تبلیغات

نبود استيو جابز، نبود کيفيت!

پس از درگذشت استيو جابز، هنوز معلوم نبود پس از گذشت چندين سال بر سر کمپاني قدرتمند اپل چه مي‌آيد. در اين مطلب قصد داريم به کمي و کاستي‌ها و خلاهاي پيش‌آمده در نبود او بپردازيم.

جي اس ام/ پس از درگذشت استيو جابز، هنوز معلوم نبود پس از گذشت چندين سال بر سر کمپاني قدرتمند اپل چه مي‌آيد. در اين مطلب قصد داريم به کمي و کاستي‌ها و خلاهاي پيش‌آمده در نبود او بپردازيم.
استيو جابز فقيد، بنيان‌گذار و مديرعامل شرکت قدرتمند اپل، هفته‌هايي پيش از فوتش خبر استعفاي خود را اعلام کرد، زيرا مي‌دانست ديگر زمان کمي‌ براي ادامه حيات در اختيار دارد. بيماري سرطان، پس از چندين سال که جابز با آن دست و پنجه نرم کرد، او را به فرد ضعيفي از لحاظ جسماني تبديل کرده بود و ديگر قدرت کافي براي در دست گرفتن شرکت نداشت و ترجيح داد روزهاي آخر باقيمانده را در کنار خانواده خود سپري کند. او تيم کوک را، که ساليان درازي براي اين شرکت زحمت مي‌کشيد، جانشين خود اعلام کرد. استيو جابز به تيم کوک و خطاب به ديگران چنين گفت: فکر نکن اگر من بودم چه کار مي‌کردم؛ خودت ببين کار درست چيست و آن را انجام بده!

پس از اعلام خبر فوت استيو جابز، غوغاي بسياري در رسانه‌ها به پا شد. جمع کثيري از مردم در غم و اندوه فرو رفتند و خيلي‌ها نگران آينده اين شرکت شدند و هيچ‌کس نمي‌دانست در نبود او قرار است بر سر اين کمپاني چه بيايد: آيا باز هم خلاقيت و نوآوري‌هاي انقلابي از اين شرکت خواهيم ديد؟ آيا محصولات کنوني و نسل‌هاي آينده محصولات اپل کيفيت خود را حفظ مي‌کنند؟

چند سال گذشت و حالا مي‌توان اين سال‌هاي سپري‌شده را ارزيابي کرد. در اين مطلب قصد داريم فقط نکته‌ها و موارد منفي را بازگو کنيم، زيرا نکته‌هاي خوب و راضي‌کننده را تقريبا همه مي‌دانند و خود اپل هم جلوه خاصي به آنها مي‌دهد. قصد بنده گرفتن ذره‌بين روي نکات منفي است.

بيرون‌زدگي لنز دوربين‌هاي iPhone 6/6 Plus

هنگامي که اولين ويدئوي معرفي آيفون‌هاي ۶ و ۶ پلاس در کنفرانس اپل پخش شد، بيرون‌زدگي لنز اين دوربين‌ها را نشان داد که البته اپل سعي کرد به اين نکته توجه نکند، اما وبلاگ‌نويسان و منتقدان هميشگي اپل و به‌خصوص طرفداران بسيار متعجب و ناراحت شدند، زيرا از شرکتي مانند اپل خيلي بعيد بود که دست به اين کار بزند. دليل اين کم‌کاري تيم طراحي سخت‌افزاري اصلا قابل توجيه نيست، زيرا آيفون‌هاي ۶ و ۶ پلاس کاهش ضخامت کمي هم نسبت به آيفون ۵اس داشتند. اين ضعف و کم‌کاري در طراحي باعث شد کاربر وقتي آيفون خود را روي سطح صافي مي‌گذارد، نتواند به‌درستي با آن کار کند و آيفون زير دست کاربر بلغزد.

برطرف نکردن بيرون‌زدگي لنز با توجه به افزايش ضخامت iPhone 6s/6s Plus

اپل در کنفرانس معرفي iPad Pro ،Apple TV 4 و آيفون‌هاي ۶اس و ۶اس پلاس، که بيش از ۲ ساعت بود، تنها حدود ۲۰ دقيقه به معرفي آيفون‌هاي جديد خود اختصاص داد که در آن هم از آمار هميشگي مانند کاهش وزن و ضخامت، که هميشه پز آنها را به همه مي‌داد، ديگر خبري نبود! همان‌جا بود که هرکسي مي‌توانست پيش خودش فکر کند که ممکن است اين دستگاه‌ها افزايش وزن و ضخامت به همراه داشته باشند؛ اتفاقي که اولين بار براي New iPad يا همان iPad 3 افتاد. آيفون‌هاي جديد ۰.۲ ميلي‌متر افزايش ضخامت داشتند؛ يعني آيفون ۶ از ۶.۹ ميلي‌متر به آيفون ۶اس ۷.۱ ميلي‌متري و آيفون ۶ پلاس از ۷.۱ ميلي‌متر به آيفون ۶اس پلاس ۷.۳ ميلي‌متري تبديل شد!

