تبلیغات

دهان و دندان/ ‏قبل از رفتن به دندانپزشکي بخوانيد

  X  

دهان و دندان/ ‏قبل از رفتن به دندانپزشکي بخوانيد

خراسان/ مراجعه به دندانپزشکي هميشه با استرس و نگراني از انجام معاينه و اعمال دندانپزشکي همراه است. از طرفي بايد هنگام مراجعه به نکاتي توجه و به توصيه‌هايي عمل شود. ‏در اين مطلب به نقل از «MSN» به اين نکات اشاره مي‌شود.
درخواست پرونده دندانپزشکي
اولين کاري که منشي بايد انجام دهد، آماده کردن پرونده قديمي بيمار است. اگر چه برخي مشکلات دندان آشکار است اما عکس‌هاي قبلي کمک مي‌کند تا مشکلات جديد مشخص شود.دندانپزشک بايد بپرسد که آيا طي ۶ ماه اخير عکس از دندان گرفته‌ايد. زيرا تکرار آن در مدت زمان کوتاه، باعث قرار گرفتن بيمار در برابر اشعه مي‌شود. (معمولا هر بيمار هر دو سال يک بار به عکس دندان نياز دارد.)
استفاده از فناوري قديمي و جديد
عکس‌هاي ديجيتالي دقيق‌تر است و به دندانپزشک امکان تشخيص خرابي دندان را مي‌دهد اما با عکس‌هاي قديمي (راديوگرافي) ممکن است مشکل، قابل رديابي نباشد. فناوري عکس‌هاي ديجيتالي در صورت استفاده درست نسبت به عکس راديولوژي، اشعه کمتري ايجاد مي‌کند.
رعايت نکات بهداشتي
بدون شک نمي‌خواهيد ببينيد دندانپزشک با همان دستکش يک بار مصرف در کشو را باز و نور را تنظيم‌کند يا به صفحه کليد دست بزند و سپس دست خود را داخل دهان شما ‌کند؟ از طرفي وسايل بايد استريل شده باشد تا زمان استفاده در کيسه بسته بماند. براي پيشگيري از آلودگي پزشک بايد چند بار حين کار دستکش خود را عوض کند.
*از آن جا که اغلب باکتري‌ها تنها با حرارت ديدن از بين مي‌رود، از استريل بودن ابزارها مطمئن شويد.
معاينه دهان براي رديابي سرطان
‏هر بار يا حداقل هر ۶ بار پزشک بايد دهان را از نظر سرطان معاينه کند. سرطان دهان مربوط به ويروس پاپيلوما انساني (HPV) طي ۲ دهه گذشته ۳ برابر افزايش پيدا کرده است.در معاينه بايد به زخم‌ها، لکه‌هاي قرمز يا سلول‌هاي سفيد غيرعادي روي مخاط، دقت کند. پزشک بايد گره‌هاي لنفاوي گردن را با دست حس کند، زير زبان و دو طرف آن، بافت لثه و گلو را معاينه کند.
پيشنهاد دور از ذهن
اگر به طور منظم نزد دندانپزشک مي‌رويد و دندانپزشک جديد شما ادعا مي‌کند که دهان شما پر از دندان خراب است يا اين که به علت عقب‌نشيني لثه، نياز به جراحي داريد بهتر است نزد دندانپزشک ديگري برويد و نظر او را نيز بپرسيد. احتمال دارد که دندانپزشک قبلي، تشخيص درستي نداده باشد.
توجه به کار دندانپزشک
بعضي از دندانپزشکان که خيلي تبليغ مي‌کنند يا تخفيف‌هاي زيادي مي‌دهند به دنبال جذب کردن بيمار جديد هستند؛ شکي نيست که دندانپزشک بايد خدمات خود را تبليغ کند اما زماني که اين تبليغ بيش از حد است، معلوم است که به علت نارضايتي بيماران و يا هر علت ديگري، تعداد مراجعه‌کنندگان افت کرده است.هر بيماري دوست دارد در مورد حاذق بودن پزشکي که به آن مراجعه کرده است، مطمئن شود. امروزه اغلب دندانپزشکان از ماده پر کردني نقره‌اي که مخلوطي از جيوه مايع و فلزي مانند نقره، مس و... (به نام آمالگام) است استفاده نمي‌کنند. اما اگر در دندان شما از قبل استفاده شده است خطرناک نيست و نيازي به خارج کردن آن نيست. تنها زماني مي‌توان آن را در آورد که ساييده و از سطح دندان کم شود. در زمان خارج کردن آمالگام بخار جيوه در دهان رها مي‌شود همچنين فشار آوردن هنگام خارج کردن آمالگام، مي‌تواند باعث کنده شدن قسمت‌هاي کناري دندان شود و در آن ترک ايجاد کند.
پافشاري پزشک براي گذاشتن روکش
در صورت وجود ۵۰‌درصد از دندان مي‌توان آن را ترميم کرد.بنابراين تا جاي ممکن بايد دندان آسيب‌ديده ترميم شود؛ اين در حالي است که براي قالب يا روکش کردن نياز است از وسايلي مانند دريل استفاده شود.

تبلیغات

داغ ترین اخبار

تبلیغات

تبلیغات