تبلیغات

حمايت مالي هزينه هاي بالاي آزمايش هاي ژنتيکي براي کمک به بي بضاعتان

حمايت مالي هزينه هاي بالاي آزمايش هاي ژنتيکي براي کمک به بي بضاعتان

باشگاه خبرنگاران/ دکتر مينو رفيعي معاون پيشگيري از معلوليت‌هاي کشور ،‌بهزيستي در اختتاميه سمينار کشوري مشاوره ژنتيکي و پيشگيري از معلوليت‌ها گفت: ما از سال 74 تلاشهاي بسياري براي توسعه مشاوره‌هاي ژنتيکي انجام داديم که خوشبختانه تا الان 31 مرکز دولتي و 29 مرکز غير دولتي در کل کشور مشغول به کار هستند.

وي افزود: با توجه به اينکه روز به روز علم ژنتيک در حال پيشرفت است ما با برگزاري اين سمينار با همکاري جهاد دانشگاهي خواستار آن بوديم تا سطح دانش پزشکان در آخرين يافته‌هاي علم ژنتيکي را افزايش دهيم.

رفيعي بيان کرد: در واقع سازمان بهزيستي در تلاش است که با برگزاري اين سمينار‌ها و ايجاد مشاوره ژنتيکي سطح سواد اطلاعات مردم را در خصوص بيماري هاي ژنتيکي افزايش دهد و خدمات مشاور ژنتيک را با کيفيت هر چه بيشتر ارائه دهد.

اين معاون پيشگيري از معلوليت‌هاي بهزيستي، اخطار کرد: متاسفانه بسياري از خانواده‌ها به علت هزينه‌هاي بالاي آزمايش هاي ژنتيکي به اين مراکز مراجعه نمي‌کنند بنابراين ما با بررسي بضاعت مالي اين افراد در جامعه حمايت مالي به منظور هزينه‌هاي بالاي ژنتيکي داريم.

وي گفت: افرادي که بچه معلول دارند،‌خودشان معلول به صورت مادرزادي هستند، بچه مرده به دنيا آوردند، سقط مکرر داشتند و ازدواج‌هاي فاميلي حتما بايد به مراکز مشاور ژنتيکي مراجعه کنند.

رفيعي با اشاره به خدماتي که براي افراد در شهرستان ها گذاشته‌اند خاطر نشان کرد: خيلي از شهرستان‌ها مشاور ژنتيکي ندارند بنابراين ما امسال در 31 استان مشاور ژنتيکي را برگزار مي کنيم. به صورتي که تمام کساني که بيش از ازدواج به اين مراکز مراجعه مي‌کنند تيم‌هايي در قالب خدمت به مردم هستند تا افرادي که احتياج به مشاوره ژنتيکي دارند را به اين مراکز انتقال دهند تا در صورت دور بودن مسير بسته به تعداد بيمار تيم ژنتيکي در يک روز مقرر شده به آن شهرستان براي بررسي بيايند.

تبلیغات

تبلیغات

تبلیغات