تبلیغات

خبرآنلاين بررسي کرد: علي ضيا مقصر است يا مديران صدا و سيما؟

خبرآنلاين بررسي کرد: علي ضيا مقصر است يا مديران صدا و سيما؟

خبرآنلاين/ متن پيش رو در خبرآنلاين منتشر شده و انتشار آن به معني تاييد تمام يا بخشي از آن نيست

مجري جوان تلويزيون همراه با عده اي پس از گل تساوي پرسپوليس به استقلالي ها هيجان زده شده و شعارهايي داده که نبايد مي داده. تلويزيون هم مثل هميشه صورت مسئله را پاک کرده: مجري تا اطلاع ثانوي حق فعاليت در صدا و سيما را ندارد.

به همين راحتي. چه کسي مقصر است؟ از منظر صدا و سيمايي ها مجري مقصر است چرا که قدر شان و مرتبه اي را که مفت و مجاني به او داده اند نمي داند و به جاي اين که الگوي مردم در رفتار و گفتار و کردار باشد همانند اراذل و اوباش عمل مي کند و زحمات دوستان را برباد مي دهد. اما آيا حقيقتا اين مجري جوان و بي تجربه مقصر است يا کساني که او را به عنوان چهره در جامعه مطرح مي کنند و بعد هم انتظارات عجيب و غريب از او دارند؟ اصلا که گفته مجري الگوي جوان ايراني است؟ مگر مجري يک برنامه چه شان و منزلتي دارد که بايد از او چنين توقعات عجيب و غريبي داشته باشيم؟ تازه آن هم نه مجري يک برنامه فلسفي و يا ادبي و يا حتي سياسي. مجري برنامه هاي عامه پسندي که قرار است آخر شبي حرف هاي به قول امروزي ها فان بزند و با فوتباليست و شومن و کاراته باز گعده کند و يک جورهايي سرِ خلق الله را گرم کند چرا بايد الگوي نسل جوان شود؟ چنين حکمتي را از کجا درآورده ايم که حالا اين بنده خدا بايدبه دليل سرپيچي از مقررات اخراج شود؟ يادم هست چندي پيش در يک برنامه زنده تلويزيوني با همين بنده خدا ارتباط تلفني گرفتند. او در حج بود و مجريان شبکه اي از او مي خواستند تا گزارشي از فاجعه منا بدهد. بنده خدا آن قدر هول شده بود که نمي توانست درست حرف بزند. تصويري هم که از منا ارائه مي داد آن قدر هولناک بود که مداحي که دربرنامه حضور داشت به داد رسيد و گفت احتمالا خيلي از خانواده ها نگران عزيزانشان هستند و با شنيدن صحبت هاي شما ممکن است بر نگراني هايشان افزوده شود پس بهتر است کمي بر خودت مسلط باشي. خب، چرا بايد يک مجري که براي مجري شدن فقط يک المان را داراست و آن هم چهره مناسب است- که البته المان بسيار مهمي است و اغلب مجريان صدا و سيما از داشتن همين يک المان هم محرومند- در جايگاهي قرار بگيرد که از او توقع داشته باشيم درباره همه چيز نظر بدهد. از فوتبال و سينما و شعر گرفته تا مسائل ديني.

اين بنده خدا فقط مجري است و اگر مديران کاربلد باشند مي توانند از او در جاي خودش به درستي بهره ببرند اما متاسفانه مديران ما نه در اين مورد خاص که کلا در مورد مجريان صدا و سيما به بيراهه مي روند. طرف از ابتدايي ترين مسائل ديني چيزي نمي داند اما تريبون صدا و سيما را در اختيارش مي گذارند تا درباره مهم ترين مسائلي که حتي مجتهدين درباره آن با احتياط سخن مي گويند اظهار نظر بفرمايد. معلوم است که چنين بنده خدايي دچار وهم عظمت مي شود و خيال برش مي دارد که علي آباد هم دهي است. نمي خواهم در اين يادداشت کوتاه درباره مشکلات صدا و سيما و نحوه مواجهه اش با مجريان سخن بگويم. اما اين نکته قابل تامل است که کلا صدا و سيمايي ها دراين حوزه مشکلات جدي دارند و پس از قريب به چهاردهه پس از پيروزي انقلاب هنوز طرح و برنامه درست و درماني براي تربيت مجريان و نحوه مواجهه با آنان ندارند. هرچند وقت يک بار اتفاقي از اين دست باعث مي شود تا کار نابلدي دوستان لو برود و آن ها هم طبق معمول به جاي درنگ و تامل در رفتار خود مجريان را نقره داغ مي کنند و اين داستان حالا حالاها ادامه دارد.

*سيد عبدالجواد موسوي

تبلیغات

تبلیغات

تبلیغات