تبلیغات

انديشکده استراتفور بررسي کرد: اهميت مذاکرات غيرهسته‌اي ايران و آمريکا بر سر سوريه

انديشکده استراتفور بررسي کرد: اهميت مذاکرات غيرهسته‌اي ايران و آمريکا بر سر سوريه

اشراف/ متن پيش رو در اشراف منتشر شده و انتشار آن به معني تاييد تمام يا بخشي از آن نيست

ايران و آمريکا براي اولين بار در طول ساليان اخير علناً بر سر ميز مذاکره مشترک نشسته و در خصوص موضوعي غير از مسئله هسته‌اي ايران بحث و گفتگو کردند. اين امر، هنجار و نُرم جديدي در عرصه بين‌المللي و خاورميانه است.

 انديشکده استراتفور در يادداشتي به موضوع گفتگوهاي مشترک ميان ايران و آمريکا بر سر منافعشان در سوريه، علي‌رغم مخالفت‌هاي داخلي در ايران نسبت به رابطه با آمريکا، و همچنين راهکارهاي ممکن براي انجام گذار سياسي در سوريه پرداخته و تأکيد مي‌کند که حتي اگر روش انجام گذار سياسي و برکناري بشار اسد نيز مشخص شود، همه‌چيز مستلزم برقراري آتش‌بس در سوريه است که با وجود فرصت‌طلبي داعش، تصميمي زودهنگام و غيرقابل‌اجراست.

 احتمال اعزام مشاوران نظامي عمليات ويژه آمريکا به سوريه
خبر به‌روز شده: کمي پس از انتشار اين تحليل، گزارش‌هايي منتشر شد مبني بر اينکه انتظار مي‌رود دولت آمريکا برنامه‌هايش براي اعزام ۲۰ الي ۳۰ مشاور نظامي عمليات ويژه به سوريه را به منظور کمک به نيروهاي در حال جنگ با داعش اعلام نمايد. ظاهراً اين مشاوران قرار است از طريق آموزش و اقدامات هماهنگ‌سازي از عمليات‌هاي هوايي پشتيباني کنند. مشخص نيست که اين مشاوران با کدام گروه‌ها همکاري خواهند کرد، هرچند يکي از مقامات دولتي گفته است که آن‌ها در وهله اول با مبارزان کرد و گروه‌هايي کار خواهند کرد که سابقه تأييدشده‌اي در مبارزه عليه داعش دارند. يکي ديگر از مقامات دولتي آمريکا اظهار داشته است که اين اقدام، در راهبرد کلي واشنگتن در خصوص سوريه تغييري ايجاد نخواهد کرد.

افزايش گفتگوهاي ديپلماتيک ايران و آمريکا در خصوص مسائل مختلف منطقه‌اي
ايران و آمريکا براي اولين بار در طول ساليان اخير علناً بر سر ميز مذاکره مشترک نشسته و در خصوص موضوعي غير از مسئله هسته‌اي ايران بحث و گفتگو کردند. اين امر، هنجار و نُرم جديدي در خاورميانه است. علي‌رغم هشدارهاي آيت‌الله سيد علي خامنه‌اي، رهبر معظم انقلاب اسلامي ايران مبني بر اينکه ايران نمي‌تواند در گفتگوهايي به جز موضوع هسته‌اي به آمريکا اعتماد کند، حقيقت امر اين است که توافق هسته‌اي تنها سنگ‌بناي آغاز گفتگوهاي راهبردي گسترده‌تري بين اين دو کشور است. اين گفتگوها پيش از اين در سطح تاکتيکي و به دور از چشم همگان در عراق کليد خورده است؛ جايي که آمريکا علي‌رغم بي‌ميلي بر مداخله نظامي خود افزوده و گروه‌هاي شبه‌نظامي مورد حمايت ايران، رهبري مبارزه عليه داعش را از طرف بغداد بر عهده گرفته‌اند. تهران و واشنگتن، همچنين کانال مخفيانه براي آگاهي از موضع همديگر در خصوص اجراي گذار سياسي در سوريه ايجاد کرده‌اند. اين مشارکت عمومي درباره مجموعه‌اي از موضوعات مختلف تنها به قوت گرفتن يک حقيقت تلخ براي عربستان‌سعودي و کشورهاي عربي عضو شوراي همکاري خليج‌فارس خواهد انجاميد: آن‌ها ديگر نخواهند توانست رابطه‌اي انحصاري با آمريکا براي شکل‌دهي به سياست خارجي واشنگتن در خصوص خاورميانه داشته باشند.

