تبلیغات

تلگرام؛ شبکه رکورد شکن

برنامه تلگرام توسط برادران روسيDurov توسعه‌دهندگان بزرگ‌ترين شبکه اجتماعي اين کشور، VKontakte و با تمرکز بر سرعت، امنيت و ارائه قابليت‌هايي مانند گفت‌وگوي محرمانه از طريق رمزگذاري در طرفين ارتباط و همچنين پيام‌هاي محوشونده به‌طور خودکار عرضه شد.

آي تي ايران/ برنامه تلگرام توسط برادران روسيDurov توسعه‌دهندگان بزرگ‌ترين شبکه اجتماعي اين کشور، VKontakte و با تمرکز بر سرعت، امنيت و ارائه قابليت‌هايي مانند گفت‌وگوي محرمانه از طريق رمزگذاري در طرفين ارتباط و همچنين پيام‌هاي محوشونده به‌طور خودکار عرضه شد.

آقاي Durov در مصاحبه‌اي که اخيرا انجام داده اظهار نظر کرده که ايده ايجاد چنين برنامه پيام‌رساني پس از آن مطرح شد که سرويس امنيتي روسيه از وي خواست انجمن‌هاي معارض، توسط وي از شبکه اجتماعي Vkontakte حذف شوند. پس از رد تقاضاي اين سرويس اطلاعاتي، فشارهايي بر وي وارد شد و حتي آپارتمان وي و والدينش مورد تفتيش قرارگرفت. وي پس از اين موضوع اينچنين استنباط کرد که مسيري امن براي برقراري ارتباط با دوستان و خانواده خود در اختيار ندارد و از همين رو به ايجاد يک برنامه پيام‌رسان امن همت گماشت.‌ در حالي که برادران Durov در پروژه تحقيقاتي خود کار روي توليد اين برنامه را شروع کرده بودند انتشار اخبار شنود مربوط به NSA و PRISM، اهميت وجود چنين برنامه‌اي را بيش از پيش براي آنهاي روشن کرد.

قابليت‌هاي برنامه
اين برنامه پيام‌رسان بر پايه پروتکل شخصي‌سازي شده اطلاعاتي به نام MTProto که توسط Nikolai Durov (لازم به ذکر است که وي يک رياضيدان است) توسعه‌يافته، ايجاد شد و از اين پروتکل در جهت ايجاد قابليت گفت‌وگوي محرمانه و رمزگذاري در طرفين ارتباط بهره مي‌برد. اين گفت‌وگوها را نمي‌توان به ديگران ارسال کرد و مي‌توان با تعيين محدوديت زماني به از بين رفتن خود به خودي آنها اقدام کرد. يکي از تفاوت‌هاي گفت‌وگوي محرمانه تلگرام با گفت‌وگوهاي عادي آن است که اين پيام‌ها در فضاي ابري برنامه ذخيره نمي‌شوند و تنها از طريق دستگاه کاربر قابل دسترسي هستند. اين رمزگذاري تا اندازه‌اي مستحکم است که حتي توسعه‌دهندگان اين برنامه نيز نمي‌توانند به اطلاعات رد و بدل شده توسط کاربران دسترسي داشته باشند. لازم به ذکر است که اين ويژگي‌ها در قالبي رايگان پيش روي کاربران قرار مي‌گيرند و توسعه‌دهندگان اين برنامه تضمين کرده‌اند هيچ‌گاه کاربران را به پرداخت وجه در قبال استفاده از اين قابليت‌ها ملزم نخواهند کرد.

تلگرام علاوه بر موارد يادشده از ويژگي‌هاي مثبت ديگري نيز بهره‌مند شده است که مطمئنا در گرايش کاربران به سمت استفاده از اين برنامه پيام‌رسان بي‌تاثير نبوده‌اند. کاربران مي‌توانند از طريق گوشي‌هاي هوشمند مجهز به پلت‌فرم‌هاي مختلف و حتي رايانه شخصي خود از اين برنامه استفاده و فايل‌هايي را با محدوديت 5/ 1 گيگابايت براي هر فايل ارسال و دريافت کنند. امکان تعيين زمان براي حذف خود‌ به خودي پيام‌ها، بهره‌گيري از برنامه ويژه ويرايش تصاوير و قابليت جست‌وجو براي ضميمه‌هاي اينترنتي از جمله مزاياي ديگر اين برنامه پيام رسان هستند. قابليت گفت‌وگوي گروهي با امکان شرکت 200 نفر بهره‌گيري از استيکر با امکان ايجاد آن توسط خود کاربران نيز از جمله قابليت‌هاي کاربردي موجود در اين برنامه هستند.

