تبلیغات

ميکروب‌هاي مفيد يا پروبيوتيک‌ها را مصرف کنيد

  X  

تغذيه/ ميکروب‌هاي مفيد يا پروبيوتيک‌ها را مصرف کنيد

ايرنا/ عضو هيات علمي دانشگاه علوم پزشکي مشهد گفت: استفاده از ميکروب هاي مفيد يا 'پروبيوتيک ها' نقش مهمي در کنترل و پيشگيري از بيماريها دارد.
دکتر حميد آهنچيان روز پنجشنبه در همايش 'کاربرد پروبيوتيک ها در پزشکي' در مشهد افزود: پروبيوتيک ها ميکروب هاي مفيدي هستند که اگر به ميزان مناسب مصرف شوند، براي بدن مفيد و سودمند خواهند بود.
وي اظهار کرد: در بدن هر انسان 100 تريليون ميکروب وجود دارد که بخش عمده اي از آنها ميکروب هاي بيماري زا هستند و ميکروب هاي مفيد قسمت اندکي را شامل مي شوند که اغلب در دستگاه گوارش، پوست و ريه ها استقرار دارند.
اين پزشک فوق تخصص آلرژي و ايمني شناسي خاطر نشان کرد: ميکروب هاي مفيد براي درمان بيماريهاي مختلف نظير بيماريهاي عفوني، پوستي، آلرژي، گوارشي و تقويت سيستم ايمني کاربرد دارند.
آهنچيان تاکيد کرد: مصرف بي رويه و نابجاي آنتي بيوتيک ها باعث از يبن رفتن ميکروب هاي مفيد شده و در نتيجه فرد را مستعد بيماري مي سازد.
به گفته وي 90 درصد عفونت هاي تنفسي و بيشتر اسهال ها ويروسي هستند و نيازي به آنتي بيوتيک ندارند در حالي که برخي پزشکان براي اطمينان از اثربخشي درمان، آنتي بيوتيک ها را تجويز مي کنند.
دبير علمي اين همايش افزود: انواع محصولات از جمله پنير، ماست و خميردندان حاوي پروبيوتيک هستند و ماست ترش شده سرشار از پروبيوتيک و ميکروب هاي مفيد است.
آهنچيان مصرف محصولات حاوي پروبيوتيک را براي همه گروههاي سني توصيه کرد و گفت: مصرف اين محصولات هيچ ضرري نداشته و استفاده از آنها در گروههاي سني نوزادان، شيرخواران، کودکان و سالمندان مورد تاکيد است.
همايش کاربرد پروبيوتيک ها در پزشکي با حضور افزون بر 250 نفر از پزشکان عمومي، متخصص و پرستاران خراسان رضوي در تالار شهيد چمران بيمارستان قائم (عج) مشهد برگزار شد.

تبلیغات

داغ ترین اخبار

تبلیغات

تبلیغات