تبلیغات

اظهارات جنجالی سرخو درباره پيمانكار خط ٦ مترو

شهرخبر: محسن سرخو، رييس كميته حمل و نقل شوراي شهر معتقد است كه شهرداري در تمامي اين بخش‌ها هنوز از برنامه‌هاي از پيش تعيين شده عقب است و هنوز اتفاق خاصي در حوزه حمل و نقل ترافيك رخ نداده است. گفت‌وگويي متفاوت از بخش‌هاي مختلف حوزه حمل و نقل شهري كه به بررسي آخرين وضعيت طرح‌هاي برزمين مانده اين حوزه مي‌پردازد.
 
چند ماهي است كه اجراي طرح LEZ به عنوان يكي از طرح‌هايي كه مي‌تواند راهگشاي گره ترافيكي تهران باشد، به يكي از چالش‌برانگيزترين طرح‌هاي مديريت شهري بدل شده است. اين طرح كه قرار بود از ابتداي آبان ماه در تهران اجرايي شود، به دليل اختلاف‌نظرهاي بين دستگاه‌هاي ذي‌ربط عملا به تعويق افتاده، به نظر نمي‌رسد كه در زمان اعلام شده اجرايي شود چرا كه از يك‌سو راهنمايي و رانندگي اعلام كرده كه بسترهاي اجرايي اين طرح فراهم نيست و از سوي ديگر شهرداري همچنان بر اجراي اين طرح اصرار دارد. در اين بين شوراي شهر هم به نظر مي‌رسد كه هنوز در تصميم‌گيري مردد است و به شهرداري ماموريت داده گزارشي جامع در اين خصوص تهيه كند تا ابهامات موجود در آن پاسخ داده شود. بالاخره تكليف اين طرح چه خواهد شد؟ آيا اصلا اجرا مي‌شود يا همچنان مسكوت خواهد ماند؟

اصولا هر طرحي كه بتواند باعث كاهش آلودگي هوا شود طرح خوبي است و ما از آن استقبال مي‌كنيم. اما نكته آنجاست كه در اجراي هر طرحي بايد يك‌سري از ملاحظات را در نظر داشت. ما هنوز سوالات بسياري در مورد اين طرح داريم. مثل اينكه با اجراي اين طرح، چند درصد از خودروهايي كه الان مي‌توانند در طرح ترافيك تردد داشته باشند، نمي‌توانند در محدوده طرح تردد داشته باشند؟ نكته بعد اين است كه نكند با اجراي اين طرح خودروهاي لوكس در سطح خيابان‌ها زياد شوند و درعوض خودروهاي متوسط وارزان‌قيمت كه متعلق به اقشار كم‌درآمد جامعه هستند، مجبور باشند در پاركينگ‌ها محبوس بمانند. بحث بعدي بحث مراكز معاينه فني بود. به هر حال آلايندگي خودروها بايد توسط اين مراكزمشخص بشوند. حالا اينجا دو سوال مطرح است؛ اول اينكه آيا اين مراكز تجهيزات لازم براي سنجش آلايندگي خودروهاي را دارند يا خير؟ و دوم اينكه، هر روز بخش زيادي از خودروها از شهرهاي ديگر به تهران رفت و آمد دارند. سوال اينجاست كه آيا مراكز فني ساير شهرهاي ايران هم مي‌توانند با همان شاخصه‌هاي مراكز فني تهران و با همان دقت، تست‌هاي آلايندگي را انجام دهند يا خير؟ و از آن مهم‌تر اينكه، آيا بانك اطلاعاتي مراكز فني سراسر كشور به يكديگر متصل هستند يا خير؟ چرا كه براي خودروهايي كه وارد تهران مي‌شوند بايد اين اطلاعات در دسترس باشد. قرار است دوربين‌ها اين خودروها را تشخيص دهند پس بايد بانك اطلاعاتي كامل باشد. اينها به عنوان بخشي از طرح جامع حمل و نقل ترافيك شهر تهران در شوراي شهر تهران مطرح شد و كليات آن به تصويب رسيد. در مورد LEZ در نهايت قرار شد شهرداري گزارشي جامع در اين خصوص ارايه كند و سوالات ما را پاسخ دهد تا دوباره در مورد اين طرح تصميم‌گيري شود.

بالاخره شما معتقديد كه اين طرح قابليت اجرايي دارد يا خير؟

ما در شوراي شهر فكر مي‌كنيم با يك‌سري هماهنگي‌هاي بين دستگاهي و فراهم شدن بعضي از زيرساخت‌ها قابليت اجرايي دارد. يكي از بخش‌هايي كه بايد خودشان را با اين طرح هماهنگ كنند خودروسازان هستند. آنها بايد خودروهاي‌شان را مطابق استانداردهاي تعريف شده توليد كنند. سوخت‌هاي ما هم بايد به همين سمت و سو بروند. البته خوشبختانه ما در يكي – دو سال گذشته كمتر شاهد آلايندگي بيش از حد سوخت‌هاي توليدي بوده‌ايم.

