تبلیغات

گزارش تحليلي آسوشيتدپرس درباره انتخابات ترکيه: نظريه هانتينگتون و حکومت اردوغان

گزارش تحليلي آسوشيتدپرس درباره انتخابات ترکيه: نظريه هانتينگتون و حکومت اردوغان

ايسنا/ متن پيش رو در ايسنا منتشر شده و انتشار آن به معني تاييد تمام يا بخشي از آن نيست

«ترکيه در اول نوامبر انتخابات پارلماني زودهنگامي را برگزار کرد. اين تاريخ براي ملت ترکيه اهميت تاريخي زيادي دارد. در سال 1922 در همين تاريخ سلطنت هفت قرني عثماني به دست آتاتورک، رهبر جنگ استقلال اين کشور و پايه‌گذار جمهوري سکولار ترکيه پايان يافت. اين اقدام انقلابي دو سال بعد با انحلال خلافت اسلامي همراه شد و امواجي تکان دهنده را در سراسر جهان اسلام پديد آورد. براي نخستين بار در تاريخ، "حاکميت" يک جامعه داراي اکثريت مسلمان از يک پادشاه که به نام خدا حکومت مي‌کرد، گرفته شد و به مردم داده شد.»

خبرگزاري آسوشيتدپرس در گزارشي تحليلي درباره تحولات رخداده در ترکيه در دوران قدرت رجب طيب اردوغان، نظريه ساموئل هانتينگتون درباره ترکيه را پيش مي‌کشد و مي‌نويسد: «با اين حال امروزه بسياري از دستاوردهاي "جمهوري ترکيه" در يک قرن گذشته با حکومت خودکامه رجب طيب اردوغان، رئيس‌جمهور ترکيه به خطر افتاده است. اردوغان 13 سال است رهبر بلامنازعه کشورش است و لقب "سلطان عصر مدرن ترکيه" را پيدا کرده است؛ اين لقب هم اشاره به نحوه دولتداري او و هم‌چنين اشاره به پروژه‌هاي پرهزينه وي نظير کاخ 1150 اتاقي رياست‌جمهوري ساخته شده براي وي دارد. چند روز پيش يک خبرنگار نزديک به اردوغان گفت هدف نهايي رئيس‌جمهور ترکيه بازيابي "خلافت" در اين کشور است.

قهرمان‌سازي‌هاي شخصيتي که براي اردوغان شکل گرفته سال گذشته هنگامي که يک نماينده حزب عدالت و توسعه گفت اردوغان رهبري است که تمام مشخصه‌هاي يک خداي قادر را دارد، به اوج خود رسيد. اردوغان که حاميانش در کمپين‌هاي انتخاباتي از او به عنوان "رهبر امت" ياد مي‌کنند به نوبه خود هر تلاشي که بتواند انجام مي‌دهد تا تصويري خداگونه از خود ارائه دهد. او به گونه‌اي براي ده‌ها هزار حاميش در استاديوم سخنراني مي‌کند که ما را به ياد اروپاي دهه 1930 مي‌اندازد. اردوغان انگار که ملت‌هاي يک خلافت اسلامي خيالي را خطاب قرار مي‌دهد، دوست دارد که به مسلمانان پايتخت‌هاي کشورهاي اسلامي از سارايوو تا جاکارتا اداي احترام کند.

پنج ماه پيش حزب عدالت و توسعه اردوغان در انتخابات تاريخي 7 ژوئن اکثريت پارلماني که 13 سال در اختيار داشت را از دست داد.

در آن زمان احزاب غير از حزب عدالت و توسعه در پارلمان اکثريت را تشکيل دادند و احتمال فراواني براي تحقيقات پارلماني در زمينه اتهامات فساد دولت اردوغان مطرح شد. با اين حال حزب عدالت و توسعه در مقابل شگفتي همگان در اول نوامبر با حدود 50 درصد آرا اکثريت پارلماني خود را دوباره به دست آورد. با وجود اينکه اردوغان همچنان اکثريت مطلق براي تغيير قانون اساسي و ايجاد نظام رياست‌جمهوري‌اي که مدنظر داشته را ندارد آشکار است که براي چهار سال ديگر سلطان غيررسمي ترکيه خواهد بود.

در همين حال پيروزي حزب عدالت و توسعه به قيمت گزافي براي نظام دموکراسي ترکيه تمام شده است. اردوغان از زمان انتخابات هفت ژوئن در تلاش‌هايش براي باقي ماندن در قدرت نه فقط مخالفان سياسي خود را سرکوب کرده بلکه اين کشور را در آستانه جنگ داخلي قرار داد.

پس از پايان آتش‌بس دو و نيم ساله ترکيه با پ‌ک‌ک، بزرگترين حمله تروريستي تاريخ ترکيه که ماه گذشته ميلادي در شهر آنکارا به دست داعش رخ داد وضعيت امنيتي اين کشور را بيشتر از هر زمان وخيم کرد. اردوغان به راي‌دهندگان گفت بدون من آشوب خواهد بود و با دولت ائتلافي نيز جنگ داخلي خواهد بود.

