد سوره‌هايي را که حفظ کرده‌ام مدام تکرار کنم يادم نرود.

من دوازده سال داشتم و ايشان سيزده سال داشت که در سال 1325 همراه پدر و مادر و دو خواهر کوچکم به تهران آمديم. آن موقع برادر بزرگ‌ترمان صادق، در تهران بود. بعد هم من و برادرم در بازار نزد دايي‌مان مرحوم حاج عبدالله توسلي مشغول به کار شديم. ايشان نزد حاج حسين مستقيم، تاجر بزرگ تهران رفت، ولي من پيش مرحوم توسلي ماندم. دو سال بعد از اينکه به تهران آمديم، در تاسوعاي سال 1327 پدرمان فوت کرد. جالب اينجاست که اخوي هم در محرم و يک هفته قبل از سالروز پدرمان از دنيا رفت!

*مرحوم آقاي عسگراولادي بسيار اهل مدارا، ادب و مهرباني بودند. از رابطه ايشان با پدر و مادرتان برايمان بگوييد.
رابطه آنها فوق‌العاده بود. همان‌طور که اشاره کرديد اخوي اهل مدارا بود و با کسي بحث نمي‌کرد، ولي من شلوغ و اهل بحث بودم و گاهي با پدرم بحث مي‌کردم. ايشان هم دنبال سرم مي‌کرد که مرا بگيرد و تنبيه کند! ولي البته به من نمي‌رسيد.

رابطه آنها فوق‌العاده بود. همان‌طور که اشاره کرديد اخوي اهل مدارا بود و با کسي بحث نمي‌کرد، ولي من شلوغ و اهل بحث بودم و گاهي با پدرم بحث مي‌کردم. ايشان هم دنبال سرم مي‌کرد که مرا بگيرد و تنبيه کند! ولي البته به من نمي‌رسيد.

*گرايش‌هاي سياسي ايشان از کي شروع شد؟
برادر بزرگ ما گرايش‌هاي چپ داشت، اما مرحوم اخوي از همان بچگي مقيد به آداب و احکام ديني بود و هر روز صبح براي اداي نماز به مسجد مي‌رفت و بسيار به اين کار مقيد بود. نام پيشنماز مسجد ما،مرحوم سيد باقر جلالي معروف به لاريجاني بود. ايشان گاهي هم مرا بيدار مي‌کرد و با خودش مي‌برد. پدرمان هم مي‌آمد. يادم هست زمستان‌ها برف سنگيني مي‌آمد و رفتن به مسجد خيلي سخت بود، ولي مرحوم اخوي مسجد رفتنش ترک نمي‌شد.

*از نظر تحصيل چه مي‌کرديد؟
در کلاس‌هاي شبانه درس مي‌خواندم و اخوي هم شب‌ها در مسجد امين‌الدوله دروس ديني مي‌خواند. مادرم هميشه ما را که دعا مي‌کرد در توصيف ما مي‌گفت: اسدالله درس خواند، حبيب‌الله درس ديني خواند و صادق دنبال سياست رفت! ما در کوچه غريبون مي‌نشستيم.

*يادي هم از اساتيد برادرتان بکنيد؟
اخوي از پانزده سالگي مريد مرحوم حاج شيخ محمدحسين زاهد بود. يادم هست ايشان با درشکه اين طرف و آن طرف مي‌رفت و سوار اتوبوس نمي‌شد. با راديو هم ميانه خوبي نداشت. روزهاي جمعه با شاگردان خود به باغي در دولت‌آباد مي‌رفتند. من هم گاهي با آنها مي‌رفتم. بيشتر دنبال درس خواندن بودم. به قول مادرم سعي مي‌کردم دنيا و آخرت را با هم پيش ببرم. برادر بزرگ‌ترم را هم مي‌گفت: پيش روس‌ها رفته است! از ديگر کساني که اخوي خيلي به او علاقه داشت، مرحوم آيت‌الله حق‌شناس و مرحوم آيت‌الله کاشاني بودند. ايشان در خانه آقاي کاشاني با مرحوم نواب صفوي هم آشنا شد، ولي هيچ‌وقت عضو يا هوادار فداييان اسلام نشد. ايشان خيلي جوان بود که در مسجد در ميدان شاه، تشکيلات اوليه مؤتلفه را با چند تن از دوستان صميمي خود حاج مهدي عراقي، حاج مهدي شفيق، حاج هاشم اماني و پسرخاله‌مان آقاي شايقي که ساکن قم بود، راه انداخت. بعدها آقايان توکلي‌بينا، مقصودي، ميرفندرسکي و صادقي هم به اين جمع ملحق شدند.

