تبلیغات

١٠ هزار ولگرد، رهاشده، بیمار و... در سطح تهران!

چندین سال است که مستمری مددجویان بهزیستی افزایش ناچیزی می یابد، مبلغش شاید بتواند هزینه نان یک خانوار در ماه را تأمین کند، جمعیتی سه میلیون و ٦٠٠ هزار نفری که زیر خط فقر قرار دارند.

شرق نوشت: حالا انوشیروان محسنی بندپی  از عزم دولت و مجلس برای افزایش کمک هزینه معیشت این افراد به مبلغ٢٢٠ هزار تومان تا ٤٠٠ هزار تومان برای هر خانوار در هر ماه خبر می دهد. تصمیمی که قرار است سال ٩٥ اجرائی شود. آسیب های اجتماعی از دیگر محورهای گفت وگوی «شرق» با رئیس سازمان بهزیستی در هفته بهزیستی بود.
 
 
*کارشناسان پیش بینی کرده اند که پدیده دختران فراری در سال ٩٥ ظهور مجدد خواهد داشت، آیا داده های شما این را تأیید می کند؟ چه اقداماتی باید انجام داد؟
 
وقتی آمار می گوید سه میلیون زن سرپرست خانوار در کشور وجود دارد، از آن سو اعتیاد در حال گسترش است و حدود ٢٣ درصد جمعیت ١٥ تا ٦٠ سال کشور به بیماری های روحی و روانی مبتلا هستند، خودبه خود روند آسیب های اجتماعی روند رو به رشدی در تمام ابعاد است.
 
پسر معتاد، دختر فراری و بحث افزایش درصد زنان آسیب دیده نسبت به گذشته، همه و همه حکایت از این موضوع دارد که این روند فزاینده است، متأسفانه ما در این موج هستیم، وقتی افزایش ٥٣ درصدی رشد آسیب های اجتماعی در پنج سال اتفاق افتاد و نوع مصرف مواد اعتیادآور از سنتی به صنعتی در گذر پنج سال از چهار درصد به ٢٤ درصد رسیده خود حکایت از موج دارد.
 
ما از لحاظ ازدواج شش درصد منفی و از لحاظ طلاق رشد ٥,٦ درصد مثبت است. اینها نشان می دهد در بحران هستیم و واقعیت های موجود این را نشان می دهد.
 
 
 
*گفته بودید تا سال ٩٥ اتفاقی برای افزایش مستمری ها نمی افتد و بعد از آن قرار است برای معیشت جمعیت تحت پوشش اقداماتی انجام شود، چه اقداماتی قرار است انجام شود؟
 
افزایش کمک معیشت جمعیت تحت پوشش به ٤٠ درصد حقوق پایه و افزایش کمک معیشت معلولان شدید به حقوق پایه از جمله همین اقدامات است. این آمادگی در مجلس وجود دارد و گفته اند مستمری شش میلیون نفر را به ٤٠ درصد حقوق پایه برسانیم.
 
این یعنی اعطای مبلغ٢٢٠ هزار تومان تا ٤٠٠ هزار تومان برای هر خانوار. در بودجه ٩٥ این اتفاق می افتد. برای سال ٩٥ وضعیت یارانه بگیران مشخص می شود و با حذف پردرآمدها منابع ذخیره می شود.
 
در ماده ٢٩ فصل نهم بازنگری لایحه حمایت از حقوق معلولان که بازنگری شده و به امضای وزیر تعاون و رئیس جمهور رسیده است و به مجلس می آید، دولت موظف شده کمک هزینه معیشت معلولان دارای معلولیت بسیارشدید فاقد شغل و درآمد را به میزان حداقل دستمزد سالانه برساند و اعتبار لازم را از بودجه سالانه تأمین کند.
 
 
 
*معلولان دارای معلولیت شدید چه تعداد هستند؟
 
بالغ بر١٢٠ تا ١٣٠ هزار نفر.
 
 
 
* برای بهبود معیشت سایر مددجویان چه برنامه ای دارید؟
 
افزایش کمک هزینه معیشت به ٤٠ درصد حقوق پایه.
 
