تبلیغات

تغذيه/ راه حل عدم تمايل به نوشيدن شير

  X  

تغذيه/ راه حل عدم تمايل به نوشيدن شير

جام جم/ آيا شما هم مايل به خوردن شير نيستيد و نمي توانيد آن را در برنامه غذايي تان بگنجانيد؟چرا اين امر به وجود مي آيد و چگونه مي توان تمايل به نوشيدن شير را بالا برد و ميل به آن را در بدن زياد کرد
آيا شما هم ازجمله افرادي هستيد که نمي‌توانيد شير بخوريد چون نيم تا دو‌ساعت پس از نوشيدن آن دچار دل‌درد، دل‌پيچه و نفخ شديد، تهوع و اسهال مي‌شويد؟ اگر پاسختان مثبت است اين احتمال وجود دارد که دچار عدم تحمل لاکتوز (نارسايي لاکتاز) باشيد.
دکتر ناصر ابراهيمي درياني-‌ فوق‌تخصص بيماري‌هاي گوارش و کبد نوشت: تحمل نکردن لاکتوز به اين معني است که شما نمي‌توانيد لاکتوز (قند طبيعي موجود در شير و ديگر لبنيات) را هضم کنيد. در واقع کساني که نمي‌توانند لاکتوز را هضم کنند کمبود آنزيم «لاکتاز» دارند که در روده کوچک توليد مي‌شود (لاکتاز قند شير را به قند ساده تبديل مي‌کند تا قابل جذب در جريان خون ‌شود).
مشکل از کجاست؟
بد نيست بدانيد در کشورهاي آسيايي حدود 50 درصد افراد به طور مادرزادي نمي‌توانند شير را هضم کنند. البته اين مشکل هميشه به دليل تحمل نکردن لاکتوز نيست. به عنوان مثال بيماراني که دچار عفونت‌هاي ويروسي يا اسهال خوني هستند يا اختلال جذب دارند هم قادر به مصرف شير نيستند. بنابراين اگر پس از مصرف لبنيات به‌ويژه شير دچار مشکلات گوارشي مي‌شويد، حتما بايد با يک متخصص مشورت کنيد و با آزمايش مشخص شود که اين نشانه‌ها از عدم تحمل لاکتوز هستند يا با بيماري ديگري در ارتباطند.
انتخاب با شماست
يادتان باشد شير سرشار از کلسيم است و مصرف آن به‌ويژه براي خانم‌ها بسيار ضروري است و نبايد آن را از برنامه غذايي روزانه‌شان حذف کنند. چراکه در غير اين صورت در معرض پوکي استخوان قرار مي‌گيرند، اما براي جذب بهتر آن و رفع مشکلات ناشي از عدم تحمل لاکتوز يک ربع قبل از مصرف شير بايد قرص‌هاي لاکتيک بخورند.
البته معمولا مصرف برخي لبنيات مانند ماست، پنير يا کشک مشکلي براي بيماران مبتلا به عدم تحمل لاکتوز ايجاد نمي‌کند. ميزان لاکتوز همه محصولات لبني يکسان نيست. به عنوان مثال، ماست معمولا بهتر تحمل مي‌شود چون باکتري‌هاي مورد استفاده در فرآيند تهيه آن آنزيمي توليد مي‌کنند که لاکتوز را مي‌شکند و مشکلي در هضم ايجاد نخواهد کرد.
از ارث تا افزايش سن
بيشتر افراد مشکل عدم تحمل لاکتوز را از والدين خود به ارث مي‌برند، اما با افزايش سن بدن لاکتاز کمتري توليد مي‌کند؛ بنابراين خيلي از افراد مسن دچار اين مشکل مي‌شوند. از طرفي تحمل نکردن لاکتوز در کودکان کمتر از دو سال به ندرت مشاهده مي‌شود؛ مگر اين که کودک در اثر آسيب به روده‌ کوچک دچار کمبود لاکتاز شده باشد.
بدون لاکتوزها
بيشتر افراد مبتلا به عدم تحمل لاکتوز مجبور نيستند به طور کامل از لاکتوز پرهيز کنند چون سطح تحمل به لاکتوز در افراد مختلف، يکسان نيست. مثلا بعضي از افراد مي‌توانند يک قاشق غذاخوري شير همراه با قهوه بخورند و مشکلي هم نداشته باشند، در حالي که واکنش بدن بعضي‌ها به حدي است که بايد از خوردن شير خودداري ‌کنند. البته محصولات لبني بدون لاکتوز هم در بازار به وفور يافت مي‌شود و تقريبا از هر سوپرمارکتي مي‌توانيد سراغشان را بگيريد.

تبلیغات

تبلیغات

تبلیغات