*شما هم در فعاليت‌هاي سياسي شرکت مي‌کرديد؟يا تنها دنبال کارهاي اقتصادي خودتان بوديد؟

خير، من از سياست خوشم نمي‌آمد و بيشتر دنبال درس و مشق بودم. روزها در بازار کار مي‌کردم و شب‌ها در ميدان بهارستان به يک آموزشگاه شبانه مي‌رفتم، اما مرحوم اخوي از سال 1328 با آيت‌الله کاشاني همراهي کرد. بعد از کودتاي 28 مرداد که مرحوم آقاي کاشاني منزوي شد، اخوي به قم رفت و در درس‌هاي مرحوم آيت‌الله سيد محمدتقي خوانساري و آيت‌الله بروجردي شرکت کرد. در سال‌هاي 1336، 1337 هم با حضرت امام آشنا شد. قضيه 28 مرداد در گرايش ايشان به فعاليت‌هاي جدي سياسي بسيار تأثير داشت.

*چگونه با حضرت امام ارتباط پيدا کردند؟ در اين باره چه اطلاعاتي داريد؟

يادم هست هنوز آيت‌الله بروجردي زنده بودند که اخوي به حضرت امام ارادت خاصي پيدا کرد. امام صراحتاً از رژيم انتقاد مي‌کردند و اين براي اخوي و دوستانشان بسيار جالب بود. مرحوم آقاي بروجردي در واقع شاه را اداره مي‌کردند، ولي مخالفت علني نمي‌کردند. شيوه امام متفاوت بود، ولي تا وقتي ايشان زنده بود چيزي نمي‌گفتند. در سال‌هاي 1336 و 1337 خيلي‌ها به مبارزات سياسي گرايش يافتند.

در اين دوره با اينکه در يک خانه زندگي مي‌کرديم، اما فقط شب‌ها همديگر را مي‌ديديم. پدرمان فوت کرده بود و بايد کار مي‌کرديم. مادرم هم که يک مادر به تمام معنا بود، خيلي دلش مي‌خواست ما ازدواج کنيم، اما امکاناتش را نداشتيم. بالاخره اخوي موقعي که 25 سال داشت با خانم فاطمه طلايي ازدواج کرد و صاحب سه فرزند به اسامي مهدي، محمود و علي شدند. يکي از بچه‌ها هم فوت کرد. خود فاطمه‌خانم هم در روز 17 شهريور، موقع وضع حملشان بود که حکومت نظامي مانع شد و نگذاشت ايشان را به موقع به بيمارستان برسانيم و در ميانه راه خانه و بيمارستان فوت کرد.

*از نظر تحصيلي تا کدام مقطع پيش رفتيد؟

در سال 1337 به دانشگاه رفتم، ولي اخوي علوم اسلامي را تا پايان سطح خواند. از شاگردان خوب امام بود. پنج‌شنبه‌ها به قم مي‌رفت و شنبه برمي‌گشت. يکي دو بار با ايشان رفتم. يک بار هم با دوچرخه به قم رفتيم. ايشان بيشتر از محضر آيت‌الله سيد محمدتقي خوانساري، آيت‌الله گلپايگاني و حضرت امام استفاده مي‌کرد. گاهي هم نزد آيت‌الله مرعشي نجفي و آيت‌الله شريعتمداري مي‌رفت، ولي کلاً امام را به خاطر افکار انقلابي ايشان خيلي دوست داشت.