 
 
*این لایحه چه زمانی اجرائی می شود؟
 
به محض تصویب و لایحه اجرا؟ این لایحه ٩ سال است که در حال بازنگری است؟
 
سال ٨٣ این لایحه تصویب شد اما زمینه اجرائی پیدا نکرد، چراکه منابع اعتباری اش مشخص نبود و این بار با سرعت خوبی در دولت پیگیری شده و مجلس هم اعلام آمادگی کرده است که به محض ارائه تصویب کند.
 
 
 
*انتقاداتی مطرح شده که بحث سه درصد استخدام حذف شده است، آیا این موضوع صحت دارد؟
 
خیر، حذف نشده، افرادی که این انتقادات را مطرح کرده اند اطلاعات کافی نداشته اند. ما گفتیم قانون سال ٨٣ به قوت خود باقی باشد و این تغییرات به قانون افزوده شود.
 
در متن قانون آمده است با لازم الاجراشدن این قانون، قانون جامع حمایت از حقوق معلولان مصوب سال ٨٣ به استثنای تغییرات به قوت خود باقی است. پیش بینی ما این است که مجلس لایحه ر ا تقویت کرده و کیفی تر کند.
 
 
 
*وضعیت پشت نوبتی ها در سازمان چگونه است؟
 
٥٣ هزار خانوار در پشت نوبت خدمات ما قرار دارند. بودجه جدید برای پشت نوبتی ها دیده نشده است و ما به صورت موردی تحت پوشش قرار می دهیم. عدد مستمری پرداختی ما واقعا ناچیز است اما این اقدام انجام می شود.
 
 
 
*این افزایش کمک هزینه معیشت چقدر بار مالی برای دولت درپی دارد؟
 
شش میلیون نفری که مجلس به دنبال افزایش کمک هزینه معیشتشان است ٩ هزار میلیارد تومان بار مالی دارد. برای سال ٩٤ قابل اجرا نیست؛ در سالی که هنوز شروع نشده دولت ١٦ هزار میلیارد تومان کسری اعتبار و مشکلات عدیده دارد؛ نگهداشت وضع موجود در این سال ارزشمند است.
 
 
 
*با درمان اجباری معتادان متجاهر موافق هستید؟
 
ما چون عضو شورای مبارزه با مواد مخدر ستاد مبارزه با مواد مخدر هستیم، ناچاریم موافق باشیم اما با شروطی.
 
شما به کمرد که کمپ اجباری درمان اعتیاد است تحت عنوان دادگاه درمان مدار مجوز داده اید این در حالی است که مجوز مراکز اجباری باید توسط وزارت بهداشت داده شود و مراکز اختیاری تحت عنوان ماده ١٥ برعهده بهزیستی است. چطور چنین مجوزی داده اید؟ اعطای چنین مجوزی از سوی سازمان بهزیستی که نگاه تخصصی دارد و در این سال ها زیربار چنین مراکزی نرفته، بعید است.
 
ما مجوز را با شرط و شروطی داده ایم. ماده ١٦ را وزارت بهداشت باید مجوز بدهد و آنها به اخوان مجوز داده اند. تقسیم شده و ما صورت جلسه ای تنظیم کرده ایم. چون مجوز اولیه ٢٠٠ نفری کمرد را ما اعطا کرده بودیم و اعتقاد داریم هر گسترشی در رابطه با افزایش پذیرش باید شروط علمی، فنی و کارشناسی را رعایت کند. ما مجوز مشروط دادیم و اعلام کردیم اگر طی یک تا دوماه رسیدگی، انتظارات ما برآورده نشود مجوز باطل می شود.
 
 
 
*چه انتظاراتی دارید؟
 
انتظار ما این است که استانداردهای لازم برای استقرار افراد به لحاظ خواب، تغذیه و... را فراهم کنند. دیگر اینکه تیم پزشکی دانشگاه های علوم پزشکی باید در آنجا مستقر شود. معضل هریک از افراد اعم از ایدز و... شناسایی شود، به لحاظ روانی غربالگری و درجه بندی شوند و مهارت آموزی انجام شود. اینها اقداماتی بود که ما نوشتیم و باید اجرا شود.
 
