تبلیغات

برخورد قاطع با ساخت وسازهای غیرمجاز در البرز

امروزه ساخت و سازهای غیرمجاز همگام با گسترش شهرنشینی، افزایش چشمگیری پیدا کرده و مناطقی مانند استان البرز به‌دلیل شرایط جغرافیایی خاص و نزدیکی به تهران با مشکلات زیادی دست به گریبان است.

شهرخبر: امروزه ساخت و سازهای غیرمجاز همگام با گسترش شهرنشینی، افزایش چشمگیری پیدا کرده و مناطقی مانند استان البرز به‌دلیل شرایط جغرافیایی خاص و نزدیکی به تهران با مشکلات زیادی دست به گریبان است به طوری که این استان جزو استان‌هایی است که بیشترین ساخت‌وسازهای غیرمجاز را دارد.
«هیربد معصومی»معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری البرز در گفت‌و‌گو با «ایران» با اشاره به اینکه بیشتر ساخت و سازهای غیرمجاز در استان مربوط به 10 سال گذشته است، گفت: دلیل این مسأله نبود نظارت و برخورد جدی در سال‌های قبل است. تنها در منطقه ساوجبلاغ 400 مورد تخریب بنا داشته‌ایم.
وی با اشاره به اینکه وظیفه برخورد با ساخت وسازهای غیرمجاز در شهرها برعهده شهرداری هاست، افزود: شهرداری‌ها از امکان خوبی برای برخورد با ساخت وسازهای غیرمجاز برخوردارند و به همین دلیل هیچ نوع ساخت و ساز غیرمجاز حتی پروانه دار هم در داخل شهر قابل قبول نیست.
معصومی، جهاد کشاورزی و منابع طبیعی را مسئول نظارت برساخت و سازهای غیرمجاز در محدوده شهر و روستا دانست و اظهار داشت: انتظار این است که به طور جدی با این ساخت و سازها مقابله کنند و اجازه تغییر کاربری کشاورزی به هیچ عنوان صادر نشود.

 تشکیل ستاد مقابله با ساخت وساز غیرمجاز در البرز
معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری با اشاره به اینکه ستاد مقابله با ساخت و ساز و جلوگیری از تغییر کاربری در البرز تشکیل شده، تصریح کرد: در گذشته برای مقابله با ساخت و سازهای غیرمجاز امکانات زیادی در اختیار نداشتیم، اما ریاست امور اراضی کشور امکانات خوبی را در این زمینه مانند خودرو در اختیار ما قرار داده‌اند.
وی با تأکید بر استفاده از ابزار نوین برای کنترل ساخت و سازهای غیرمجاز، خاطرنشان کرد: فارغ از کنترل فیزیکی، می‌توانیم با کنترل ماهواره‌ای ساخت و سازهای غیرمجاز را رصد کنیم. نظارت بر کار مقابله با ساخت وساز غیرمجاز در گروهی مرکب از مشاور اول رئیس جمهوری، ریاست سازمان اراضی، سازمان محیط زیست و تعدادی از دستگاه‌های اجرایی انجام می‌شود. این گروه که نحوه عملکرد ما را کنترل می‌کنند از نحوه انجام کار در استان البرز ابراز رضایت داشته و این نشان می‌دهد که کار خود را درست انجام داده‌ایم.

 وضعیت خاص استان البرز
معصومی گفت: وضعیت خاص استان البرز به لحاظ قرار گرفتن 2 مخزن تأمین آب شرب تهران دراستان باعث شده مشمول مصوبه شورایعالی امنیت ملی کشور شویم که براساس آن برای جلوگیری از آلودگی آب شرب تهران باید جلو هرگونه ساخت وساز غیرمجاز درحریم آب گرفته شود. براین اساس در مقایسه با استان‌های دیگر ما وظیفه مضاعفی داریم و به همین دلیل ستادی ویژه برای اجرایی کردن مصوبه شورایعالی امنیت ملی در استانداری تشکیل شده که هر 3 ماه یک‌بار گزارش‌های خود را به وزارت کشور ارائه می‌دهیم.

 ایجاد شهرک تفرجگاهی و گردشگری در البرز
معصومی، علت ساخت و سازهای غیرمجاز را ارزش افزوده‌ای دانست که از این طریق نصیب صاحبان زمین می‌شود و همچنین اینکه در سال‌های گذشته اقدام جدی برای برخورد با آن صورت نگرفته است.  وی با اشاره به رابطه عرضه و تقاضا در این مورد اظهار داشت: تا زمانی که تقاضا برای ساخت و ساز غیرمجاز وجود دارد با استفاده از قوه قهریه تنها می‌توانیم روند را کند کنیم و نمی‌توان جلوی آن را گرفت، براین اساس با تدبیر استاندار البرز درصدد هستیم این تقاضا را پاسخ قانونی دهیم.
معصومی ادامه داد: درصدد هستیم نقاطی را به‌عنوان شهرک‌های تفرجگاهی و گردشگری در استان مکان‌یابی کنیم که مستعد کشاورزی نباشند تا به این وسیله بتوانیم به تقاضاها، پاسخ قانونی و درست دهیم.

تبلیغات

تبلیغات

تبلیغات