اين برنامه علاوه بر بهبود سرعت و امنيت، با ارائه قابليت‌هايي مانند تيک سبز‌رنگ تاييد ارسال پيام، محيطي مانند آنچه در برنامه واتس‌اپ مشاهده مي‌شود را در ذهن کاربران تداعي مي‌کند. پس‌زمينه‌هاي کارتوني و آلارم هاي تحويل پيام نيز از جمله اين مشابهت‌ها هستند. علاوه بر اين موارد، تلگرام قابليت‌هايي مشابهي با آنچه در برنامه‌هايي مانند وي‌چت، اسنپ‌چت و Kik مشاهده مي‌شود (نظير امکان کنترل وضعيت حضور دوستانتان، به اشتراک گذاشتن عکس، ويدئو، موقعيت مکاني و البته ارسال پيامک‌هاي متني) را به کاربران ارائه مي‌دهد. از همه اين موارد مهم‌تر، فراهم کردن شرايطي است که توسعه‌دهندگان ديگر نيز بتوانند رابط تلگرامي خود را توليد و به کاربران عرضه کنند. مساله‌اي که باعث محبوبيت بيش از پيش اين برنامه نيز شده است. اين در حالي است که برنامه‌هاي مشابه مانند وي‌چت و واتس‌اپ با ارائه برنامه‌اي مستقل، عملا حضور توسعه‌دهندگان طرف ثالث را حذف کرده‌اند.

ساعات خوش تلگرام
اگرچه تلگرام در زمينه جذب کاربر، عملکردي قابل قبول داشته اما بهترين ساعات عمر تلگرام را بايد در فوريه 2014 جست و جو کرد. هنگامي که فيس‌بوک رسما برنامه‌ پيام‌رسان محبوب واتس‌‌اَپ را خريداري کرد و چيزي در حدود 5 ميليون کاربر به سمت استفاده از تلگرام روي آوردند تا اين اپليکيشن در 48 کشور دنيا در ميان برنامه‌هايي با بيشترين تعداد دانلود براي آي‌فون قرار گيرد. کارشناسان يکي از دلايل اين امر را از بين رفتن اعتماد عمومي نسبت به برنامه واتس‌اَپ پس از انتقال آن به فيس‌بوک مي‌دانند. با اين اوصاف همچنان تعداد کاربران برنامه‌هايي مانند واتس‌اپ و وي‌چت چيزي در حدود 10 برابر بيشتر از تلگرام است.

شرايط امنيتي خوب اما نه کامل!
اين برنامه به‌طور مستقل از دولت روسيه فعاليت مي‌کند و ديتاسنترها و سرورهايي در سراسر جهان از جمله لندن، سان‌فرانسيسکو، سنگاپور و هلسينکي توسط اين شرکت به منظور ارائه سرويس، اجاره شده‌اند. اين در حالي است که توسعه‌دهندگان اين برنامه بارها اعلام کرده‌اند هر شخصي مي‌تواند مستندات و کدهاي اين برنامه را که به‌صورت متن‌باز هستند بررسي کند تا از عملکرد بدون شبهه اين شرکت اطمينان حاصل کند. تلگرام اولين پروژه انجام شده شرکت Digital Fortress بوده و اين شرکت اميدوار است در برنامه بعدي بتواند در قالب پروژه‌اي جداگانه يا به‌عنوان قابليتي در تلگرام، برقراري تماس‌هاي صوتي را نيز امکان‌پذير سازد. بد نيست بدانيد تلگرام پيش از اين رقابتي با جايزه 200 هزاردلاري براي افرادي که بتوانند به اين برنامه نفوذ کنند نيز برگزار کرده است. در پايان، اين رقابت هيچ برنده‌اي نداشت اما جايزه‌اي صد هزار دلاري به توسعه‌دهنده‌اي که توانسته بود مشکلي در پروتکل امنيتي اين برنامه بيابد اهدا شد. در به‌روزرساني که در ماه مارس عرضه شد قابليت جديد ادغام با سرويس‌هاي ابري مانند iCloud ، گوگل درايو و درايو باکس نيز به اين برنامه اضافه شد تا کاربران بتوانند فايل‌هاي خود را مستقيما از طريق برنامه‌هاي يادشده به دوستانشان ارسال کنند. با اين اوصاف اين برنامه نيز همانند اکثر برنامه‌ها و سرويس‌هاي پيام‌رسان و اينترنتي، غيرقابل نفوذ نيست.