اما مديرعامل شركت كنترل كيفيت آلودگي هوا معتقدند كه اولا با اجراي اين طرح تنها ١٠ درصد از خودروها از حضور در محدوده طرح ترافيك محروم خواهند شد، ثانيا با همين امكانات امروزي هم مي‌توان به خوبي اين طرح را اجرايي كرد.

دوستان مي‌گويند خودروهاي انژكتوري مي‌توانند مجوز ورود به طرح را بگيرند در حالي كه خودروهاي ان‍ژكتوري هم اگر خراب شوند، به مراتب آلودگي بيشتري نسبت به خودروهاي كاربراتوري دارد. بحث بعدي ما بحث تعيين تكليف براي موتوسيكلت‌هاست. به گفته خود دوستان هر موتوسيكلت به اندازه ٨ خودرو آلايندگي ايجاد مي‌كند. سوال اينجاست كه تكليف موتورسيكلت‌ها در اين طرح چه خواهد شد؟ سوال سوم در مورد نوسازي اتوبوس‌هاست. قرار بود اتوبوس‌هاي شركت واحد ديزلي به فيلتر جذب آلاينده مجهز شوند ولي تاكنون بسياري ازاتوبوس‌ها فاقد اين فيلترها هستند. چرا اين فيلترها نصب نشده است؟ سوال بعدي در مورد تاكسي‌هاي فرسوده است. قرار بود تاكسي فرسوده نوسازي شوند ولي از برنامه عقب هستيم. همچنين قرار بود سالي ١٠ هزار تاكسي هيبريدي شوند ولي اين اتفاق هم رخ نداده است. در اين طرح تكليف اين تاكسي‌ها چه خواهد شد؟ آيا جلوي تاكسي‌هاي آلاينده گرفته مي‌شود؟ موضوع بعدي همان بحث شبكه بودن بانك اطلاعاتي است. طبق قانون بايد از تردد خودروهاي آلاينده جلوگيري شود ولي چرا الان اين اتفاق نمي‌افتد؟ چون بانك‌هاي اطلاعاتي شهرهاي مختلف به هم متصل نيست و شما نمي‌توانيد تشخيص دهيد كه كدام خودرو برگه معاينه فني دارد و كدام ندارد. حالا سوال اينجاست كه آيا به خودروهايي كه وارد تهران مي‌شوند بايد بگوييم برويد دوباره معاينه فني بگيريد يا همان برگه‌هاي مراكز شهر خودشان را قبول كنيم؟ اين كاري نيست كه شركت كنترل آلودگي هواي تهران به تنهايي بتواند از عهده آن برآيد بلكه يك اقدام گروهي است و بايد تمام سازمان‌ها و شركت‌هاي ذيربط با مقوله ترافيك و آلودگي هوا در آن مشاركت داشته باشند.

پس بعيد است كه اين طرح تا ابتداي آبانماه اجرايي شود؟

شهرداري اگرهمت كند مي‌تواند در همين چند روز باقي‌مانده تا آبانماه، پاسخ اين سوالات را آماده و براي ما ارسال كند تا در صورت قانع شدن اعضا، از ابتداي آبان اجرايي شود. ما با اساس طرح موافقيم اما نمي‌خواهيم بعد از آغاز اينقدر نارضايتي به وجود آورد كه از وسط راه جلوي آن گرفته شود.

شهرداري هر از چند گاهي با تبليغات بسيار اعلام مي‌كند كه مي‌خواهد طرحي را براي كاهش آلايندگي هوا اجرا كند ولي بعد از چند وقت اين طرح به تدريج به فراموشي سپرده مي‌شود. مثل طرح موتوسيكلت‌هاي برقي. اين‌همه در مورد موتورهاي برقي و تسهيلاتي كه براي مردم در نظر گرفته شده بود صحبت شد ولي معلوم نشد اين طرح به كجا انجاميد. اما هيچ اثري از موتورهاي برقي هم در سطح شهر ديده نمي‌شود، بالاخره سرانجام اين طرح چه شد؟

