تبلیغات

ارائه خدمات و يارانه بهزيستي براي کودکان اوتيسمي

ارائه خدمات و يارانه بهزيستي براي کودکان اوتيسمي

روزان/ مديرکل دفتر توانبخشي بهزيستي جزييات خدمات و يارانه کودکان اوتيسمي تشريح کرد. مديرکل دفتر توانبخشي سازمان بهزيستي کشور گفت: بر اساس آخرين آمار جهاني و همچنين جديدترين منابع علمي، آمار اختلالات طيف اوتيسم در دنيا در مقابل هر 100 نفر يک نفر است که قطعا در ايران نيز اين آمار جهاني صدق مي‌کند.

زهرا نوع‌پرست عنوان کرد: نمي‌توان آمار دقيقي از تعداد کودکان اوتيسم تحت پوشش بهزيستي ارائه داد زيرا اين آمار دائما در حال تغيير است اما به طور کلي در حال حاضر بهزيستي داراي 53 مرکز در 29 استان کشور است و حدود 2000 کودک تحت پوشش اين مراکز هستند.

اردبيل و سمنان فاقد مرکز آموزش و توانبخشي اختلالات طيف اوتيسم
وي در ادامه ضمن بيان آنکه در حال حاضر 53 مرکز بهزيستي در 29 استان کشور وجود دارد تصريح کرد: استان‌هاي اردبيل و سمنان مرکز آموزش و توانبخشي اختلالات طيف اوتيسم را ندارند اما طي فراخوان سازمان بهزيستي در جهت احداث مرکز در اين استانها مکاتباتي با بهزيستي کشور صورت گرفته و اميدواريم در آينده نزديک در اين دو استان نيز اين مراکز راه‌اندازي شوند.
نوع پرست در ادامه ضمن اشاره به آنکه سازمان بهزيستي از سال 1383 نخستين مرکز آموزش و توانبخشي اختلالات طيف اوتيسم را به عنوان اولين متولي اين امر در سراسر کشور افتتاح کرد، گفت: از سال 83 تاکنون هم کميت و هم کيفيت خدمات ارائه شده از سوي اين مراکز رشد يافته است.

وي ادامه داد: تمامي کودکان اوتيسم تحت پوشش سازمان بهزيستي کشور همه روزه شنبه تا چهارشنبه از صبح تا دو بعد از ظهر و پنج شنبه‌ها تا 12 ظهر خدمات تخصصي را در اين مراکز که پايگاه‌هاي دائمي سازمان بهزيستي کشور هستند دريافت مي‌کنند.

يارانه مراکز اوتيسم بيش از يارانه ساير مراکز است
مديرکل دفتر توانبخشي سازمان بهزيستي کشور در خصوص اين خدمات تصريح کرد: اختلالات اوتيسم از جمله اختلالات پرخرجي است که نياز به خدمات تخصصي زياد اعم از روانشناسي، مددکاري، گفتار درماني و غيره دارد و به همين ترتيب مخارج خانواده‌هاي داراي فرزند اوتيسم به علت دريافت اين خدمات تخصصي بسيار بالاتر از خانواده‌هايي است که داراي کودکاني با ساير معلوليت‌ها هستند، به همين دليل نيز سازمان بهزيستي يارانه مراکز اوتيسم را بيش از يارانه ساير مراکز مقرر کرده است.

وي در ادامه ضمن تاکيد بر آنکه خدمات ارائه شده در مراکز آموزشي و توانبخشي اختلالات طيف اوتيسم سازمان بهزيستي کشور به طور کاملا تخصصي و بر اساس به روزترين روشهاي مداخلاتي و توانبخشي دنيا ارائه مي‌شوند، عنوان کرد: طي سه سال اخير تمامي کارشناسان حاضر در مراکز آموزش و توانبخشي اختلالات طيف اوتيسم آموزشهاي حضوري را دريافت کردند تا بتوانند اقدامات غربالگري، تشخيص و مداخله را هرچه دقيق‌تر به انجام برسانند.

نوع‌پرست در خصوص مداخلات خانواده محور نيز تصريح کرد: در حال حاضر پکيج‌هاي آموزشي را براي خانواده‌ها در نظر گرفته‌ايم و همچنين اين پکيج‌ها داراي مجموعه روشها و ابزارهايي جهت برقراري ارتباط هرچه بهتر با کودکان اوتيسم است به طوري که خانواده بتواند بعد از حضور کودک خود در منزل خدماتي را که در مرکز به آن ارائه مي‌شده است را در خانه نيز ادامه دهد تا کودک اوتيسم دچار دوگانگي نشده و خدمات ارائه شده به آن داراي پيوست باشد.

مديرکل دفتر توانبخشي سازمان بهزيستي کشور افزود:‌ در حال حاضر اين پکيج‌ها آماده شده‌اند و در آينده نزديک از طريق تسهيلگران به خانواده‌ها ارائه خواهند شد.

