تبلیغات

اسپوتنيک گزارش داد: چرا عمليات ائتلاف بين‌المللي تحت رهبري آمريکا عليه داعش ناکارآمد بود؟

اسپوتنيک گزارش داد: چرا عمليات ائتلاف بين‌المللي تحت رهبري آمريکا عليه داعش ناکارآمد بود؟

فارس/پايگاه خبري اسپوتنيک طي گزارشي، ساختار ائتلاف بين‌المللي تحت رهبري آمريکا براي مبارزه با داعش را ساختاري کاملا ناکارآمد با نرخ بازده فوق‌العاده کم ارزيابي کرد.

پايگاه خبري اسپوتنيک طي گزارشي نوشت: به خوبي مي‌دانيم که ائتلاف تحت رهبري آمريکا عليه گروه تروريستي داعش در سوريه، ترکيب آن، توزيع نقش‌ها و حتي شمار شرکت‌کنندگان در اين ائتلاف بسيار گنگ و مبهم است و همه اين‌ها را مي‌توان از جمله علل موثر در ناکارآمدي عمليات اين ائتلاف ارزيابي کرد.

ائتلاف بين‌المللي تحت رهبري آمريکا عليه گروه تروريستي داعش در آگوست سال 2014 با مشارکت کشورهاي مختلف از جمله تمامي اعضاي سازمان پيمان آتلانتيک شمالي (ناتو)، اتحاديه عرب و اتحاديه اروپا بمنظور نشان دادن انسجام سازمان‌هاي مختلف و اتحاد تلاش‌ها براي مبارزه با تروريسم تشکيل شد.

در ابتدا هيچکس از روسيه و ايران براي حضور در اين ائتلاف دعوت نکرد اما اندکي بعد آمريکا فعالانه از مسکو براي پيوستن به اين ائتلاف دعوت کرد و آنگاه بود که روسيه در پاسخ به آمريکا از آن خواست که به تشکيلات خود براي مبارزه با داعش بپيوندد.

با توجه به اينکه ترکيب ائتلاف روسيه کاملا واضح و مشخص است و تمامي کشورهاي همسايه سوريه در آن حضور دارند، اين موضوع اما در ورژن آمريکايي ائتلاف ضدداعش اين گونه نيست.

گفته مي‌شود که حدود 40 کشور در ائتلاف آمريکايي مشارکت دارند اما در رسانه‌ها يا سخنراني‌ها اين رقم همواره با عباراتي چون «در حدود»، «دستکم»، «کمي کمتر» يا «کمي بيشتر» همراه است. شمارش تعداد دقيق مشارکت کنندگان در اين ائتلاف و نوع مشارکت آنها عملا مشخص نيست.

از آغاز ائتلاف تحت رهبري آمريکا، ‌استراليا، بلژيک، انگليس، دانمارک، کانادا، هلند و فرانسه در عمليات‌هاي واقعي در خاک عراق و بحرين، اردن، قطر، عربستان سعودي و امارات عربي متحده در سوريه حضور داشتند.

20 کشور شامل اتريش، آلباني، مجارستان، اسرائيل، ايرلند، اسپانيا، ايتاليا، کانادا، کويت،‌ لوکزامبورگ، نيوزلند، نروژ، کره جنوبي، اسلواکي، ترکيه، جمهوري چک، سوئيس، سوئد، استوني و ژاپن از اين ائتلاف حمايت مالي، تجهيزاتي، فني و اطلاعاتي مي‌کنند.

اين در حاليست که 22 کشور شامل مصر، يونان، گرجستان، ايران، ايسلند، لتوني، لبنان،‌ ليتواني، مقدونيه، مراکش، ملداوي، عمان، لهستان، پرتغال، روماني، صربستان، اسلووني، اوکراين، کرواسي، مونته‌نگرو، فنلاند و تايوان نيز از عمليات‌هاي ائتلاف در صحنه بين‌المللي حمايت سياسي مي‌کنند و تمامي اين گروه‌ها از سوي آمريکا از پايگاه نظامي مکديل (MacDill) در فلوريدا مورد نظارت قرار مي‌گيرند.

متحدان عرب به طور انکارناپذيري از منظر سياسي و مادي از اهميتي قابل توجه برخوردارند. در وهله نخست آنها خاک و پايگاه‌هاي هوايي خود را در اختيار [آمريکا] قرار دادند و در وهله دوم نيز اقدامات کشورهاي عربي اساسا جنبه رواني دارد و آمريکا مي‌تواند اعلام کند که از حمايت اغلب اعضاي اتحاديه عرب برخوردار است که اين موضوع از منظر تبليغاتي حائز اهميت است.

البته عرب‌ها با ميل خود در اين بازي شرکت کردند. به طور مثال، عربستان سعودي چهار فروند جنگنده F-15 براي مبارزه با داعش اعزام کرد که خلباني يکي از اين جنگنده‌ها در جريان عمليات‌هاي مختلف توسط شخص شاهزاده «خالد بن سلمان» صورت گرفت. علاوه بر اين بحرين نيز دو فروند F-16 و قطر نيز يک جنگنده ميراژ (Mirage) به ائتلاف اختصاص داد.

با توجه به اينکه کشورهاي عربي هرگز در بمباران‌هاي عراق مشارکت نداشتند و تنها در سوريه اقدام مي‌کردند، مي‌توان به انگيزه‌هاي سياسي آنها پي برد.

در نهايت «ائتلاف بين المللي براي مبارزه با تروريسم و افراط گرايي» ثابت کرد که ساختاري کاملا ناکارآمد با نرخ بازده فوق‌العاده کم است.

براي اغلب مشارکت‌کنندگان درجه دو ائتلاف، حضور در اين فهرست به نوعي به منزله بليط ورودي به باشگاه نخبگان است که در آن بدون انجام کاري خدمات دريافت مي‌کنند. عده ديگري نيز عملا به طور پيش‌فرض حضور دارند؛ مانند لوکزامبورگ به عنوان يکي از اعضاي ناتو که فاقد ارتش عملياتي است.

تبلیغات

تبلیغات

تبلیغات