 
 
*شما مجوز دادگاه درمان مدار را اعطا کرده اید، فارغ از اینکه اعطای چنین مجوزی در حیطه اختیارات بهزیستی قرار دارد یا خیر، برای دادگاه درمان مدار باید قاضی تک تک معتادان را ویزیت کند و حکم نگهداری صادر کند، آیا چنین اتفاقی در حال حاضر رخ می دهد؟
 
مجوز ما ٢٠٠ نفر بود که دوبرابرش کردیم؛ یعنی حداقل ظرفیت. قوه قضائیه، قوه مستقلی است و مسئله افزایش ظرفیت در شورای تأمین استان مطرح شد و دلایل آنها ما را قانع کرد. می گویند ما ١٠ هزار ولگرد، رهاشده، بیمار، مهجور و... در سطح تهران داریم. زن و مرد در حال مصرف هستند. این می تواند انتقال فرهنگ بد باشد. جایی به نام پایتخت جمهوری اسلامی ایران مورد بازدید میهمانان خارجی شامل سفرا و هیأت ها قرار می گیرد و می آیند می بینند.
 
ا*ین نگاه، پاک کردن صورت مسئله است. نگاه امنیتی است، شما نباید چنین نگاهی داشته باشید، شما مسئول سازمان رفاهی هستید؟
 
بله من امنیتی نگاه کردن را قبول ندارم.
 
 
 
*شما در حال همراهی هستید؟
 
ما در حوزه مسائل اجتماعی نگاه استراتژیک نداشتیم. اگر نگاه امنیتی را کنار بگذاریم هیچ موقع هیچ اقدامی نداشتیم. ما مقاوم هستیم و بررسی ها نشان می دهد این اقدامات جواب نمی دهد. حالا می گویند ما ١٠ هزار نفر را ساماندهی کنیم، راه حلش این است که ما بتوانیم دو تا سه ماه این افراد را از مصرف دور نگه داریم، حالا اینکه آیا اینها عوارض دیگری نمی گیرند، مشکلات دیگری پیش نمی آید؟ سؤال هایی است که وجود دارد. باید کارشناسان ما بازدید و ناظران ما بررسی کنند. اگر استانداردهای لازم برای این افزایش ظرفیت تأمین نشده باشد به حالت قبل بازمی گردد.
 
 
 
* آیا شما برای اعطای این مجوز تحت فشار بودید؟
 
خیر، تحت فشار خاصی نبودیم. ما نظرات علمی خود را مطرح می کنیم. حالا گفته اند شما که برای ٢٠٠ نفر مجوز دادید این ظرفیت را به ٤٠٠ نفر افزایش بدهید و بعد بررسی کنید.
 
طرح دادن یک وعده غذای گرم به مهدهای کودک روستاها و... سال گذشته به علت نبود اعتبار در مواقعی قطع شد، هم اکنون اجرا می شود؟
 
بله، اجرا می شود. در حال حاضر هفت هزار مهدکودک با اعتبار ٤٩ میلیارد تومان تحت پوشش این طرح قرار دارند.
 
برای کودکان مبتلا به اتیسم گفته بودید می خواهید اقدامات حمایتی انجام دهید، چه اقداماتی قرار است صورت دهید؟
 
در حال انجام اقدامات حمایتی هستیم. کار توسعه و حمایت از سمن های مرتبط هم در حال انجام است.
 
 
 
* مستمری پرداخت می دهید؟
 
خیر.
 
وزیر رفاه اعلام کرده بود باید از کودکان مراکز شبانه روزی بهزیستی در هنگام ترخیص از مراکز حمایت های بیشتری شود.
 
 
 
*درحال حاضر بهزیستی از این افراد زمانی که به ١٨ سالگی و خروج از مراکز می رسند چه حمایتی می کند؟ قرار است چه اقداماتی انجام شود؟
 
ما به دنبال ترخیص موفق هستیم. شرط این موضوع داشتن مرحله حمایتی بین راهی است. یک دفعه در حالتی قرار نگیرند که با هجمه آسیب ها روبه رو شوند. بحث مهارت آموزی، ازدواج و اشتغال این کودکان مطرح است. این پیش شرط ها و الزاماتی است که بهزیستی خود را مقید می کند و به دنبال اجرای آنهاست تا این افراد مرحله گذار را طی کنند.
 
