تبلیغات

خطر سرطان در کمين يک سوم ايراني‌ها

  X  

خطر سرطان در کمين يک سوم ايراني‌ها

ايرنا/ عضو هيات مديره انجمن راديوتراپي انکولوژي ايران گفت: با توجه به بالا رفتن ميانگين سن جمعيت کشور، يک سوم ايراني ها در معرض ابتلا به خطر بيماري انواع سرطان هستند.
دکتر حجت الله شهبازيان روز پنجشنبه در نشست دهمين کنگره سالانه کلينيکال انکولوژي (سرطان شناسي) با اعلام اين خبر اظهار داشت: از آنجا که انتظار طول عمر ايرانيان حدود 70 سال است، چنانچه همه ما به مرگ طبيعي بميريم، يک سوم از جمعيت کشور به علت بيماري سرطان از دنيا خواهند رفت.
وي به شيوع بالاي بيماري سرطان در جوامع مختلف اشاره کرد و گفت: جمعيت ايران از سال 1390 رو به ميانسالي گذاشته و براي اولين بار در تاريخ پس از انقلاب، آمار افراد بالاي 30 سال بيشتر از افراد کمتر از 30 سال شده است و اين به معناي زنگ خطر جدي براي 20 سال آينده است.
اين متخصص انکولوژي، سن را مهم ترين ريزفاکتور (عامل ايجاد) سرطان در افراد برشمرد و گفت: هرچند عوامل ديگري همچون آلودگي هاي محيطي و هوا، فاکتورهاي تغذيه اي و عوامل ناشناخته که بر اثر جنگ هاي منطقه بروز مي يابند، مي توانند در ابتلا به سرطان موثر باشند اما بالا رفتن سن، نقش اصلي را در ابتلا به سرطان ايفا مي کند.
وي خاطرنشان کرد: در گذشته به دليل جمعيت جوان کشور و آمار پايين بيماران سرطاني، بخش طب تسکيني در کشور ما کمتر مورد توجه قرار گرفته بود اما با توجه به اينکه افزايش سرطان در سالهاي آينده، امري قطعي است بايد در زمينه خدمات تشخيصي و درماني اين بيماري چاره انديشي شود.
عضو هيات علمي دانشگاه علوم پزشکي اهواز با بيان اينکه پاسخگويي به نيازهاي بيماران سرطاني در سايه همکاري بخش هاي درماني دولتي و خصوصي محقق مي شود، گفت: درمان هايي که بر روي مبتلايان به سرطان صورت مي گيرد بعضا داراي تبعات و عوارضي است که در بخش بستري و شبانه روزي بايد به آنها رسيدگي شود ولي در اين زمينه با ضعف هاي جدي روبه رو هستيم.
وي تصريح کرد: مساله ديگري که در مساله اي که در درمان بيماران سرطاني کمتر مورد توجه قرار گرفته، موضوع خدمات بستري است درحاليکه روند درمان بيمار سرطاني بعضا به مرحله اي مي رسد که قابليت درمان ندارد و نياز به دريافت خدمات بستري و درماني است که اغلب خانواده ها از ارائه اين خدمات عاجزند و به تنگناهاي زيادي برمي خورند.
اين متخصص سرطان شناسي يادآور شد: شيمي درماني بايد در فواصل منظم به بيمار ارائه شود و شروع آن هم بايد در يک زمان مشخص باشد و کمبود امکانات و قرار گرفتن بيماران در فهرست انتظار، درمان بيماران را با اختلال جدي مواجه خواهد کرد.
وي خطاب به مسوولان کشور گفت: پيام ما از کنفرانس کلينيکال انکولوژي اين است که نيازهاي ما بيشتر از داشته هاي فعلي است و بايد تا دو دهه آينده، امکانات خود را براي مقابله با سرطان چندبرابر افزايش دهيم.
دهمين همايش سالانه کلينيکال انکولوژي روزهاي 20 تا 22 آبان ماه به ميزباني دانشگاه علوم پزشکي شيراز برگزار خواهد شد.

تبلیغات

داغ ترین اخبار

تبلیغات

تبلیغات