تبلیغات

آيا با پول اپل مي توان بارسلونا و رئال مادريد را خريد؟

آيا با پول اپل مي توان بارسلونا و رئال مادريد را خريد؟

مجله سخت افزار/ گفتن از درآمد اپل و سود همواره رو به افزايش اين شرکت تبديل به يک موضوع تکراري شده است. برند اپل در سال هاي گذشته آن قدر اعتبار کسب کرده که اگر منتقدان بي نهايت ايراد هم از دستگاه هاي توليد شده توسط آنها بگيرند باز هم آمار فروش منتشر شده توسط آنها چيز ديگري را نشان مي دهد. مک بوک ها، آيپدها، ساعت هاي هوشمند و صد البته آيفون ها که در واقع کارخانه اسکناس سازي اپل را تشکيل مي دهند به صورت مداوم در حال واريز مبالغ بيشتري به حساب اپل هستند. در آخرين گزارش مالي منتشر شده توسط اپل نيز درآمد 51.5 ميليارد دلاري و سود خالص 11.1 ميليارد دلاري در سه ماهه گذشته به چشم مي خورد که بدون شک باعث خوشحالي سهام داران آنها خواهد شد. در واقع آن طور که در اين گزارش آمده، با وجود همه حرف و حديث ها سال 2015 بهترين سال اپل از لحاظ سوددهي بوده است. اما اجازه بدهيد اين عدد و رقم ها را به صورت مشخص تري بررسي کنيم. در ادامه با ما همراه باشيد.

مجموع پولي که اپل در اختيار دارد چيزي در حدود 206 ميليارد دلار است. چنين رقمي از توليد ناخالص داخلي بسياري از کشورهاي جهان بيشتر است و براي مقايسه مي توان گفت توليد ناخالص داخلي ايران در سال 2013 رقمي در حدود 368 ميليارد دلار بوده است. به اين ترتيب اگر اپل بخواهد پول خود را بين تمام مردم آمريکا که در حدود 318 ميليون نفر هستند تقسيم کند، به هر نفر 646 دلار خواهد رسيد. اما اگر کوپرتينويي ها بخواهند دنبال باشگاه داري بروند چطور؟ براي مثال اگر باشگاه هاي ليگ NFL (فوتبال آمريکايي) را در نظر بگيريم همه 32 تيم آن مجموعه 37.2 ميليارد دلار قيمت دارند. همچنين تمام 29 تيم ليگ حرفه اي بسکتبال آمريکا (NBA) نيز تقريبا 32 ميليارد دلار قيمت گذاري مي شوند. 30 تيم حاضر در ليگ بيسبال 36 ميليارد و تيم هاي ليگ NHL (هاکي) نيز 14.7 ميليارد دلار قيمت دارند. در نتيجه اپل مي تواند تنها با بخشي از پول خود، همه تيم هاي موجود در هر چهار ليگ حرفه اي ورزش آمريکا را به مبلغ 119 ميليارد دلار خريداري کند! از آنجا که هنوز خيلي پول باقي مانده مي توان تيم هاي ليگ MLS (فوتبال واقعي!) را هم در نظر گرفت که باز هم همگي آنها بيشتر از 3.14 ميليارد دلار قيمت ندارند. پس اين 20 تيم را هم به مجموعه باشگاه هاي اپل اضافه خواهيم کرد.

اما برسيم به باشگاه هاي معروف دنيا. اگر 20 باشگاه مطرح فوتبال جهان از جمله رئال مادريد، بارسلونا، بايرن مونيخ و منچستر يونايتد را در نظر دشاته باشيم به رقمي در حدود 23.2 ميليارد دلار مي رسيم که باز هم براي اپل عددي به حساب نمي آيد. براي جالب تر شدن قضيه بايد به اين نکته اشاره کرد که ميزان ارزش بسياري از باشگاه هاي جهان به صورت واضح و دقيق مشخص نيست، اما با توجه به تخمين هاي کارشناسان، مي توان به راحتي گفت اپل مي تواند همه تيم هاي حاضر در ليگ هاي NFL، NBA، MLS، MLB، NHL، لا ليگا، ليگ برتر انگليس و بوندس ليگا را خريداري کرده و آنها را به مجموعه دارايي هاي خود اضافه کند! اگر شما جاي سهام داران اپل بوديد با اين پول چه مي کرديد؟!

تبلیغات

تبلیغات

تبلیغات