تبلیغات

تغذيه/ کدوحلوايي؛ ضدتب، ضدالتهاب، ضدديابت

همشهري آنلاين/ کدوتنبل خوردني خوشمزه و پرخاصيت مخصوص فصل زمستان است که به دليل سرشار بودن از ويتامين‌هاي مفيد و ضروري، انتخاب مناسبي براي تامين انرژي و کمک به سلامت بدن در فصل سرما است.
پاييز و زمستان که از راه مي‌رسند، مصرف خوراکي‌هاي خاص اين فصل‌هاي سرد سال مانند کدوحلوايي هم بيشتر مي‌شود.
کدوحلوايي جزو گياهاني با طبع سرد و داراي املاح و ويتامين‌هايي مانند سديم، پتاسيم، فيبر، قند، پروتئين، کلسيم، آهن،‌ ويتامين D، ويتامين A و ويتامين 12‌B است.
تا به حال، خواص متعددي براي کدوحلوايي از نظر علمي به اثبات رسيده که در ادامه به مهم‌ترين آن‌ها اشاره مي‌کنيم:

* محققان متوجه شده‌اند مصرف کدوحلوايي مي‌تواند تا حدي باعث کاهش قند خون شود.

* اين سبزي، داراي خواص آنتي‌اکسيداني و ضدالتهابي هم است و تا حدي مي‌تواند تب را هم کاهش دهد.

* از ديگر خواص کدوحلوايي يا همان کدو زرد، خلط‌آور و مدر بودن آن است.

* اين گياه به اندازه کمي هم مي‌تواند مانند سير باعث رقيق شدن خون شود.
* در طب سنتي و منابع علمي آمده روغن دانه برخي انواع کدوتنبل‌ها هم براي کاهش تورم پروستات موثر است. معمولاً از روغن نوع خاصي از کدوحلوايي که مصرف دانه آن باعث کاهش تورم پروستات مي‌شود،‌ کپسول‌هاي نرم يا داروهايي با اشکال ديگر در صنعت تهيه و به‌صورت دارو روانه بازار مي‌کنند. غير از اين داروي تهيه‌شده از روغن دانه کدو، ساير خواص آن، از طريق مصرف خوراکي اين گياه به بدن مي‌رسد.

* ويتامين A ي موجود در کدوحلوايي براي حفظ سلامت چشم‌ها و بهبود بينايي مفيد است و بعلاوه به تقويت رشد استخوان‌ها، سيستم ايمني بدن و دستگاه توليدمثلي کمک مي‌کند.

* کدوتنبل هم چنين حاوي مقادير زيادي ويتامين K است که حدود 40 درصد از نياز روزانه بدن به اين ويتامين را تامين مي‌کند. اين ويتامين نيز براي استخوان‌ها و قلب مفيد است.

* همچنين مصرف يک نوبت کدوتنبل 20 درصد از نياز روزانه بدن به ويتامين C را تامين مي‌کند که اين ويتامين نيز به نوبه خود براي رشد و ترميم بافت‌ها در تمام اعضاي بدن ضروري است و در زمستان بدن را در برابر بيماري‌هاي فصلي مقاوم‌تر مي‌کند.

* علاوه بر اين‌ها، کدوتنبل سرشار از آهن، پتاسيم و منيزيم است که تمام اين املاح براي بهبود سلامتي ضروري هستند و به ويژه منيزيم براي حفظ عملکرد مطلوب عضلات حياتي است.

* کدوتنبل يک منبع غني از فيبر خوراکي است و تخمه کدو نيز حاوي مقادير قابل توجهي فيبر است. به همين دليل چاره خوبي براي رفع يبوست است.

خوردني مغذي زمستاني
کدوتنبل خوردني خوشمزه و پرخاصيت مخصوص فصل زمستان است که به دليل سرشار بودن از ويتامين‌هاي مفيد و ضروري، انتخاب مناسبي براي تامين انرژي و کمک به سلامت بدن در فصل سرما است.
در فصل زمستان مي‌توان از کدوتنبل در طبخ غذاهاي مختلف مانند سوپ و انواع نان‌ها و کيک‌ها استفاده کرد و به دليل دارا بودن فيبر زياد چاره خوبي براي رفع يبوست است.
خوشبختانه تاکنون هيچ‌گونه سميتي براي کدوحلوايي گزارش نشده است و تمام افراد در گروه‌هاي سني و جنسي مختلف مي‌توانند به‌صورت متعادل از اين گياه پرخاصيت استفاده کنند.

برخي افراد عادت دارند کدوحلوايي پخته‌شده را با مقداري شهد شيرين که معمولاً ترکيبي از آب، شکر و گلاب يا هل است، مصرف کنند. به طور کلي، ميزان شيريني برخي از کدوحلوايي‌ها از انواع ديگرشان کمتر است و خوردن کدوهاي کم‌شيرين هم چندان باب طبع مردم نيست. به همين دليل هم افزودن کمي شهد شيرين به کدوحلوايي‌هاي کم‌شيرين، اشکالي ندارد.
البته حواستان باشد که اين شهدهاي شيرين، حاوي کالري هستند و افراد مبتلا به اضافه‌وزن، چاقي، بيماران ديابتي و آن‌هايي که مشکلات متابوليک دارند بايد در خوردن کدوحلوايي آغشته به شهد احتياط کنند.
در نهايت اينکه کدوحلوايي، داراي املاح، ويتامين‌ها، آب و فيبر است و از اين رو مصرف آن در فصل‌هايي که به وفور در بازار وجود دارد، به تمام افراد توصيه مي‌شود.

تبلیغات

داغ ترین اخبار

تبلیغات

جدیدترین اخبار

تبلیغات