*کي ازدواج کرديد؟

در 29 سالگي. مادرم تا سال 1360 که به رحمت خدا رفت با من زندگي کرد. اخوي هم جمعه‌ها اگر به قم نمي‌رفت، به ديدن مادرمان مي‌آمد و اگر مي‌رفت، دوشنبه‌ها مي‌آمد. روزي سه چهار بار مادرمان را مي‌ديدم و اگر کاري داشت انجام مي‌دادم.

*شما يک چهره اقتصادي شاخص و مرحوم عسگراولادي يک چهره سياسي بارز هستند. چقدر از هم تأثير مي‌پذيرفتيد؟

ايشان آخرت را انتخاب کرد و من دنيا را انتخاب کردم!(باخنده) ايشان سيزده سال در زندان اوين بود و در اواخر سال 1355 بيرون آمد و اواسط سال 1355 هنوز اخوي در زندان بود و از جانب ايشان به عراق خدمت امام رفتم. اول مرا راه ندادند، ولي وقتي فهميدند برادر حاج حبيب‌الله هستم، راهم دادند. امام مرا بغل کردند و سه چهار بار بوسيدند و گفتند: «اينها را ببريد و تحويل ميرزا حبيب‌الله بدهيد!» گفتم: «ايشان در زندان است. مرا راه نمي‌دهند.» امام فرمودند: «برويد، راهتان مي‌دهند.»وقتي برگشتم همراه با مرحوم مادرم به مشهد رفتيم. نگهبان زندان کج‌خلقي کرد و راهمان نداد و گفت: ممنوع‌الملاقات است. ياد حرف امام افتادم که گفته بودند شما برو، راهت مي‌دهند. نمي‌دانم يکمرتبه چه شد که در زندان را باز کرد و با ماشين خودم داخل رفتم! يعني يک اتفاق غير ممکن!جريان ملاقاتم را با امام براي حاج حبيب‌الله گفتم که خيلي گريه کرد!

*بعد از آزادي با شما زندگي مي‌کردند؟

بله، جايي نداشت برود. خود و خانواده‌اش پيش ما بودند از آن موقع به بعد هر شب در خانه ما جلسه بود و آقايان طالقاني، مطهري، بهشتي، هاشمي، بازرگان و گاهي موسوي اردبيلي و... مي‌آمدند. من اهل سياست نبودم و ساعت 12 مي‌رفتم مي‌خوابيدم، ولي آنها گاهي تا صبح بيدار مي‌ماندند و صحبت مي‌کردند. چون در قضاياي انقلاب دخالتي نداشتم، ساواک تصورش را نمي‌کرد جلسات در خانه من تشکيل شود و آنجا از هر نظر، جاي امني بود. حتي دکتر بهشتي دو سه بار به من گفتند: اگر مي‌شود جايي را اجاره کنيد که ما مزاحم شما نشويم و جواب دادم: از نظر من مشکلي نيست.اين وضعيت تا سه چهار ماه ادامه داشت تا وقتي که برايم کاري پيش آمد که بايد به لندن مي‌رفتم. به اخوي گفتم: «شما مي‌خواهي به پاريس ديدن امام بروي؟» گفت: «از خدا مي‌خواهم، ولي گذرنامه ندارم.» گفتم: «جور مي‌کنم» و همين کار را هم کردم. من و اخوي به پاريس رفتيم، آن جلسات در جاي ديگري برگزار مي‌شدند.

*از پاريس و ملاقات با حضرت امام بگوييد؟ اولين ديدار برادرتان با امام،چگونه انجام شد؟