وي در خصوص تسهيلگران تصريح کرد:‌ کارشناسان حاضر در مراکز آموزشي و توانبخشي اختلالات طيف اوتيسم بر اساس آخرين منابع علمي دوره‌هاي آموزشي را گذرانده‌اند تا بتوانند به خانواده در جهت برقراري ارتباط هرچه بهتر با کودک اوتيسم خود کمک کنند که به اين افراد تسهيلگر گفته مي‌شود.

نوع پرست ادامه داد: بالغ بر 13 هزار نفر ساعت آموزش به کارشناسان ارائه شده تا بتوانند به عنوان تسهيلگر خدمات خود را به خانواده‌ها ارائه دهند. به اين ترتيب خانواده‌ها پکيج‌هاي آموزشي خود را از طريق تسهيلگران دريافت خواهند کرد.

مديرکل دفتر توانبخشي سازمان بهزيستي کشور در ادامه ضمن تاکيد بر آنکه تمامي روشهاي مورد استفاده در مراکز آموزش و توانبخشي اختلالات طيف اوتيسم از روشهاي معتبر بين المللي هستند که اثرات آنها در دنيا اثبات شده است گفت: خانواده‌هاي داراي کودکان اوتيسم براي آنکه بتوانند تحت پوشش سازمان بهزيستي کشور قرار بگيرند بايد ابتدا کودک اوتيسم خود را به بهزيستي استان محل سکونت خود برده تا در کميسيون تشخيص معلوليت بهزيستي استان مطرح و سپس وجود اختلال اوتيسم در آن از سوي اين کميسيون تاييد شود سپس از طريق بهزيستي نامه‌اي به يکي از مراکز اوتيسم استان داده مي‌شود تا اين کودک را بپذيرند علاوه بر آن نامه‌ ديگري از سوي بهزيستي مبني بر آنکه کودک اوتيسم موردنظر تحت پوشش يارانه قرار بگيرد نيز به مرکز ارسال خواهد شد.

مديرکل دفتر توانبخشي سازمان بهزيستي کشور ادامه داد: در صورتي که تمامي اين مراحل طي شود کودک اوتيسم تحت پوشش سازمان بهزيستي قرار گرفته و مشمول رايانه نيز خواهد شد که اکنون حدود 2000 کودک در مراکز بهزيستي در حال دريافت يارانه و خدمات تخصصي هستند.

300 هزار تومان، يارانه بهزيستي به هر کودک اوتيسم
نوع پرست گفت: خدمات روانشناسي،‌ کاردرماني، گفتار درماني، ‌بازي درماني، آموزش خانواده و همچنين يک وعده غذاي گرم و هزينه اياب و ذهاب کودکان اوتيسم همگي از خدماتي هستند که مراکز بهزيستي به آنها ارائه مي‌دهد و هزينه ماهيانه دريافت هر يک از اين خدمات از مراکز حدود 450 هزار تومان است.

وي ادامه داد: طي رايزني‌هاي سازمان بهزيستي کشور براي هر کودک اوتيسم مبلغ 300 هزار تومان به رقم يارانه در نظر گرفته شده است که با نام کودک به حساب مرکز واريز مي‌شود تا پس از آن مرکز خدمات خود را به کودک ارائه دهد، بدين ترتيب خانواده حداکثر 150 تا 155 هزار تومان را بايد خود به مرکز پرداخت کند.

اوتيسم در هيچ کجاي دنيا درمان قطعي ندارد
مديرکل دفتر توانبخشي سازمان بهزيستي کشور در ادامه در ارتباط با نحوه درمان کودکان اوتيسم اظهار کرد: اوتيسم در هيچ جاي دنيا درمان قطعي ندارد زيرا هنوز در دنيا مشخص نشده است که چرا يک کودک به اين اختلال مبتلا مي‌شود اما روشهاي بهبود و جلوگيري از گسترش اين اختلال در فرد از طريق خدمات توانبخشي، مشاوره‌اي، مددکاري و غيره قابل وصول است.

افتتاح مراکز موقت کودکان اوتيسم، شايد در آينده‌اي نزديک
نوع‌پرست در ادامه ضمن بيان آنکه کودکان اوتيسم نبايد در مرکز شبانه‌روزي نگهداري شوند و به همين دليل بهزيستي مرکز شبانه روزي نگهداري از کودکان اوتيسم را ندارد تصريح کرد: مشکل اصلي کودکان اوتيسم در خودماندگي و عدم توانايي برقراري ارتباط است و در چنين شرايطي اگر کودک به طور شبانه روزي در مرکز نگهداري شود کوچکترين دريچه‌هاي ارتباطي وي بسته خواهد شد به همين دليل از لحاظ علمي و تخصصي مرکز شبانه روزي براي کودکان اوتيسم تاييد نمي‌شوند.

مديرکل دفتر توانبخشي سازمان بهزيستي کشور همچنين عنوان کرد: ممکن است در برخي مواقع نياز باشد که کودک اوتيسم به اقامت موقت يک يا دو روزه نياز داشته باشد و به همين دليل در حال حاضر در حال تدوين دستور العمل مراکز اقامت موقت کودکان هستيم که در صورت تاييد و تصويب اين مراکز تاسيس خواهند شد.

