تبلیغات

شرکت اوبر بلاي جان تاکسيراني ­ها شده است/ آشنايي با سرويس ناوبري آنلاين UBER

شرکت اوبر بلاي جان تاکسيراني ­ها شده است/ آشنايي با سرويس ناوبري آنلاين UBER

آي بايت/ اوبر سال­هاست در حال در هم کوبيدن صنعت تاکسيراني در شهر نيويورک و شهرهاي پيشرفته ديگر است. تحليل داده ­هاي کميسيون تاکسي و ليموزين آمريکا توسط نيويورک ديلي نيوز نشان مي­ دهد مجموع سفرهاي درون شهري نيمه اول سال ۲۰۱۵ با کاهشي ۱۰ درصدي نسبت به سال قبل به ۷۷ ميليون رسيده است که اين درآمد تاکسي داران را نيز با کاهش مواجه کرده است. اين در حالي است که در ماه جولاي، صد هزار سفر درون شهري روزانه با اوبر در نيويورک انجام شده است.
اين ميزان نسبت به تابستان گذشته، افزايشي چهار برابري از خود نشان داده است. رقابت با اوبر براي تاکسي ­ها دشوار است. گفته مي­ شود خدمات درخواست خودروي اوبر ۱ ميليارد دلار ديگر نيز سرمايه جذب خواهد کرد. اما يک استارت اپ جديد به نام Karhoo اميد دارد به راننده تاکسي­ هاي شهرهاي مختلف آمريکا براي مقابله با اوبر کمک کند. استارت اپ کارهو که ۱۰ ماه از تولد آن مي ­گذرد، در ژانويه ۲۰۱۶ به طور رسمي فعاليت خود را آغاز مي ­کند.
کارهو موفق شده است ۲۵۰ ميليون دلار سرمايه جذب کند و برنامه دارد سرمايه خود را به ۱ ميليارد دلار برساند. کارهو با شرکت­ هاي رسمي تاکسيراني کار مي­ کند و به کاربران خود اجازه خواهد داد از هر تعداد تاکسيراني که مي­ خواهند خدمات دريافت کنند. کارهو در نيويورک با مؤسسات کرايه اتومبيلي نظير Dial 7 و Carmel کار مي­ کند و در بريتانيا با شرکت تاکسيراني Addison Lee شريک شده است.

اين استارت اپ در ماه ژانويه در سه شهر نيويورک، لندن، و سنگاپور شروع به کار خواهد کرد. تا اينجا نيک گتفيلد، مدير عامل پيشين سوني ميوزيک، و ديويد کويتز، يکي از مؤسسان صندوق سرمايه گذاري ايندوس کپيتال نيز روي اين پروژه سرمايه گذاري کرده­ اند. دنيل ايشاگ، مؤسس و مدير عامل کارهو مي­گويد: «اوبر تا ابد نمي­ تواند با سوبسيد قيمت­ها را پايين نگه دارد، بايد سوددهي داشته باشند، به ويژه اگر بخواهد سهام خود را براي اولين بار عرضه کند. ما مي­ توانيم وارد بازي شويم و موازنه را برقرار کنيم». نيويورک يکي از بزرگترين بازارهاي اوبر است که صدها ميليون دلار براي اين شرکت سوددهي دارد.
شرکت ­هاي تاکسيراني اين شهر، از حضور اوبر ضرر مي­ کنند. اوايل امسال، لايحه ­اي که قرار بود تعداد اتومبيل هاي اجاره­ اي (از جمله خودروهاي شخصي که با اوبر کار مي ­کنند) را محدود کند، به خاطر اعتراض­ هاي پر سر و صداي رانندگان و حاميان اوبر با شکست مواجه شد. در عوض، مسئولان شهر نيويورک از طرحي پرده برداشتند که به بررسي تأثيرات خودروهاي مسافربري مثل اوبر بر ازدحام منهتن مي­ پردازد.

کارهو تنها استارت اپي نيست که براي رقابت با اوبر با تاکسيراني ­ها همدست شده است، اما احتمالاً از ميان آنان بيشترين سرمايه را جذب کرده است. Arro که ماه گذشته در نيويورک شروع به کار کرد، وعده داده است با قيمتي مناسب کاربران را به تاکسي ­هاي نيويورک متصل کند. اين رقابت شديد بر ارزش نسبي پروانه تاکسيراني نيز تأثيرگذار بوده است. يک پروانه تاکسيراني در سال ۲۰۱۳ حدود يک ميليون و سيصد هزار دلار ارزش داشت. اما امروزه، قيمت­هاي آنلاين آن چيزي بين ششصد هزار تا نهصد هزار دلار را نشان مي­دهند.
دارندگان اين جواز، شديداً تلاش دارند از ارزش دارايي خود محافظت کنند. بزرگترين دارنده پروانه­ هاي تاکسيراني، جين فريدمن از تاکسي کلاب، اخيراً اعلام ورشکستگي کرده است و به آبزرور در اين باره گفته است که اين شهر علاقه ­اي به کار کردن با وي نداشته است چرا که ارزش پروانه ­هاي تاکسيراني وي با سقوط چشمگيري مواجه شده­ اند.

تبلیغات

داغ ترین اخبار

تبلیغات

جدیدترین اخبار

تبلیغات