تبلیغات

نماينده پارلمان سوريه: دمشق از اپوزيسيون به شرط قطع ارتباط با بيگانگان استقبال مي‌کند

نماينده پارلمان سوريه: دمشق از اپوزيسيون به شرط قطع ارتباط با بيگانگان استقبال مي‌کند

فارس/ نماينده پارلمان سوريه گفت: مخالفان خارج‌نشين مشروط به قطع ارتباط با بيگانگان و رعايت اصول ملي‌گرايي و وفاداري به ميهن مي‌توانند به روند سياسي حل بحران سوريه ملحق شوند.

«رامي صالح»، در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاري فارس در دمشق درباره موضع نظام دمشق نسبت به نشست وين اظهار داشت: نظام دمشق از ابتداي بحران سوريه از همه گزينه‌ها و طرح‌هاي سياسي براي حل بحران سوريه استقبال کرده است.
وي افزود: اخبار رسانه‌ها درباره دعوت از 38 تن از مخالفان براي حضور در نشست وين با مخالفت دولت سوريه روبرو نخواهد شد البته به شرطي که اين مخالفان ملي‌گرايي خود را ثابت کنند.

نماينده پارلمان سوريه گفت: اعتمادي که سوريه از ايران و روسيه گرفته اين کشور را به استقبال از طرح‌هاي مورد حمايت اين دو کشور متحد دمشق، کشانده است؛ امروز شرط اصلي دمشق براي قبول هر روند سياسي حفظ اصول ملي‌گرايي است که نيروهاي سوري به خاطر آن جنگ کرده و از همه هست و نيست خود گذشتند.

صالح تاکيد کرد: ائتلاف ملي سوريه يا اخوان المسلمين اگر تصميم بگيرند که رابطه خود را با خارجي‌ها قطع کرده و به روند سياسي صادقانه‌اي مبتني بر اصول ملي وارد شوند، هفت دروازه دمشق به روي آنها باز است تا بخشي از تحرکات ملي براي حل بحران سوريه باشند.

صالح گفت: اين در حالي است که مخالفان خارج‌نشين که بر داشتن ارتباط با بيگانگان اصرار دارند در محافل بين المللي نمي‌توان به حرف آنها اعتماد کرد و بيش‌تر اوقات نقش آنها منفي است و اگر هم در نشست‌هاي حل بحران سوريه شرکت کنند از مواضع خود کوتاه نمي‌آيند.

وي افزود: قضيه حضور مخالفان خارج‌نشين در هر نشست سياسي حل بحران سوريه بر اساس تصميمي مستقل از سوي اين مخالفان صورت نمي‌گيرد بلکه بر اساس مواضع کشورهاي حامي آنهاست .

نماينده سوري گفت: اخوان المسلمين يا ائتلاف ملي سوريه يا غير اين دو اگر رژيم‌هاي حامي آنها با حضورشان در نشست‌هاي حل بحران سوريه موافق نبودند در آنها حضور نمي‌يافتند و اين ثابت مي‌کند که آنها براي طرح برنامه‌هاي دشمنان سوريه و نه سوري‌ها به اين کنفرانس ها مي‌آيند.

صالح با تاکيد بر اينکه حل بحران سوريه بايد مبتني بر مبارزه با تروريسم و حفظ اصول ملي سوريه باشد ، گفت: ارتش سوريه تنها ضامن پايان يافتن بحران سوريه است، امروز بحراني که سوريه با آن روبرو است، حضور تروريسم در اين کشور است و اگر از شر گروه‌هاي تروريستي خلاص شويم، دسترسي به راه حل سياسي آسان خواهد شد.

نماينده سوري درباره مواضع سعودي نسبت به بحران سوريه گفت: به طور کلي شيخ‌نشين‌ها هيچ موضع مستقلي در خصوص هيچ پرونده‌اي در جهان عرب ندارند و نقش آنها محدود به حمايت مالي است .

وي افزود: اگر آمريکا خواهان ادامه بحران سوريه باشد که همين گونه هم است، شيخ نشين‌ها نمي‌توانند بر خلاف دستورات آمريکايي عمل کنند که همواره منافع اسرائيل را قبل از هر چيز ديگر مد نظر مي‌گيرد.

نماينده پارلمان سوريه تاکيد کرد: عمليات ارتش سوريه با همکاري قدرت‌هاي جبهه مقاومت و پشتيباني هوايي روسيه موجب پيشرفت روند حل سياسي و برداشته شدن گام‌هاي سياسي همچون برگزاري نشست وين شده است.

صالح گفت: در هر حال اگر نشست وين منافع سوريه را قبل از منافع جامعه بين المللي لحاظ نکند، اين نشست جدي نخواهد بود، چون دمشق و متحدان آن کاملا ارزيابي کرده‌اند که منفعت سوريه در چيست .

وي افزود: دولت سوريه خواستار حفظ تماميت ارضي و حاکميت و حق تعيين سرنوشت ملت سوريه است، بنابراين ديگر راه حل‌ها قبل از اينکه از سوي دولت دمشق رد شود، ملت سوريه آن را نمي‌پذيرد.

روزنامه کامرسانت روسيه روز سه‌شنبه گزارش داد که روسيه ليستي شامل 38 نام را به عنوان هيئت معارضان سوري به عربستان ارائه کرده است.

بنا بر اين گزارش، نماينده روسيه اين ليست را روز جمعه در جريان نشست وين ارائه کرده است. «ميخائيل بوگدانوف» معاون وزير خارجه روسيه امروز اعلام کرد که احتمالا هفته آينده نمايندگان دولت و معارضان سوري در مسکو ديدار خواهند کرد.

به نوشته کامرسانت، روسيه پيشنهاد داده است که نفراتي که نام آن‌ها در ليست است و عمدتا اعضاي سابق و کنوني گروه موسوم به «ائتلاف ملي سوريه» هستند، در مذاکرات با دولت سوريه حضور يابند.

ولاديمير پوتين رئيس‌جمهور روسيه پيش از اين گفته بود که بايد مذاکراتي بين دولت سوريه و «معارضين سالم» سوري برگزار شود.

«معاذ الخطيب» و «خالد خوجه» روساي سابق و کنوني اين ائتلاف از جمله کساني هستند که گفته مي‌شود نام آن‌ها در ليست پيشنهادي روسيه است. علاوه بر اين، نفراتي از ديگر گروه‌هاي معارض از جمله اخوان المسلمين سوريه و جنبش دموکرات مسيحي سوريه هم در اين ليست حضور دارند.

همچنين شبکه الميادين با تاييد وجود نام «خالد خوجه»، اعلام کرد که «حسن عبدالعظيم»، «هيثم مناع» و «قدري جميل» از جمله اين معارضان هستند.

اعضاي ائتلاف موسوم به «ائتلاف ملي معارضان سوريه»، پيش از اين حضور در نشست‌هاي صلح سوريه را رد کرده و به انتقاد از کساني پرداخته بود که در دو نشست پيشين گفت‌وگوهاي سوريه در مسکو حضور يافتند.

تبلیغات

تبلیغات

تبلیغات