تبلیغات

اظهارات جنجالي بوش پدر درباره کابينه پسرش

تسنيم/ جرج بوش، رئيس‌جمهور سابق آمريکا، پس از سال‌ها بالاخره سکوت خود درباره برخي از چهر‌هاي سرشناس در دولت پسرش را شکسته و انتقادات تندي را متوجه ديک چني، معاون رئيس‌جمهور، و دونالد رامسفلد، وزير دفاع، کرد.

بوش در مصاحبه‌اي با نويسنده زندگي‌نامه‌اش مي‌گويد چني "امپراطوري خودش را تأسيس کرد" و تأثيرگذاري "تندروانه" بسياري در کاخ سفيد جرج واکر بوش براي استفاده از زور در اقصي‌نقاط جهان داشت.

وي درباره رامسفلد نيز مي‌گويد وي "فردي گردنکش" بود که نمي‌توانست ببيند ديگران چگونه "به طريقه‌اي بد براي رئيس‌جمهور کار مي‌‌کنند."

اظهارات تند بوش، در زندگي‌نامه‌اي که توسط جان ميشام نوشته شده و قرار است هفته آتي منتشر شود، اعتقادي که بسياري داشتند مبني بر اينکه وي احساستش درباره دولت پسرش را پنهان کرده بود، را تقويت مي‌کند.

وي اگرچه از پسرش تمجيد مي‌کند اما به ميشام مي‌گويد که بوش پسر مسئول قدرت‌افزايي چني و رامسفلد بوده و گاهي اوقات نيز لحني ستيزه‌جويانه داشته است.

وي به ميشام گفت: "من درباره برخي اظهاراتي که مي‌شد نگران مي‌گشتم - برخي اظهارات وي و برخي اطرافيانش. اظهارات تند مي‌توانند به سهولت تبديل به تيتر يک شوند اما لزوما نمي‌توانند مسأله‌اي ديپلماتيک را حل کنند."

وقتي از وي خواسته شد توضيح بيشتري دهد به سخنراني پسرش در سال 2002 اشاره کرد، زماني که ايران، عراق و کره شمالي را "محور شرارت" خوانده بود. "فکر مي‌کنم تاريخ ثابت کرده اظهاراتي چون محور شرارت و چيزهايي از اين دست نفعي براي هيچ‌کس نداشتند."

بوش پسر در واکنش به اين اظهارات پدرش گفت: "وي قطعا هيچگاه نظرش را، چه در زمان رياست‌جمهوري، و چه بعد از آن به من نگفت. من به نصايح ديک [چني] ارزش قائل بودمد اما وي يکي از مشاوريني بود که بسته به نوع موضوع با آنها صحبت مي‌کردم."

وي درباره اظهارات پدرش در مورد "ادبيات تندخويانه‌اش" گفت: "درست است که اظهارات من برخي اوقات ممکن است بسيار قوي بوده و برخي را آزاد دهد - واضح است که اين اتفاق رخ داده، و پدرم نيز شامل آن مي‌شده اما وي هيچ گاه چيزي نگفت."
با کانال تلگرامي آخرين خبر همراه شويد telegram.me/akharinkhabar

تبلیغات

داغ ترین اخبار

تبلیغات

جدیدترین اخبار

تبلیغات