در پاريس پرسان‌پرسان سراغ محل اقامت امام را گرفتيم و به ما نشاني نوفل‌لوشاتو را دادند. موقع غروب به آنجا رسيديم. هوا خيلي سرد بود و امام نماز مغرب را خوانده و براي استراحت رفته بودند. بني‌صدر و قطب‌زاده به ما گفتند: بايد تا فردا صبح منتظر بمانيد که بتوانيد با امام ملاقات کنيد. من رفتم و آشپز امام، آقاي اميرحسيني را که اهل دماوند بود پيدا کردم و گفتم: اخوي مي‌خواهد امام را ببيند، ولي نمي‌گذارند. گفت: من درستش مي‌کنم. بعد دو تا چاي برداشت و براي امام برد و گفت: حاج حبيب‌الله آمده است و مي‌خواهد شما را ببيند، ولي اجازه نمي‌دهند. امام قطب‌زاده و بني‌صدر را خواستند و گفتند: شما دخالت نکنيد و اخوي خدمت امام رفتند و ده دقيقه‌اي آنجا بودند.

آنها خيلي يکديگر را دوست داشتند و اين هميشه برايم جالب بود که اخوي مگر چه کرده است که امام اين‌قدر او را دوست دارند. من سوغات با خودم پسته و بادام برده بودم. امام يک مشت برداشتند و گفتند بقيه را به آشپز بدهم که بين همه قسمت کند. موقع خداحافظي گفتم در پاريس هتل گرفته‌ايم و مرخص مي‌شويم. امام با لحن محکمي گفتند: «نخير! شما مي‌رويد، ولي حاج حبيب‌الله مي‌ماند. شما برويد و يک هفته ديگر برگرديد تا بگويم چه کنيد! همه روزنامه‌هاي ايران را هم که در باره ايران مطلب نوشته‌اند بياوريد.» من هم به ايران برگشتم و يک هفته بعد چند کيلو روزنامه براي امام بردم. امام نامه‌اي را به من دادند و گفتند: «اين را به آقاي باهنر برسانيد ،حاج حبيب‌الله هم همين جا مي‌ماند!»اخوي هم ماند و در 12 بهمن با هواپيماي امام به ايران آمد و ما هم انقلابي شديم!

*واقعاً سياسي شديد؟

هيچ‌وقت به معناي کامل کلمه سياسي نبوده‌ام. نامه امام را که براي آقاي باهنر آوردم، کميته اعتصابات را درست کرد و از من خواست به او کمک کنم. سه چهار ماهي در اين جور کارها کمک کردم. انقلاب هم که پيروز شد، سر کار، خانه و زندگي خودم برگشتم. دکتر بهشتي برايم پيغام فرستاد: چرا نمي‌آيي و کمکي نمي‌کني؟ جواب دادم: اهل کارمند کسي شدن نيستم، مي‌خواهم براي خودم پادشاهي کنم. فقط خرج ماشينم بيشتر از حقوقي است که شما مي‌خواهيد به من بدهيد!

*اما مدتي در اتاق بازرگاني بوديد.درست است؟

بله، نماينده امام در اتاق بازرگاني بودم و اخوي هم وزير بازرگاني بود. کار من بيشتر جنبه مشاوره داشت. من بيشتر مشغول کار تجارت بودم. مدتي بزرگ‌ترين صادرکننده زيره سبز و بعد هم بزرگ‌ترين صادرکننده پسته کشور بودم. هيچ از کارهاي دولتي خوشم نمي‌آمد و در امور سياسي اخوي دخالت نمي‌کردم. ايشان هم کاري به امور تجاري من نداشت.

*پس چطور در شوراي مرکزي مؤتلفه هستيد؟

خودم نرفتم. مرحوم شفيق اسمم را نوشت و رأي آوردم.

*ويژگي‌هاي برجسته مرحوم عسگراولادي از نظر شما کدامند؟

بارزترين صفت اخوي تواضع بود. هميشه حتي به کسي که با او دعوا داشت سلام مي‌کرد. هميشه دنبال برقرار کردن صلح و آشتي بود. به صله رحم بسيار اهميت مي‌داد. فوق‌العاده با گذشت بود و لحظه‌اي از کمک به ديگران غفلت نمي‌کرد. مهربان و صبور بود و ديديم مردم هم در تشييع او سنگ تمام گذاشتند.

با کانال تلگرامي آخرين خبر همراه شويد telegram.me/akharinkhabar

تبلیغات

تبلیغات

تبلیغات