تبلیغات

قند و شکرهايي که تو زرد از آب درآمدند

باشگاه خبرنگاران/ از قديم ضرب‌المثلي وجود دارد که عنوان مي‌کند انسان قبر خود را با دندان‌هايش مي‌کند و اين ضرب‌المثل به اهميت نقش تغذيه در افزايش طول عمر و سلامت بدن اشاره دارد.هزاران سال است که غذاهاي شيرين به ذائقه بشر خوش آمده است و در سفره هاي ايراني جاي خودشان را بازکرده اند.

در حالي که هر روز و هر روز از مضرات قند و شکر در گوشه کنار جامعه بحث در ميان است، کم‌کم قندهاي مصنوعي نظير ساخرين و آسپارتام در زندگي ما جا باز کردند و در بيشتر محصولات مصرفي ما در رستوران‌ها و حتي در خانه‌هاي ما به وفور يافت مي‌شوند اما سوال اينجاست که آيا اين نوع مواد شيميايي براي ما ضرري ندارد؟ و اينکه ضرر قند شکر بيشتر است يا آسپارتام؟

"آسپارتام" شيرين اما کشنده
امروزه در اکثر تبليغات آسپارتام را به عنوان يک جايگزين مناسب و بي‌خطر براي قند معرفي مي‌کنند که اين تبلغيات مي‌تواند باعث خطرناک تر شدن اين ماده شيميايي بشود زيرا ممکن است افراد در خوردن محصولاتي که حاوي آسپارتام است زياد روي کرده که اين امر مي‌تواند آسيب بيشتري به ما بزند.

آسپارتام از يک ماده مصنوعي متشکل از 2 اسيد آمينه فينل آلانين و اسيد اسپارتيک تشکيل شده است که اسيدهاي آمينه مي‌توانند به طور مستقيم به مغز وارد شوند و عملکرد سيستم عصبي را تحت تاثير قرار دهند و همچنين تحقيقات نشان داده که افزايش سطح فينل آلانيل مغز خطر تشنج را افزايش مي‌دهد .

رقيب جدي قند و شکر
نيرنگ نيستاني متخصص تغذيه در گفتگو با خبرنگار بهداشت و درمان باشگاه خبرنگاران جوان گفت: آسپارتام يک ماده مصنوعي است که قند نيست و ويژگي آنها اين است که شيريني آن چندين برابر قند است، اين امر موجب مي‌شود که ذائقه براي مصرف کننده تغيير کند و طعم شيرين براي افراد عادي شود و بيشتر از مواد قندي و شيرين استفاده کنند که در دراز مدت مي‌تواند باعث چاقي و ديابت شود.

وي در ادامه افزود: آسپارتام علاوه بر اينکه در خيلي از محصولات خوردني وجود دارد خود نيز به صورت حب و پودر در بازار موجود است که توصيه کردند بيشتر از حب استفاده شود به اين صورت که فرد استفاده کننده هميشه مقدار مشخصي از اين ماده را استفاده مي‌کند.

شکايات شيريني که هيچگاه به نتيجه نرسيد
در سال1980 وزارت بهداشت آمريکا بالغ بر ده‌هزار شکايت در مورد مضرات و واکنش‌هاي جانبي اين ماده سمي دريافت کرد.

با اين حال به خاطر منافع اقتصادي اين ماده براي توليد کنندگان اين وزارت‌خانه اين ماده را کاملا سالم و بي‌خطر دانست و پس از سال‌ها همچنان اين ماده در زندگي ما حضور دارد و پر رنگ تر نيز شده است.

دور آسپارتام را خط بکشيد
پيام فرح بخش متخصص تغذيه گفت: افرادي که از بيماري فنيل کتونوري رنج مي برند بايد از خوردن آسپارتام به کل پرهيز کنند و بقيه افراد هم که از اين ماده استفاده مي‌کنند درحد تعادل اين ماده را مصرف کنند .

وي در ادامه افزود: اين ماده بيشتر در آدامس‌ها و نوشابه‌هاي رژيمي موجود است.

قبل از خريد به برچسب مواد غذايي دقت کنيد
براي اجتناب از مصرف اسپارتام بهتر است هنگام خريد به فهرست مواد تشکيل دهنده‌ي خوردني‌هايي که مي‌خواهيم بخريم بيشتر دقت کنيم با اين کار مي‌توان از خريد اجناسي که حاوي اين ماده هستند، پرهيز کرد و اگر هم قبلا از اين مواد استفاده مي‌کرديد، مي‌توانيد با خوردن انواع کلم‌‌ها، زردچوبه و مواد حاوي ويتامين‌هاي Cو B و E اين واد خطرناک را از بدن خوددفن کنيد و بايد

قندي هزار ساله اما مفيد!
گياه استاويا به عنوان بهترين جايگزين براي انواع قندهاي طبيعي و مصنوعي دانست .اين ماده که براي صدها سال در آمريکاي جنوبي مورد استفاده قرار گرفته و 20 برابر شيرين‌تر از قند و شرک است هيچ مورد مشکوکي گزارش نشده و افرادي که از استاويا استفاده مي‌کنند دچار هيچ مشکلي نشده‌اند.

تبلیغات

تبلیغات

تبلیغات