تبلیغات

تغذيه/ آيا شلغم در درمان سرماخوردگي مفيد است؟

تغذيه/ آيا شلغم در درمان سرماخوردگي مفيد است؟

شفا آنلاين/ شلغم يک آنتي‌بيوتيک طبيعي است و مي‌تواند مقاومت بدن را در برابر بيماري‌هاي ويروسي و عفوني بالا ببرد و سبب التيام علائم زکام و سرماخوردگي مي‌شود.

از قديم گفته‌اند شلغم خواص تغذيه‌اي و درماني زيادي دارد و در کتب طب سنتي نيز درخصوص مصرف اين سبزي توصيه‌هاي زيادي شده و در روايات آمده است اگر روزي يک شلغم بخوريد هرگز بيمار نخواهيد شد. اما نکته مورد توجه اين که در برخي منابع قديمي درخصوص شلغم خواصي مطرح شده است که از نظر علمي با طب جديد تداخل دارد، اما در مقابل خواصي هم گفته شده که مصرف اين سبزي مي‌تواند در کنار درمان‌هاي جديد از ميزان علائم برخي بيماري‌ها بکاهد.

شلغم، گرمي درجه 2 دارد و اگر به صورت آبپز مصرف شود گرمي آن رو به اعتدال مي‌رود و علائم آزاردهنده خاصي ايجاد نمي‌کند. البته اگر شلغم را همراه کمي نمک، سکنجبين، عسل يا شکر قهوه‌اي بخوريد سازگاري بيشتري با بدن پيدا مي‌کند و مي‌توانيد از خواص تغذيه‌اي و درماني آن بهره بيشتري ببريد.

شلغم توليد گاز و نفخ نمي‌کند، اما در افرادي که دستگاه گوارش ضعيفي دارند اگر شلغم پلاسيده و مانده بخورند به سبب آن که ديرهضم و ثقيل مي‌شود امکان توليد نفخ و گاز را در بدن زياد مي‌کند و براي رفع اين ضرر بهتر است شلغم را با زيره بخورند.

در برخي منابع قديمي گفته شده شلغم داراي مقاديري انسولين گياهي است و مي‌تواند قند خون را پايين بياورد و مصرف آن براي مبتلايان به ديابت ضرري ندارد. دکتر رضايي در اين خصوص مي‌گويد: اين که گفته مي‌شود شلغم خام يا آب آن براي کنترل قند خون مناسب است به صورت قطعي و علمي تائيد نشده است و حتي شلغم پخته مي‌تواند افزايش‌دهنده قند خون، اشتهاآور و چاق‌کننده باشد.

به گفته اين متخصص، تمام ميوه‌ها داراي درصدي قند هستند و تنها انواعي از ميوه‌ها يا سبزي‌ها که طعم تلخي دارند را مي‌توان در گروه خوراکي‌هاي مناسب براي کنترل قند خون در نظر گرفت. مبتلايان به قند خون بالا اگر مي‌خواهند به شيوه طبيعي و با مصرف گياهان و خوراکي‌هاي کاهنده قند خون، مشکل‌شان را تحت کنترل در آورند حتما بايد به متخصصان طب سنتي مراجعه کنند تا به صورت مستمر و نه موقتي با برنامه‌هاي غذايي خاص قند آنها کنترل شود.

شلغم يک آنتي‌بيوتيک طبيعي است و مي‌تواند مقاومت بدن را در برابر بيماري‌هاي ويروسي و عفوني بالا ببرد، مي‌گويد: شلغم ترکيبات ميکروب‌کش و ضدعفوني‌کننده دارد و سبب التيام علائم زکام و سرماخوردگي مي‌شود و از ابتلاي به آن جلوگيري مي‌کند. خلط‌آور، درمان‌کننده سرفه‌هاي خشک، گلو درد، ملين سينه و التيام‌دهنده تنگي نفس است و در کل ريه‌ها را پاک و با لينت ملايم روده‌ها سموم و ميکروب‌ها را از بدن خارج مي‌کند.

با روش‌هاي زيادي مي‌توان از شلغم براي التيام علائم سرماخوردگي استفاده کرد. با استفاده از بخور شلغم آبپز يا بخارپز مي‌توانيد به التيام سردرد ناشي از سرماخوردگي کمک و ريه‌ها و مجاري تنفسي را از خلط‌هاي مسدودکننده پاکيزه کنيد. به اين طريق سينوس‌ها باز و گرفتگي بيني رفع مي‌شود. قرقره آب شلغم پخته هم براي التيام گلودرد موثر است.

همچنين مي‌توانيد شلغم خام يا پخته را رنده يا له کنيد و با عسل بخوريد. براي رفع سرماخوردگي نوزادان و کودکان مي‌توانيد در شلغم حفره‌اي ايجاد کنيد و در آن مقداري عسل بريزيد و روي آن را بپوشانيد. پس از مدتي، آب شيريني از اختلاط عسل و آب شلغم ايجاد مي‌شود که به عنوان يک شربت شيرين و مقوي سيستم ايمني براي کودکان اثرات درماني مطلوبي دارد.

يکي از موثرترين فرآورده‌هاي شلغم، سوپ آن است که خاصيت فوق‌العاده‌اي براي درمان سرماخوردگي دارد. اين سوپ را از ترکيب جو، هويج، شلغم، پياز و گشنيز تهيه کنيد.

شلغم قوه بينايي را زياد مي‌کند و به سبب داشتن گوگرد فراوان، سنگ‌هاي کليه و مثانه را از بين مي‌برد. شلغم املاح معدني زيادي همچون کلسيم، فسفر، منيزيم، پتاسيم و گوگرد دارد و يکي از منابع پيشگيري‌کننده از پوکي استخوان است و مصرف آن براي رشد و نمو استخوان کودکان و نوجوانان و کمک به استحکام استخوان سالمندان توصيه مي‌شود؛ البته بايد بدانيد کلسيم آن در حدي نيست که بتوان آن را جايگزين شير و فرآورده‌هاي لبني کرد. ‌

تبلیغات

تبلیغات

جدیدترین اخبار

تبلیغات