تبلیغات

معامله امارات با فرستاده ويژه سابق سازمان ملل به ليبي

معامله امارات با فرستاده ويژه سابق سازمان ملل به ليبي

تسنيم/ يک روزنامه انگليسي در گزارشي از معامله امارات با فرستاده ويژه سازمان ملل براي حل بحران ليبي خبر داد.

به گزارش  روزنامه انگليسي گاردين در چاپ اينترنتي روز چهارشنبه خود نوشت که «برنارديو ليون» فرستاده ويژه سابق سازمان ملل متحد به ليبي، در تابستان گذشته بر سر قبول شغلي با حقوق 35 هزار پوند ماهانه با دولت امارات مذاکره کرده است.

به نوشته اين روزنامه، ليون در حالي که مسئوليت پايان دادن به بحران ليبي را بر عهده داشت، با دولت امارات حامي يکي از طرفين درگير در اين کشور بر سر قبول اين شغل مذاکره کرده است.

ضربه اي به مصداقيت سازمان ملل متحد
منابع رسانه اي اين اقدام فرستاده سازمان ملل به ليبي را يک رسوايي بر شمردند که به مصداقيت سازمان ملل متحد ضربه مي زند.

دليل برکناري ليون از سمتش
برنارديو ليون که وزير خارجه سابق اسپانيا است، در ماه ژوئن گذشته پيشنهاد شغل مديرکل آکادمي علوم سياسي در امارات را از اين کشور دريافت کرد. دولت امارات روز گذشته اعلام کرد که ليون اين پيشنهاد را پذيرفته است و در پي آن، مارتين کوپلر ديپلمات آلماني جايگزين وي شده است.

ماهيت آکادمي علوم سياسي امارات که قرار است ليون مديرکل آن شود
آکادمي علوم سياسي امارات، يک مؤسسه پژوهشي وابسته به دولت اين کشور است که سال گذشته براي بازاريابي سياست خارجي و روابط استراتژيک امارات و نيز آموزش ديپلماتهاي اين کشور تأسيس شد.

پيشنهاد مصاحبه ليون به گاردين براي شرح ماجرا
روزنامه گاردين دوشنبه گذشته نامه‌اي به برنارديو ليون ارسال کرد تا نظر وي را درباره اين اخبار منتشر شده جويا شود. ليون روز چهارشنبه در پاسخ به اين نامه اعلام کرد که هنوز هيچ قراردادي را امضا نکرده است و هر چه در اين باره منتشر شده، صرفا حرف و حديث است. ليون همچنين با پيشنهاد مصاحبه با گاردين براي شرح ماجرا، از اين روزنامه خواست تا اخباري در اين رابطه منتشر نکند، اما امارات چهارشنبه اعلام کرد که ليون قبل از انجام اين مصاحبه با گاردين، اين سمت را پذيرفته است.

از بين رفتن اميدها براي حل و فصل بحران ليبي
يک منبع سياسي ليبيايي که نخواست نامش فاش شود، گفت توديع برنارديو ليون از سمتش که قرار است روز جمعه برگزار شود، به طور عملي اميدها براي حل و فصل سياسي بحران ليبي را از بين مي برد و هرگونه تلاش هاي آينده در اين راستا را با توجه به امکان داشتن تاثير پول سياسي خارجي بر اوضاع ليبي و واداشتن گروههاي درگير در اين کشور به رقابت با هم، با شک و ترديد مواجه مي کند.

از سوي ديگر ليون هرگونه تضاد منافع در اين زمينه را انکار کرد و گفت که وي سبتامبر گذشته به روشني ميل خود براي ترک اين منصب را ابراز کرده است. وي همچنين در ايميلي به گاردين اعلام کرد که تنها دفاعش عليه انتقادهاي تندي که با آن مواجه است، کارش است و گروههاي درگير در ليبي پيشنهاد او را براي حل و فصل سياسي بحران اين کشور پذيرفته اند.

طولاني شدن مذاکرات ليون با امارات
به نوشته گاردين، اين شغل در ماه ژوئن در حالي که مذاکرات گروههاي درگير در ليبي در اوج خود بوده است، از سوي امارات به ليون پيشنهاد شده و مذاکرات ليون درباره شروط کارش با امارات، تا ماه جولاي ادامه يافته و بر موضوع تهيه مسکن براي وي تمرکز داشته است.

نامه نگاري وزير کشور امارات با وزير خارجه اين کشور براي تهيه مسکن براي ليون
به گزارش گاردين، سلطان الجابر وزير کشور امارات به شيخ عبدالله بن زايد وزير خارجه اين کشور نامه اي نوشته است با اين مضمون که برنارديو ليون نمي تواند مسکني مناسب در ابوظبي با مبلغ 360 هزار درهم تهيه کند و وي دو برابر اين مبلغ را براي اجاره منزلي براي خانواده اش در جزيره "السعديات" که ماهانه اجاره آن بين 500 تا 600 هزار درهم امارات در سال است، خواستار شده است. به گفته اين وزير اماراتي، ليون معتقد است بر اساس مبلغي که به او اختصاص يافته است، ميتواند مسکن مناسبي در مادريد تهيه کند. ليون در ماه آگوست گذشته گفت که وي همراه با خانواده اش براي مستقر شدن در امارات به ابوظبي مي رود.

نقش امارات و مصر در بحران ليبي
به گزارش گاردين امارات و مصر از بحران ليبي به عنوان ميداني براي درگيري عليه گروههاي اسلامگرايي که از سوي ترکيه و قطر حمايت مي‌شوند، استفاده مي‌کنند. پذيرش اين پيشنهاد شغلي امارات از سوي ليون، بي طرفي وي در کار حرفه اي اش را زير سؤال مي برد.

نامه نگاري ليون با وزير خارجه امارات از طريق ايميل شخصي
ليون بعد از 5 ماه از آغاز کارش به عنوان يک ميانجي در ليبي در تاريخ 31 دسامبر 2014 (10 دي 93) از ايميل شخصي خود به عبدالله بن زايد وزير خارجه امارات نامه نگاري مي کند. ليون در اين نامه مي گويد: اروپا و آمريکا خواهان طرح موسوم به "ب" از طريق کنفرانس صلح سنتي براي ليبي هستند، اما اين طرح به نظر من گزينه‌اي بدتر از گفتگوي سياسي است، زيرا دو طرف بحران را دو دشمن برابر مي‌پندارد. وي همچنين در اين نامه تاکيد مي‌کند که خواهان حمايت از پارلمان طبرق که از سوي امارات و مصر حمايت مي‌شود است. ليون در اين نامه همچنين صريحا تاکيد مي‌کند که استراتژي سلب هرگونه مشروعيت از پارلمان طرابلس و دولت آن را در پيش خواهد گرفت. وي همچنين اعتراف مي کند که همه اقدامات و پيشنهادهايش را با مشورت با سفير ليبي در امارات و محمود جبرئيل نخست‌وزير سابق ليبي در اين کشور انجام داده است. ليون در اين نامه تاکيد مي‌کند که نمي‌تواند خيلي در منصبش باقي بماند، زيرا به وي همچون هوادار دولت و پارلمان طبرق که از سوي جامعه بين الملل به رسميت شناخته شده است، نگريسته مي‌شود.

تبلیغات

داغ ترین اخبار

تبلیغات

تبلیغات