آمار و ارقام تلگرام
براساس جديدترين گزارش‌هاي منتشر شده، تلگرام موفق شده به رکورد انتقال بيش از 12 ميليارد پيام در يک روز برسد. اين در حالي است که آمار جديد در مقايسه با آمار منتشر شده در ماه آگوست سال جاري ميلادي حکايت از افزايش 2 ميلياردي در تعداد پيام‌هاي رد و بدل شده دارد. از سوي ديگر Durov اظهار نظر کرده که در حال حاضر اين برنامه 900 ميليون کاربر فعال ماهانه دارد.

مقايسه با واتس‌اپ
فرآيند ثبت‌نام در برنامه تلگرام بسيار ساده است و تنها به شماره همراه به‌عنوان شناسه ثبت‌نامي خود نياز خواهيد داشت تا نهايتا به‌طور خودکار در تعامل با مخاطبان موجود در ليست تماس‌هاي خود (که از اين برنامه استفاده مي‌کنند) قرار گيريد. در اين خصوص شباهت زيادي ميان تلگرام و واتس‌اپ وجود دارد. با اين وجود برخلاف واتس‌اپ، در تلگرام مي‌توانيد از نام کاربري ويژه‌اي استفاده کنيد تا کاربراني که شماره همراه شما را ندارند نيز بتوانند با شما در تماس قرارگيرند. با اين وجود مدنظر داشته باشيد در صورت بهره‌گيري از اين روند، با توجه به شرايط امنيتي، کاربر مقابل نمي‌تواند شماره تماس شما را مشاهده کند. درخصوص رابط کاربري تفاوت چنداني ميان اين دو برنامه مشاهده نمي‌شود و امکان ارسال و دريافت پيام، مديريت مخاطبين و استفاده از شکلک‌هاي مختلف در هر دو برنامه وجود دارد.

مهم‌ترين برتري تلگرام، امنيت بيشتر آن در مقايسه با واتس‌اپ است که پيش از اين به‌طور مبسوط به آن پرداختيم. درخصوص گفت‌وگوهاي گروهي نيز شاهد ظرفيت دوبرابري در امکان اضافه شدن افراد در گروه‌هاي ايجاد شده در اين برنامه (در مقايسه با واتس‌اپ) هستيم. امکان بهره‌گيري از روبات‌هاي مختلف نيز قابليتي است که مشابه آن را در واتس‌اپ نخواهيد يافت. از سوي ديگر برنامه واتس‌اپ تنها براي سال اول استفاده رايگان خواهد بود و پس از آن بايد به‌طور سالانه 99/ 0 دلار براي استفاده از آن بپردازيد. واتس‌اپ همانند تلگرام روي پلت‌فرم‌هاي مختلفي از جمله اندرويد، iOS و ويندوزفون قابل استفاده خواهد بود و روي رايانه‌هاي مجهز به ويندوز نيز مي‌توانيد از رابط موجود در قالب مرورگر وب خود بهره ببريد. با اين وجود در زمان استفاده از مرورگر، علاوه بر فعال بودن برنامه ويژه گوشي همراه، گوشي شما نيز بايد به اينترنت متصل باشد. محدوديت در سايز فايل‌ها (هر فايل تا حجم 16 مگابايت) و عدم امکان ارسال فايل‌هايي با پسوندهايي مانند PDF،.doc و .exe نيز از جمله محدوديت‌هاي موجود در اين برنامه است.

نهايتا بد نيست بدانيد برنامه تلگرام با توجه به قابليت‌هاي فراوان آن، در خبرهاي منتشره در ماه اکتبر، در ليست برنامه‌هاي برتر انتخاب شده توسط گوگل در بخش برنامه‌هاي پيام‌رسان و شبکه‌هاي اجتماعي قرار گرفته است.

با کانال تلگرامي آخرين خبر همراه شويد telegram.me/akharinkhabar

تبلیغات

تبلیغات

تبلیغات