خيلي‌ها اميد داشتند که در اين سري بيرون‌زدگي لنز دوربين برطرف شود، اما، با وجود افزايش ضخامت آيفون‌ها، باز هم شاهد رفع نشدن اين مشکل بوديم. البته خيلي‌ها بر اين باورند که به‌دليل جابجايي لنز براي فوکوس و زوم مکانيکي امکان به داخل بردن لنز وجود ندارد؛ اما استيو جابز اگر زنده بود، با سابقه سختگيري‌هاي شديدش، اين توجيه‌ها را نمي‌پذيرفت و مطمئنا راهي براي اين موضوع در نظر مي‌گرفت.

بالا بردن قيمت لوازم جانبي

اپل به‌دليل حفظ کيفيت و درجه يک بودن محصولات خود، قيمت تمام‌شده آنها را فداي کيفيت نمي‌کند و از قديم هم به گران بودن محصولاتش معروف است. اما اين اواخر اين شرکت بر طبق سياستي نادرست در دراز مدت، اما پول‌ساز براي خود، شروع به افزايش قيمت لوازم جانبي محصولات خود کرد.

به‌طور مثال، Dock آيفون را، که به‌رايگان همراه با آيفون نسل اول ارائه مي‌شد، سال بعد جداگانه با قيمت ۲۹ دلار فروخت و هر سال هم کاربران براي سازگاري آن با آيفون خود مجبور مي‌شدند مدل جديد آن را بخرند. تا اين که سال پيش قيمت آن را ۳۹ دلار کرد و چند ماه بعد مدل فلزي آن را باز هم با افزايش ۱۰ دلاري تبديل به داکي با قيمت ۴۹ دلار کرد؛ آن هم همان قطعه‌اي که در گذشته به‌رايگان در جعبه آيفون‌ها قرار مي‌داد!

محصول Camera Kit Connection هم با قيمت ۲۹ دلار فروخته مي‌شد و از نسل قديمي آي‌ديوايس‌ها پشتيباني مي‌کرد که با کانکتور ۳۰پين کار مي‌کردند؛ محصولي که شامل تبديل SD Card و USB بود. پس از آن اپل مدل جديد آن را سازگار با پورت Lightning عرضه کرد، اما به‌صورت جداگانه و هر کدام ۲۹ دلار؛ يعني با افزايش قيمت دو برابري اين محصول مواجه شديم.

موس جديد اپل، Magic Mouse 2، هم که تنها قابليت اضافه‌شده به آن حذف باتري قلمي و جايگزيني آن با باتري داخلي همراه با پورت شارژ Lightning بود، با افزايش ۱۰ دلاري قيمت از ۶۹ دلار به ۷۹ دلار تبديل شد.

دو محصول Magic TrackPad و Magic Keyboard هم با افزايش قيمت همراه بودند. افزوده شدن امکانات و قابليت‌هاي جديد جزو قوانين هميشگي شرکت‌هاست و اگر دليل افزايش قيمت آنها را افزوده شدن قابليتي مانند Force-Touch در Magic Trackpad بدانيم، بهانه جالبي نيست.

قيمت نسبتا بالاي iPad Pro و مجبور کردن کاربران Cellular به خريد نسخه ۱۲۸ گيگابايتي

آيپد پرو با دو ظرفيت ۳۲ و ۱۲۸ گيگابايتي ارائه مي‌شود، به‌ترتيب با قيمت ۷۹۹ دلار و ۹۴۹ دلار که خودبه‌خود کاربر را به سوي نسخه ۱۲۸ گيگابايتي سوق مي‌دهد. نکته منفي اينجاست که نسخه سيم‌کارت‌خور آن يا همان Cellular تنها در نسخه ۱۲۸ گيگابايتي موجود است، آن هم با قيمت ۱۰۷۹ دلار که تقريبا هم‌رده نت‌بوک است!

عدم جايگزيني نسخه ۱۶ گيگابايتي آيفون ۶اس با ۳۲ گيگابايتي

با توجه به افزايش کيفيت دوربين iPhone 6s/6s Plus به ۱۲ مگاپيکسل و فيلم‌برداري 4K و البته افزايش روزافزون حجم اپليکيشن‌ها، نسخه ۱۶ گيگابايتي آيفون کاربران را اذيت مي‌کند و اپل هم امسال مي‌بايست نسخه ۳۲ را جايگزين ۱۶ مي‌کرد؛ هرچند اين کار را، به هدف کسب سود بيشتر، انجام نداد و باز هم کاربران را به نسخه گران‌تر سوق داد.

حرف ‌آخر

تمام بخش‌هاي اين مطلب بر طبق حقيقت و البته به همراه نظر شخصي اينجانب، سروش چمني کارشناس جي‌اس‌ام، بود و درمجموع مي‌توان گفت اپل با زنده ماندن استيو جابز قدرتمندتر و باکيفيت‌تر مي‌بود. به نظر من خروج اسکات فورستال، مديرعامل و بنيان‌گذار آي‌اواس، از اپل نيز صدمه شديدي به بخش iOS زد.

با اميد بازگشت اپل به روزهاي اوج خود؛ نه از لحاظ فروش و سهام، بلکه از نظر کيفيت و خاص بودن آن. نظر شما چيست؟

با کانال تلگرامي آخرين خبر همراه شويد telegram.me/akharinkhabar

تبلیغات

داغ ترین اخبار

تبلیغات

جدیدترین اخبار

تبلیغات