جايگزيني موتورهاي برقي به جاي موتورهاي كنوني جزو مصوبات طرح پنج ساله شهرداري است. شهرداري مكلف است كه اين كار را انجام دهد. شهرداري هم اين وظيفه را برعهده همين شركت كنترل آلودگي هوا گذاشت. نمايشگاهي هم گذاشته شد و تبليغات گسترده‌اي هم انجام شد ولي متاسفانه عملا به جايي نرسيد. به اعتقاد من اين شركت بيشتر كارهاي تحقيقاتي و پژوهشي مي‌كند در حالي كه اين اجراي طرح بايد به شركتي سپرده مي‌شد كه اجرايي باشد. اين فراموش نشده است. قرار بود سال ٩٣ تعدادي موتور برقي جايگزين مي‌شد كه نشده است. قرار بوده پيك‌ها و موتورهاي شركت پست تعويض شوند ولي اينچنين نشده است. بنابراين بايد معاونت حمل ونقل ترافيك اين وظيفه را به يك شركت اجرايي واگذار كند. من در نمايشگاهي كه گذاشته شده بود شركت كردم ولي واقعيت اين است كه حتي بسياري از مسوولان شهرداري از اين نمايشگاه و اين طرح بي‌خبر بودند. اين نشان از ناهماهنگي بين بخش‌هاي مختلف شهرداري در اجراي اين طرح است.

شما نبايد به عنوان رييس كميته حمل و نقل شوراي شهر اين مساله را پيگيري كنيد و ببينيد چرا شهرداري هنوز اين طرح را اجرا نكرده است؟

من حداقل دو بار اين مساله را در صحن شورا تذكر داده‌ام. در مورد عدم اجراي مصوبات طرح حمل و نقل ترافيك و اينكه چرا برخي بندهاي آن مثل مترو و جايگزيني خودروهاي فرسوده و موتورهاي برقي محقق نشده است. با همين تذكرات بود كه تكميل مترو سرعت گرفت و تعدادي خودروي هيبريدي هم وارد شد كه در فرودگاه مهر آباد مشغول به كارند. اما اينها كافي نيست.

الان چه تعداد موتور در تهران داريم؟

آمارها متفاوت است. ولي همين قدر مي‌دانم كه روزانه ٩٠٠ هزار سفر توسط موتورها در تهران انجام مي‌شود.

مترو چطور؟

البته سرعت تكميل مترو نسبت به گذشته بيشتر شده است ولي باز هم از برنامه عقب هستيم. مثلا در سال ٩٣ انتظار داشتيم كه ٢٨ تا ٣٠ كيلومتر مترو ايجاد شود كه تنها ١٨ كيلومتر ساخته شد. البته با تذكرات ما عقب‌افتادگي سال ٩٣ جبران شده و خط ٣ به بهره‌برداري رسيده است. اميدواريم اين رويه براي تكميل خط ٧ هم ادامه داشته باشد. بايد اين خط امسال به بهره‌برداري برسد ولي اين نگراني وجود دارد كه تكميل اين خط هم به تعويق افتد. ما بايد شاهد تكميل ٧ خط مترو باشيم. اما...

گويا شما ايرادهايي در مورد ساخت خط ٦ به شهرداري داشته‌ايد. اين ايرادها چه بوده است؟

ايراد ما به شيوه انتخاب پيمانكار بود. پيمانكار از بانك دي فاينانس ارايه داده بود. يعني بانك دي بنيه مالي وي را تاييد كرده بود ولي معلوم نيست به چه دليلي اين بانك ضمانت خود را لغو كرده است. با اين وجود شهرداري به جاي اينكه پيمانكار را عوض كند، فاينانس و ضمانت پيمانكار را از طريق بانك شهر صادر كرده و خط ٦ را هم به وي واگذار كرده است. حالا سوال ما اين است كه چطور كارفرما خودش براي پيمانكارضمانت و فاينانس صادر مي‌كند و اينكه اگر قرار است اين پيمانكار بنيه مالي قدرتمندي نداشته باشد، چرا اجراي اين خط را از طريق مزايده برگزار نمي‌كنند تا شايد پيمانكاران بهتري بتوانند اين خط را تكميل كنند. يعني خط ٦ كه قرار بوده تا پايان سال ٩٥ به بهره‌برداري برسد هنوز در خم و چم اين مشكلات قرار دارد. ما فكرمي كنيم در چنين شرايطي پيمانكار خط ٦ صلاحيت ادامه كار را ندارد.

و خط ٨ و ٩ چه خواهد شد؟

آنها بايد تا پايان برنامه پنج ساله يعني سال ٩٧ به بهره‌برداري برسند.

در مجموع عملكرد شهرداري در حوزه ترافيك را قابل قبول مي‌دانيد؟
تا حدودي. فقط اميدواريم شهرداري در بخش‌هاي مختلف حمل و نقل عقب‌ماندگي‌هاي خود را در سال اول طرح پنج ساله جبران كند. بنابراين بايد منتظرماند.
222
پایتخت

تبلیغات

تبلیغات

تبلیغات