تبلیغات

تغذيه/ با مصرف فست فود خود را بيمار نکنيد

  X  

تغذيه/ با مصرف فست فود خود را بيمار نکنيد

مجله پزشکي دکتر سلام/ مصرف فست فودها چه تاثيرات نامطلوبي روي بدن افراد مي تواند بگذارد و چه آسيب هايي به بدن آن ها مي رساند فست فود پس از ورود به بدن انسان چه واکنش هايي درون آنان ايجاد مي کند؟
در دهه‌هاي اخير با تغيير نوع زندگي افراد بدون در نظر گرفتن عوارض فست فودها به خوردن آن‌ها گرايش پيدا کرده‌اند.
در خيابان هاي شهر و پاساژها و مراکز تجاري و هر جاي ديگر تا سر را بچرخانيد با انواع تبليغات از ساندويچ هاي گرم و سرد، پيتزا و انواع فست فودها مواجه مي شويد.
انواع رستوران‌ها، آشپزخانه‌هاي ويژه طبخ غذا و فست فودها را خواهيم يافت که البته هر روز هم بر تعدادشان افزوده مي‌شود. اين‌ها حکايت از آن دارد که متأسفانه مصرف اين گونه موادغذايي در خانواده‌هايي ايراني رواج زيادي پيدا کرده است. بطوريکه در مجالس و مهماني ها پاي ثابت ميز غذاها شده است. اگرچه فست فودها براي برخي از افراد مانند دانشجويان و شاغلين به دليل کمبود وقتي که دارند يک ماده ضروري به حساب مي آيد اما انگار اين روزها خانم هاي خانه دار هم تمايل زيادي به تهيه غذاهاي فست فود و گذاشتن آن در کيف مدرسه کودکانشان دارند.
فست فودها زير ذره‌بين
اينکه چرا بسياري از افراد غذاهاي فست فود را ترجيح مي‌دهند دلايل متفاوتي دارد. عده‌اي معتقدند در دنياي امروز که کار و تحصيل مجال آشپزي‌هاي طولاني سنتي را به آن‌ها نمي‌دهند. فست‌فودها انتخاب‌هايي آسان و سريع هستند، به علاوه ذائقه بسياري از افراد به اين غذاها عادت کرده است و آن را لذيذتر از غذاهاي سنتي مي‌دانند.
خيلي‌ها هم براي اين که شام و يا نهاري را در بيرون از منزل خورده باشند، در بين انواع رستوران‌ها، رستوران‌هاي فست فود را انتخاب مي‌کنند چرا که خرج کمتري را متحمل مي‌شوند و بسياري از خانواده‌ها هم به اصرار فرزندان خود پا به فروشگاه‌هاي عرضه فست فود مي‌گذارند.
ردپاي قاتلان پنهان در فست فودها
با توجه به اين که افراد يک همراهي با زندگي مدرن پيدا کرده‌اند در دهه‌هاي اخير بسياري از افراد فست فودها را جايگزين غذاهاي سنتي کرده‌اند.
پيام فرحبخش متخصص تغذيه در گفت‌و‌گو با خبرنگار باشگاه خبرنگاران جوان گفت: فست‌فودها به هيچ عنوان جايگزين غذاهاي سنتي نمي‌شوند و متأسفانه اينگونه غذاها ازابتدا به شکلي طراحي شده‌اند که داراي کالري بالا و چربي زيادي هستند.
وي افزود: آنچه که به عنوان مواد اوليه در اين غذاها استفاده مي‌شود مواد افزودني متعددي است که نقش رنگ‌دهنده و طعم‌دهنده را دارد که علي‌رغم اينکه داراي استاندارد‌هاي صنعتي هستند از نظر سلامتي گزينه‌ي مناسبي محسوب نمي‌شوند چرا که منجر به بروز انواع سرطانها در بدن مي‌شود.
فست فود در بدن چه مي شود؟
پس از مصرف انواع فست فود از جمله يک همبرگر عادي (با پنير و سس) که حاوي افزون بر 500 کالري است، ميزان قند خون بدن به سطح غير عادي افزايش مي يابد. غذاهاي فست فود با آزاد سازي مواد شيميايي بيشتري که در بدن احساس خوب ايجاد مي کند – مانند ناقل عصبي دوپامين که باعث بروز احساس لذت مي شود- موجب فعال شدن سيستم پاداش مغز مي شوند.
اين رويه که ميل نامعمول به خوردن را ايجاد مي کند، فرآيندي مشابه عملکرد تخديرکننده هايي همچون کوکائين است.
مراقب ذائقه تان باشيد
وي تصريح کرد: اما علت علاقه افراد به اين فست‌فودها در واقع همان ميزان چربي بالاي اين‌گونه غذاهاست زيرا انسان طبعاً طعم چرب را دوست دارد لذا طراحان اين غذاها با علم به اين علاقه مردم را وابسته به خود نموده‌اند.
فرحبخش گفت: همچنين بحث ادويه‌هاي خاصي که در فست‌فودها به کار مي‌رود خود عاملي براي افزايش علاقه و کشش افراد به اين گونه غذاهاست.
خوردن فست‌فودها کلاس دارد؟
يکي از دلايل گرايش جوانان به فست‌فودها اين است که نسل‌هاي جديد غذاهاي اصيل و سنتي را نمي‌شناسند و شايد در آينده فست‌فودها يکه‌تاز سفره‌ي ايرانيان نباشد.
سيد محمد طباطبايي متخصص روانشناسي باليني در گفتگو با خبرنگار باشگاه خبرنگاران جوان بيان کرد: يکي از دلايل گرايش افراد به فست‌فودها علاقه آنها به جامعه مدرن است. برخي از مردم فکر مي‌‌کنند که زندگي به شيوه اروپايي‌ها و يا مثلاً سبک‌هاي چيني و ژاپني کلاس بالايي دارد.
روان افراد هدف تيرهاي فست فودها
وي افزود: يکسري مدهاي اجتماعي هميشه وجود داشته است به عنوان مثال گاهي اوقات مد شامل لباس و يا اتومبيل مي‌شود و امروزه مد به طرف غذاهاي فست‌فودي رفته است.
وي خاطرنشان کرد: استفاده از فست‌فودها قطعاً جنبه رواني دارد افراد بصورت غيرمستقيم خوردن فست‌فود را به نشانه مدرنيته بودن به رخ يکديگر مي‌کشند غافل از اينکه سلامت خود را نشانه گرفته‌اند.
متأسفانه نسل امروز با توجه به فضايي که در جامعه به وجود آمده گرايش به مصرف غذاهاي فست‌فودي دارد که ادامه اين روند موجب بروز مشکلات جدي در سلامت افراد مي‌شود.

تبلیغات

تبلیغات

تبلیغات