تبلیغات

اصلاح قانون استخدامی‌شهرداری‌ها در دست بررسی

پس از تذکرات مکرر اعضای شورای شهر نسبت به طرح در دست بررسی مجلس که مربوط به بازنگری در مقررات اداری و استخدامی شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور است، سازمان شهرداری‌ها به‌عنوان یکی از زیرمجموعه‌های وزارت کشور پاسخی به اعتراضات اعضای شورای شهر تهران ارائه کرد که منجر به کاهش نگرانی‌ها شده است.

همشهری نوشت:سه‌شنبه گذشته در صحن علنی شورای شهر علیرضا دبیر، رئیس کمیسیون برنامه و بودجه خطاب به اعضای شورای شهر ضمن اعلام خبر ارسال پاسخی کتبی و البته قابل تأمل از سوی سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌ها گفت: این پاسخ را برای همه رونوشت کردم و از شما می‌خواهم حتما آن را مطالعه کنید. دبیر اگرچه در مصاحبه با همشهری درباره محتوای پاسخ ارائه‌شده از سوی سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌ها اطلاعات بیشتری ارائه نکرد، اما رضا تقی‌پور، سخنگوی شورای شهر تهران با وجود اینکه پاسخ سازمان شهرداری‌ها خطاب به شورای شهر را هنوز مطالعه نکرده بود، از نتیجه مهمی خبر داد که بعد از تعاملاتش با نمایندگان مجلس به‌دست آمده است.
 
وی گفت: در پی صحبت با نمایندگان متوجه شدم که برخی از بندها و تبصره‌های طرح اولیه بازنگری مقررات اداری و استخدامی شهرداری‌ها پس از بررسی در کمیسیون‌های مجلس تغییر کرده است.‌از نظر تقی‌پور، اعتبار قوانین این است که عناوین با مسما و دقیقی داشته باشند از طرفی نمایندگان مجلس متوجه این نکته هم بودند که در شرایطی که لایحه جامع مدیریت یکپارچه در دولت در دست بررسی است، ‌دراین مقطع شاید نیازی به اینگونه طرح‌ها نداشته باشیم و اما غلامرضا انصاری، عضو کمیسیون برنامه و بودجه شورای شهر تهران پاسخ ارائه شده از سوی سازمان شهرداری‌ها را توجیه طرح مجلس اعلام کرد و گفت:
 
توضیحات سازمان شهرداری‌ها سطحی و غیرقابل پذیرش است و به‌نظر می‌رسد در دولت کسانی هستند که خلاف سیاست‌های رئیس‌جمهور و معاون اول ایشان عمل می‌کنند زیرا سیاست‌های کلان دولت به‌دنبال برون‌سپاری، کوچک و چابک‌سازی است و اساسا به همین دلیل نیز لایحه جامع مدیریت یکپارچه شهری هم‌اکنون در دولت در دست بررسی است.
 
وی طرح بازنگری در مقررات استخدامی و حقوق و دستمزد کارکنان شهرداری‌ها را طرحی بسیار خطرناک دانست و اضافه کرد که حجم منابع مالی شهرداری‌ها و کلانشهرهای کشور از بودجه کلان دولت بیشتر است و چطور می‌شود این همه اعتبار را یکباره دراختیار سازمان شهرداری‌ها قرار داد که خودش زیرمجموعه یک‌ وزارتخانه است؟ به‌نظر وی این نشان می‌دهد که سازمان شهرداری‌ها بدون توجه به اثرات مخرب این طرح صرفا به‌دنبال ارتقای جایگاه خودش است.
 
    به‌دنبال شفافیت دولتی
 
‌ حسن آبادی مدیرکل دفتر نوسازی، تحول اداری وفناوری اطلاعات سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور با رد ‌ انتقادات معتقد است که چون آمار و اطلاعات حکایت از وضعیت نابسامان فعلی در حوزه اداری و استخدامی شهرداری‌ها دارد، لازم بود تا اقدامات قانونی و حقوقی لازم برای رفع آنها صورت پذیرد. تأکید وی این بود که طرح بازنگری در آیین‌نامه اداری و استخدامی شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور نه موجب کاهش اختیارات شوراهای اسلامی شهر و شورای‌عالی استان‌ها می‌شود و نه دولتی کردن شهرداری‌ها را دنبال می‌کند. حسن آبادی گفت: به واسطه این آیین‌نامه ما به‌دنبال افزایش شفافیت و نظارت صحیح روی عملکرد شهرداری‌ها از سوی شوراها هستیم، ضمن اینکه چون وضعیت فعلی اداری و استخدامی شهرداری‌ها را قابل‌قبول نمی‌دانیم و معتقدیم که نیمی از کارکنان شهرداری‌ها وضعیت استخدامی نامشخصی دارند با این طرح اصلاح این موارد را نیز دنبال می‌کنیم.

تبلیغات

تبلیغات

تبلیغات