شرايط پيچيده آمريکا در خصوص بحران سوريه و اهداف قدرت‌هاي منطقه
شرايط فوق بدين معني نيست که اجلاس چندجانبه در وين، تحول ديپلماتيک مهمي در خصوص سوريه به شمار مي‌رود. تقويت نيروهاي طرفدار دولت در سوريه از سوي ايران و روسيه تنها سبب شده است عربستان‌سعودي، ترکيه، قطر و اردن انگيزه بيشتري براي افزايش حمايت از گروه‌هاي شورشي موردنظر خود در تلاش براي برابر کردن شرايط به دست آورند. اين امر دوراهي دشوارتري پيش‌روي واشنگتن قرار داده است، آن هم در شرايطي که آمريکا از يک طرف سخت درگير تلاش براي گرفتن موقعيت برتر ديپلماتيک روسيه در مهندسي مذاکرات سوريه است، و از طرف ديگر در حال مقابله با تأمين سامانه‌هاي دفاع هوايي سيار براي شورشيان از سوي کشورهاي عربي حاشيه خليج‌فارس است. آمريکا همچنين با ترکيه براي تشکيل نيروي حمله‌اي با شورشيان نسبتاً ميانه‌رو عليه داعش و در غرب فرات همکاري مي‌کند، و هم‌زمان خشم ترکيه نسبت به حمايت آمريکا از شورشيان کرد در شرق فرات را مديريت مي‌کند. نکته قابل‌توجه در خصوص اجلاس وين اين است که هيچ نماينده‌اي از گروه‌هاي شورشي در آن حضور نخواهند داشت. مادامي که روسيه در حمايت از حکومت سوريه و طرفدارانش، گروه‌هاي شورشي را هدف قرار مي‌دهد، بعيد به نظر مي‌رسد که نمايندگاني از اين گروه‌ها پاي ميز مذاکرات حاضر شوند.

 بشار اسد انگيزه بيشتري براي مانور بر سر ابقا در حکومت سوريه پيدا کرده است
پرسشي که در اين شرايط مطرح مي‌شود که با بشار اسد رئيس‌جمهور سوريه چه بايد کرد؟ همه طرفين اجلاس وين کمابيش اين خواسته مؤکد روسيه را پذيرفته‌اند که مذاکرات بر سر گذار سياسي در دمشق قبل از برکناري رسمي بشار اسد رخ دهد. اما حمايت نظامي روسيه و ايران، در کنار روند مذاکرات بر مشروعيت حکومت بشار اسد افزوده که ممکن است انگيزه تلاش براي ماندن بر سر حکومت را به وي بدهد. عمان، ميانجي امور خاورميانه، پس از سفر بشار اسد به مسکو ترتيبي داد تا يوسف بن علوي بن عبدالله، وزير خارجه در بيست‌وششم اکتبر با بشار اسد در دمشق ديدار کند. اين احتمال وجود دارد که عمان بتواند در قالب بخشي از طرح گذار سياسي، به رئيس‌جمهور سوريه پناهندگي سياسي بدهد. با اين حال، يکي از منابع انديشکده استراتفور ادعا کرده که بشار اسد از عمان خواسته است تا کانالي مخفيانه به کاخ سفيد برايش فراهم کند. بشار اسد که از وابستگي بيش‌ازحد به روسيه خشنود نيست، احتمالاً سعي داشته باشد راهي براي گفتگوي مستقيم با آمريکا در اين مذاکرات به دست آورد و بدين‌ترتيب دوباره بتواند بخشي از مشروعيت خود را در غرب به دست آورد. البته، واشنگتن در اين شرايط که زمان برکناري بشار اسد فرارسيده است، انعطاف‌پذيري چنداني از خود نشان نخواهد داد. با اين همه، تلاش براي برقراري گفتگو با کاخ سفيد نشان مي‌دهد که بشار اسد بيش‌ازپيش احساس مي‌کند فضا و فرصت بيشتري براي مانور دارد.

آتش‌بس در سوريه در شرايط کنوني ممکن نيست
حتي اگر مسئله عفو بشار اسد حل شود، روش برکنار کردن وي همچنان نامعلوم است. اگر روش (به اصرار روسيه و سوريه) برگزاري انتخابات باشد، درآنصورت ابتدا بايد مقدمات آتش‌بس مهيا و عملي گردد. همچنين بايد اطمينان حاصل شود که رأي‌گيري حتي‌الامکان آزادانه و عادلانه برگزار شود و همه مناطق، چه تحت کنترل شورشيان، و چه در دست طرفداران دولت در انتخابات شرکت کنند. آنگاه اين مسئله مهم و قابل‌توجه مطرح مي‌شود که چگونه مي‌توان آتش‌بس را برقرار کرد، در شرايطي که داعش همچنان نيروي تأثيرگذاري در ميدان جنگ است و آماده است تا از هر فرصتي براي نفوذ به مناطق جديد استفاده کند. با توجه به اينکه هيچ گروه شورشي معتبري در پاي ميز مذاکره حاضر نيستند، و همه طرفين اجلاس بيشتر در فکر مقابله با بشار اسد هستند تا داعش، صحبت از آتش‌بس خيلي زودهنگام است. اما نکته مهم اينکه مذاکره علني ايران و آمريکا بر سر منافع مشترک، براي همگان تصوير جديد و بي‌سابقه‌اي است.

تبلیغات

تبلیغات

جدیدترین اخبار

تبلیغات