 
 
*درحال حاضر به هنگام ترخیص از مراکز شبه خانواده چه مقدار پول به این افراد برای گرفتن خانه و ساختن زندگی مستقل پرداخت می شود؟
 
١٠ تا ١٥ میلیون تومان.
 
 
 
*اگر بخواهید این طرح را اجرا کنید نیاز به چه میزان اعتبار دارید؟
 
ما به دنبال این هستیم که از ابتدای حضور اینها در مراکز سپرده ای با بهره مناسب برایشان در نظر بگیریم، بودجه اش قطع به یقین بالاست.
 
 
 
*بیمه تکمیلی معلولان را گفته اید می خواهید اجرائی کنید، در حال حاضر در چه مرحله ای است؟
 
بیمه تکمیلی معلولان را در حال حاضر از یارانه ای که دریافت می کنیم، اجرا می کنیم و سقف دارد؛ مثلا ٥٠ میلیارد تومان و تنها تا این سقف را می توانیم هزینه کنیم و خدمت بگیرند اما در بازنگری قانون هر فرد دارای بیمه تکمیلی می شود و بهزیستی به انجام این امر مکلف است.
 
 
 
*برای تمام معلولان اجرا می شود؟
 
برای معلولان شدید و خیلی شدید.
 
رئیس پیشین بهزیستی در گفت وگو با «شرق» گفته بود ما کودک کار نداریم، نظر شما درباره این موضوع چیست؟
 
مگر می شود نداشته باشیم. در مراکز غیرقانونی کودکان کار مشغول به کارند؛ بدون بیمه و حقوق کافی. همین کودکانی که اجیر می شوند برای گدایی و استثمار شده اند کودک کار هستند.
 
 
 
*برآوردها چه آماری به ما می دهد؟
 
کلا تخمینی است. در مجموع ١٥، ١٦ هزار نفر کودک داریم اعم از خیابانی، کار، معتاد، فراری و... .
 
 
 
*چه برنامه ای دارید؟
 
این افراد باید مورد گفت وگو قرار بگیرند، باید مراکز استانداردی تخصیص دهیم نه سوله ای که اینها را صرفا جمع آوری کنیم و بعد رها کنیم. من به پنج مرکزی که در اطراف تهران است اعتقاد ندارم. باید مراکز، مشابه مراکز شبه خانواده باشند. تعدادشان بیشتر باشد و براساس سن و نوع آسیب غربال شوند. وقتی نوع آسیب غربال شود و افرادی که مهارت این کار را دارند وارد گفت وگو شوند شاید روز اول خیلی از مشکلات قابل حل شدن باشد. باید روش های علمی را در این مراکز نهادینه کنیم و مجهز به محیط های آموزش و استادان مجرب باشند و در کنار اینها حرفه آموزی انجام شود.
 
 
 
* از این پنج، شش هزار نفر چه تعداد را تحت پوشش دارید؟
 
ما تحت پوشش نداریم اما سمن های تحت نظارت ما حدود پنج، شش هزار کودک را تحت پوشش دارند.
 
 
 
*اولویت هایتان در سازمان بهزیستی چه مسائلی است؟
 
اولویت های بهزیستی برخاسته از واقعیت های موجود در آسیب های اجتماعی و جامعه هدف تحت پوشش است که براساس آن و باتوجه به پیچیده بودن ماهیت آسیب های اجتماعی و روند رو به رشد این آسیب ها، ما رویکردهایمان را در سه اولویت متمرکز کرده ایم. اولویت اول توسعه خدمات پیشگیری در هر سه سطح است. بحث اول شناسایی و آموزش و بحث دوم مداخله بهنگام است. در یک گزارش از یکی از شهرستان ها از ٥٠٠ مراجعه طلاق، ٢٠ خانواده انصراف قطعی از طلاق دادند و ٣٠ خانواده بازگشت مشروط داشتند اما مابقی منجر به جدایی شد و آمارها هنوز نگران کننده است و باید وزن دهی شود.
 
 
 
*سال گذشته طرح بشیر به منظور کاهش طلاق در سازمان اجرا شد. چند پرونده از قوه قضائیه به شما ارجاع شد و از این میان چند پرونده به سازش انجامید؟
 
١٧٠ هزار پرونده در ١٩ استان به ما ارجاع شد و نرخ سازش ٣٧ درصدی را داشتیم و در فاز بعدی کل کشور تحت پوشش قرار می گیرد.
 
