تبلیغات

شيوع شپش در مدارس با شروع فصل سرما

باشگاه خبرنگاران/ دکتر يماني رئيس اداره سلامت دانش‌آموزان وزارت بهداشت در خصوص شيوع شپش در مدارس گفت: اغلب با شروع فصل سرما شپش در مدارس افزايش مي‌يابد و از آنجايي که شپش به راحتي و سرعت از فردي به فردي ديگر منتقل مي‌شود اگر يک فرد شپش بگيرد چهار يا 5 نفر از آن فرد مبتلا مي‌شوند ما هميشه و هر سال با شيوع سرما با اين مشکل مواجه مي‌شويم بنابراين بايد مراعات‌هاي بهداشتي در اين فصل کمي بيشتر شود.

وي افزود: مشکل شپش مدارس فقط مربوط به کشور ما نيست شپش در اکثر محيط‌هاي تجمعي به ويژه مدارس وجود دارد از اقدامات وزارت بهداشت در اين زمينه توزيع شامپو،
دارو،‌ دستور‌العمل‌هاي لازم و برنامه‌هاي آموزشي بين مدارس و مراکز آموزشي است تا بتوانيم با ارائه آموزش‌هاي لازم به مدارس و خانواده‌ها ميزان شيوع را کاهش دهيم.

تمهيدات وزارت بهداشت در 6 ماهه اول سال در خصوص پيشگيري از شپش
ليلا ملک جمشيدي کارشناس بيماري‌هاي واگير مرکز مديريت بيماري‌هاي واگير وزارت بهداشت در خصوص شپش شايع در مدارس عنوان کرد: شپش سر از جمله شپش‌هاي شايع در مدارس است که در فصل سرد مکان‌هاي تجمعي بروز مي‌کند و اصلي‌ترين دليل آن رعايت نکردن اصول بهداشت فردي و محيطي است که بصورت مستقيم و غير مستقيم انتقال مي‌يابد. انتقال مستقيم با تماس افراد با يکديگر و غير مستقيم از طريق وسايل شخصي مي باشد.

وي در خصوص آمار ابتلا به شپش در دانشگاه‌ها در 6 ماهه اول سال گفت: در 6 ماهه اول سال بر اساس گزارش ارائه شده از سوي دانشگاه‌ها حدود 150 هزار نفر به شپش مبتلا شده‌اند. اين بيماري از طريق آب و غذا منتقل نمي‌شود از اهميت‌هاي بروز شپي اختلال رواني، طرد اجتماعي و افت تحصيلي است.

وي در خصوص اقدامات وزارت بهداشت در پيشگيري و پيگيري شپش از مدارس تصريح کرد: اغلب در 6 ماهه اول سال ما برنامه‌ريزي آموزشي براي کل جامعه در سطوح محيطي براي آموزش و پرورش داريم که بر آموزشهاي ارائه شده و مصرف دارو با شيوه‌هاي نوين نظارت مي‌کنيم. کم‌آبي در برخي استان موجب رعايت نکردن بهداشت و شيوع شپش در آن مناطق شده است.

وي در خصوص نقش خانواده‌هاي در کنترل شپش مدارس تاکيد کرد: اگر ما با اقدامات و آموزش‌ها 99 درصد مسئله را حل کنيم و 1 درصد باقي‌مانده توسط خانواده مراعات نشود تمام زحمات ما بر باد مي‌رود. بنابراين خانواده ملزم به رعايت اصول بهداشت فردي و محيطي هستند.

وي در پايان در خصوص جداسازي فرزندان از مدارس گفت: جداسازي فرزندان از مدارس بسيار اشتباه است چرا که آسيب‌هاي رواني براي کودک در پي خواهد داشت بنابراين بايد خانواده ها آموزش ببينند تا با مراجعه به مراکز بهداشتي درماني درمان فوري فرزندان را پيگيري کنند.

تبلیغات

تبلیغات

جدیدترین اخبار

تبلیغات