تبلیغات

دکتر سلام/ نوشيدن آب وسط غذا باعث زخم معده مي‌شود

دکتر سلام/ نوشيدن آب وسط غذا باعث زخم معده مي‌شود

باشگاه خبرنگاران/ رضا حشمتي محقق و پژوهشگر با اشاره به معضلات آب خوردن در وسط غذا اظهار داشت: در هنگام غذا خوردن يک شيره بزاقي به دهان ترشح مي‌شود و اين بزاق سبب تسريع در پايين رفتن غذا به درون مري شده، که آب خوردن در بين غذا باعث مختل شدن کار اين بزاق و همچنين ديگر آنزيم‌هاي موجود در دهان مي‌شود.

وي بيان کرد: سلول‌هاي پوشاننده ديوار معده و روده در اثر آب خوردن بين غذا تضعيف و همين امر باعث هضم ناقص غذا و در نتيجه احساس ترش کردن معده و ايجاد نفخ در افراد مي‌شود.

اين پژوهشگر با بيان اينکه آب خوردن بين غذا ph بدن را متغير مي‌کند، افزود: زماني که بين غذا آب مصرف مي‌کنيم، شيره موجود در معده رقيق شده و کار هضم معده به هم مي‌ريزد و سبب دل درد شديد مي‌شود.

حشتمي ابراز داشت: کساني که از کوليت روده رنج مي‌برند مطلقاً از نوشيدن آب بين غذا خودداري کنند، زيرا اين عمل سبب ضعيف شدن دستگاه گوارش و همچنين سوءهاضمه مي‌شود.

وي ادامه داد: نوشيدن آب در بين غذا سبب هضم شدن موادي همچون نشاسته و چاقي بيش از حد بلغمي و همچنين سبب يبوست مزاجي افراد مي‌شود.

حشتمي در پايان گفت: مصرف آب در بين وعده‌هاي غذا سبب از بين رفتن آنزيم نسالين و ماده مولين که لعاب معده را مي‌پوشاند شده، که در نتيجه فرد دچار زخم معده و اثني‌عشر مي‌شود.

تبلیغات

داغ ترین اخبار

تبلیغات

جدیدترین اخبار

تبلیغات