تبلیغات

بارداري/ رابطه احساسي مادر با جنين

  X  

بارداري/ رابطه احساسي مادر با جنين

مجله پزشکي دکتر سلام/ اگر مادر در دوران بارداري با فرزندش صحبت کند تاثير بسزايي در تکلم فرزندش در آينده خواهد داشت سخن گفتن فرزند از دوران جنيني نيز تاثير مي پذيرد برقراري ارتباط مادر با جنينش بسيار حائز اهميت و مفيد خواهد بود.
دکتر علي باجلان متخصص روانشناسي گفت: در ابتدا نوزاد شما براي برطرف کردن نيازهاي اصلي‌اش از ابزاري مثل گريه کردن استفاده مي‌کند، اما چند ماه بعد شروع به استفاده از صداها و کلمات ساده مي‌کند، چيزي که او نياز دارد محرک است و او محرک‌هاي مورد نيازش را از اطرافيان خود به دست مي‌آورد. توجه، علاقه و حرف زدن با کودک، آن چيزي را که براي شروع نياز دارد، فراهم مي‌کند.
وي افزود: اغلب پدر و مادرها نياز به آموزش در اين زمينه ندارند، چرا که از همان بدو تولد نوزاد و نخستين لحظه‌اي که چشم در چشم او مي‌دوزند، ارتباط برقرار کردن و حرف زدن با او را آغاز مي‌کنند.
دکتر باجلان در خصوص اينکه عوامل مختلفي در يادگيري حرف زدن کودکان دخيل هستند، تصريح کرد: لبخندها، تماس‌هاي فيزيکي، ارتباط برقرار کردن با چشم‌ها به نوزاد مي‌فهماند که به او علاقه داريد، حالات چهره و ايجاد تغييرات فيزيکي مهمترين و اصلي‌ترين بخش ارتباط برقرار کردن با نوزاد در چند ماه نخست زندگي است. با استفاده از اين تکنيک ارتباطي منظورمان را بهتر مي‌رسانيم، به خصوص زماني که از يک زبان ديگر براي ارتباط برقرار کردن استفاده مي‌کنيم، ارتباط انسان‌ها با يکديگر براي توضيح دادن دنياي پيرامونشان است و کودکان با آگاهي از اين مسئله استفاده از کلمات و جملات را آغاز مي‌کنند.
دکتر باجلان عنوان کرد: به حرف افتادن کودک ممکن است به ژنتيک و هوش او وابسته باشد و اين مسئله هم وجود دارد که معمولاً دختربچه‌ها زودتر از پسربچه ها به حرف مي‌افتند، اما در حالت کلي وقت گذاشتن و تشويق‌ها و صحبت‌هاي مکرر مادر با کودک در سخن گفتن کودک بسيار مؤثر است، حتي حرف زدن مادر با کودک درون شکم خود مي‌تواند زودتر به حرف افتادن کودک در آينده را حاصل شود.
وي خاطرنشان کرد: خشونت و پرخاشگري را از کودکان دور کنيد، به حرف‌هاي نامفهوم و کوچک آن‌ها واکنش نشان دهيد و خانواده‌ها به خصوص مادران براي کودکشان وقت بگذارند چرا که در صورت همين توجهات مادران است که کودکان به هرچه زودتر سخن گفتن راغب مي‌شوند. راديو و تلوزيون هرچند که در گسترش دايره لغات کودکان نقش دارند اما هرگز جايگزين توجه مادر نمي‌شوند.

تبلیغات

تبلیغات

تبلیغات