 
 
*در صحبت هایتان گفته اید تهران نیاز به گرمخانه جدید ندارد، نیاز به مراکز مداخله و استقرار تیم های مداخله مددکار و روان شناس در محلات دارد، درباره این مراکز توضیح بیشتری می دهید؟
 
ما رویکرد جدیدی داریم، درست است که شاید یک شب به گرمخانه نیاز داشته باشیم اما گرمخانه مسکن است و باید سراغ اقدامات پایدارتر و استفاده از نیروهای متخصص برویم. نیاز به فضاها و مکان هایی برای استفاده از ظرفیت نیروی انسانی بهزیستی داریم. اینکه یک فرد را یک شب، دوشب، ١٠ شب از سرما نجات دهیم اما به معضل اصلی اش نپردازیم راه حل نیست. شهرداری ها باید پای کار بیایند و مطالبه ما این است که مکان هایی را طراحی کنند.
 
اگر موجود نیست احداث کنند و در اختیار متخصصان قرار دهند تا در این مراکز مهارت آموزی انجام شود؛ افراد صاحب نظر اعم از مددکار و روان شناس و تیم غربالگر مستقر شوند.
 
این نگاه و تفکر سیستمی و فرایندی که در بهزیستی به دنبالش هستیم باید نهادینه شود تا ما با نوع معضل و شیوه برخورد علمی با آن برخورد کنیم و یک نسخه را برای همه تجویز نکنیم و متناسب باشد.
 
 
 
*با شهرداری وارد مذاکره شدید؟
 
بله.
 
*پاسخ مثبت گرفتید؟
 
در مرحله مذاکرات شفاهی است. واقعیت این است که ظرفیت خوبی در شهرداری ها وجود دارد که ماهیت شهرداری خدماتی و فرهنگی است و سلامت اجتماعی به وظیفه مندی شهرداری برمی گردد به خصوص در کلان شهرها و آنها هم اعلام آمادگی کرده اند. به دنبال این هستیم که درخواست هایمان را با پیوست مستندات علمی ارسال و مشارکت جدی آنها را مطالبه کنیم.
 
*بیمه معتادان به کجا رسید؟
 
در حال اجراست، ٦٠ میلیارد تومان بودجه از سال گذشته برای این امر تخصیص یافته است ؛ ٣٠ میلیارد تومان برای سال ٩٣ در نظر گرفتیم و ٣٠ میلیارد تومان هم برای سال ٩٤. تا زمانی که این اعتبار موجود است با مراکز دولتی و خصوصی عقد قرارداد می شود.
 
*چه تعداد معتاد تحت پوشش قرار گرفتند؟
 
تا زمانی که این اعتبار موجود است طرح ادامه می یابد.
 
*حمایت های اجتماعی از معتادان بهبودیافته به کجا رسید؟
 
ما باید به دنبال مشوق باشیم اما حدی باید داشته باشد. ما به خانواده های دارای سه معلول مسکن نداریم بدهیم و مشکل دارند.
 
**چه تعداد هستند؟
 
٣ هزار خانوار دارای دو معلول به بالا هستند و هدف گذاری ما برای ١١ هزار نفر بوده است.
 
* برای پیشگیری با آموزش وپرورش رایزنی داشته اید؟
 
افزایش ٥٣ درصدی آسیب های اجتماعی نشان می دهد در پیشگیری موفق نبوده ایم و یکی از محیط های اصلی پیشگیری، آموزش وپرورش و محیط های کار هستند.
 
در برنامه ششم باید تولیت مسائل اجتماعی را به دستگاه خاصی واگذار کنیم و آن دستگاه بتواند مطالبه گری لازم را داشته باشد و برای همه دستگاه های ذی نفع الزام، قانونی ایجاد شود که پای کار بیایند و اگر پای کار نیایند مشکلات، قابل کنترل و رصدکردن نیست. جامعه آماری بسیار بزرگ ما آموزش وپرورش است و آموزش وپرورش و شهرداری باید پای کار بیایند.
 


تبلیغات

تبلیغات

جدیدترین اخبار

تبلیغات