نوع‌پرست در ادامه ضمن تاکيد بر آنکه تمامي خدمات ارائه شده به کودکان اوتيسم از سوي سازمان بهزيستي کشور کاملا بر اساس دستور العمل WHO (سازمان بهداشت جهاني) است افزود: از سال 91 برنامه غربالگري، تشخيص و مداخله در اختلال اوتيسم در دستور کار بهزيستي قرار گرفت و به اين ترتيب در سال 92 اين برنامه در پنج استان جهت ارزيابي امکان سنجي آن براي اجرا در سطح ملي به طور پايلوت انجام شد.

راه‌اندازي سيستم غربال الکترونيکي اوتيسم در آينده‌اي نزديک
وي افزود: پس از اجراي آزمايشي اين برنامه مشکلات آن را شناسايي کرده و متوجه شديم که براي غربالگري، تشخيص و مداخله هرچه بهتر در اختلال اوتيسم نياز است که در کشور تسهيلگر تربيت شود و اکنون نيز در حال تربيت اين تسهيلگران هستيم.

وي در خصوص برنامه غربال الکترونيکي نيز عنوان کرد: در حال حاضر طراحي برنامه غربال الکترونيکي را در دستور کار داريم تا خانواده‌ها بتوانند در آينده از طريق تلفن، کامپيوتر و يا موبايل خود به سامانه غربال اوتيسم سازمان بهزيستي مراجعه کرده تا از طريق پاسخ به چند سوال تشخيص دهند که کودک 2 تا 5 ساله‌شان احتمال ابتلا به اوتيسم را دارد يا نه؟

مديرکل دفتر توانبخشي سازمان بهزيستي کشور تصريح کرد: چنانچه کودک پس از پاسخ به پرسش‌ها احتمال ابتلا به اوتيسم را داشته باشد و مشکوک به اوتيسم باشد با خانواده وي تماس گرفته شده تا به مراکز مراجعه و خدمات مرکز محور و خانواده محور را به طور همزمان از سازمان بهزيستي کشور دريافت کنند.

کودکان اوتيسم از لحاظ ظاهري مشخصه خاصي ندارند
در ادامه نوع پرست ضمن اشاره به مواردي مبني بر آنکه گفته مي‌شود کودکان اوتيسم زيباتر از ساير کودکان بوده، داراي چشمان زيبا هستند و يا ساير موارد اينچنيني اظهار کرد: اين تفکرات تفکرات عوام است و هيچ منبع علمي ندارد و کودکان اوتيسم از لحاظ ظاهري هيچ تفاوتي با ساير کودکان نداشته و تنها از لحاظ رفتاري و نحوه برقراري ارتباطات اجتماعي و تعاملات رفتاري خود تفاوت‌هايي را با ساير کودکان دارند.

وي تصريح کرد:‌ کودکان اوتيسم قادر به برقراري ارتباط اجتماعي نيستند، رفتارهاي کليشه‌اي و تکراري دارند، بازيهاي تکراري انجام مي‌دهند و همچنين احساس همدلي در آنها وجود ندارد.

مديرکل دفتر توانبخشي سازمان بهزيستي کشور در خصوص ادعاهايي مبني بر آنکه کودکان اوتيسم داراي استعدادهايي خاص هستند نيز گفت:‌اين مسئله نيز از لحاظ علمي تاييد شده نيست هرچند ممکن است که برخي از کودکان اوتيسم با عملکرد بالا در زمينه‌اي خاص استعداد بسيار بالايي داشته باشند اما اين موضوع براي همه کودکان اوتيسم صدق نمي‌کند.

وي ادامه داد: آن دسته از کودکان اوتيسمي که داراي استعداد خاص در زمينه خاصي مانند موسيقي، رياضي و يا غيره هستند استعدادشان به صورت جزيره‌اي بوده و هيچ گسترشي در ساير توامندي‌هاي آنان ندارد و همين موضوع باعث مي‌شود که اين کودک را داراي اختلال اوتيسم بدانيم زيرا در حالت عادي يک فرد باهوش که در زمينه خاصي استعداد بالايي داشته باشد هوش آن به ساير توانمندي‌هايش نيز تسري يافته و منعکس مي‌شود در حالي که در کودکان اوتيسم اين مسئله صدق نمي‌کند.

وي در پايان عنوان کرد: به محض آماده شدن پکيج‌هاي آموزشي خانواده و ابزارهاي آن، طي اطلاع رساني کشوري تمامي خانواده‌ها مي‌توانند به مراکز اوتيسم که پايگاه‌هاي دائمي سازمان بهزيستي کشور هستند مراجعه کرده و از طريق تسهيلگران اين پکيج‌هاي آموزشي و ابزارهاي آن را دريافت کنند.

تبلیغات

تبلیغات

تبلیغات