رئيس‌جمهور ترکيه همزمان کمپيني را عليه احزاب مخالف خود با استفاده از منابع هنگفتي که در اختيار داشت، اجرا کرد. در 13 سال گذشته پايگاه بزرگي در رسانه‌هاي ترکيه براي انعکاس ديدگاه‌هاي حامي حزب عدالت و توسعه به وجود آمده و خبرنگاران مخالف دولت سرکوب شده‌اند. در دوران قدرت اردوغان صدها خبرنگار بيکار شدند و سانسور شديدي در روزنامه‌ها و شبکه‌هاي تلويزيوني اعمال شد. در سال 2002 که حزب عدالت و توسعه به قدرت رسيد ترکيه در فهرست شاخص آزادي مطبوعات جهان رتبه 99 را داشت. اکنون اين کشور به رتبه 149 تنزل يافته است.

در ماه‌هاي اخير سانسور در ترکيه وارد فاز خشونت فيزيکي شده است. در ماه سپتامبر دفاتر روزنامه مهم حريت هدف حمله ده‌ها فرد مجهز به سنگ و باتوم قرار گرفت. اين گروه را يک نماينده حزب عدالت و توسعه که اظهار کرد جوانان حامي اين حزب با اين حمله به مصونيت مطبوعات پايان دادند، رهبري مي‌شد. پنج روز پيش از انتخابات اول نوامبر روزنامه‌ها و شبکه‌هاي تلويزيوني گروه رسانه‌اي ايپک- کوزا که به موضع ضد اردوغان و ارتباط با فتح‌الله گولن مشهور بود هدف حمله غيرقانوني پليس قرار گرفت و بعد از آن مديران جديد حامي اردوغان در اين شرکت روي کار آمدند.

همزمان با حملات حريت دفاتر و مقرهاي حزب کرد دموکراتيک خلق در استانبول و ديگر شهرهاي غرب ترکيه مورد حمله قرار گرفتند. يکي از مسببان اين حمله گروهي به نام "قلب‌هاي عثماني" بود که اخيراً از سايه بيرون آمده تا تبديل به شاخه شبه‌نظامي حامي حزب عدالت و توسعه شود. اعضاي اين گروه خود را "سربازان طيب" مي‌خوانند. تلويزيون ترکيه در پوشش تبليغاتي پيش از انتخابات به شکلي ناعادلانه 59 ساعت را صرف تبليغات حزب عدالت و توسعه و اردوغان کرده و در مقابل پنج ساعت را به حزب مردم جمهوري‌خواه، 70 دقيقه را به حزب جنبش ملي‌گرا و تنها 18 دقيقه را به حزب دموکراتيک خلق اختصاص داد.

در مجموع دورنماي ترکيه بعد از اول نوامبر براي اردوغان روشن است اما با قضاوت درباره 13 سال گذشته اين دورنما براي دموکراسي ترکيه تاريک است. با نگاهي به گذشته اين واقعاً تعجب‌برانگيز نيست که نظام سياسي ترکيه قدم به چنين راهي گذاشته است. اردوغان در مصاحبه‌اي در اوايل دهه 1990 دموکراسي را وسيله‌اي دانست که مي‌توان از آن براي رسيدن به هر نظامي که دلخواه است، استفاده کرد. بسياري مي‌گويند که اين گفته سطح تعهد رئيس‌جمهور ترکيه به ارزش‌هاي دموکراتيک را نشان مي‌دهد.

اکنون سوال اين است که آيا اردوغان مي‌تواند در مقابل خواسته 50 درصد از مردم ترکيه، به حکومت خودکامه تک نفره دست پيدا کند يا نه.

غرب نيز در نتيجه اين فرآيند نقش مهمي ايفا مي‌کند. ترکيه چند هفته بعد ميزبان اجلاس گروه 20 خواهد بود. آيا رهبران کشورهاي غربي به تمايلات خودکامه اردوغان چراغ سبز نشان مي‌دهند تا هم‌پيمان مهم خود در خاورميانه پرآشوب را سرخورده نکنند؟ و يا اينکه آيا آنها اردوغان را تحت فشار قرار خواهند داد تا کشورش را که عضو ناتو و کانديداهاي عضويت اتحاديه اروپا است، در مسير دموکراسي قرار دهد؟

ساموئل هانتينگتون در سال 1996 در کتاب "برخورد تمدن‌ها" ترکيه را يک کشور "دو پاره" توصيف کرد. به گفته هانتينگتون، ترکيه به رغم برخورداري از مشخصه‌هاي غربي نظير دموکراسي و حاکميت قانون ريشه‌هاي محکمي در فرهنگ جهان اسلام داشته و بحران تمدني را تجربه مي‌کند. اين کتاب هانتينگتون از زمان انتشار با واکنش‌هاي گوناگون در غرب مواجه شد و برخي نظريه وي را پيش‌گويي آينده دانسته و برخي آن را صرفاً نوعي "تقليل‌گرايي نااميدانه" خواندند. با اين حال ترکيه امروز همچنان تنها جمهوري دموکراتيک سکولار در جهان اسلام است که حاکميت اردوغان با گذشت هر روز درستي نظريه هانتينگتون درباره آن را ثابت مي‌کند.»

تبلیغات

تبلیغات

تبلیغات