تبلیغات

فوت آشپزي/ ترفندهايي براي دم کردن يک چاي بي نظير

جام نيوز/اين راهنما به شما کمک مي‌کند که خودتان يک چاي فوق العاده در خانه تهيه کنيد. در واقع اين راهنما رازهاي تهيه يک چاي با بهترين کيفيت را به شما آموزش مي‌دهد.

برگ هاي چاي و نحوه دم کردن آن موارد بسياري مهمي در ميزان کيفيت چاي دارند. به خاطر داشته باشيد که زمان توليد چاي و کارخانه توليد کننده چاي نقش به سزايي در کيفيت آن دارد و بايد به اين نکات هنگام خريد چاي دقت داشته باشيد.

راز با کيفيت شدن چاي شامل چهار مورد زير مي باشد:
۱- آب
۲- حرارت
۳- ميزان چاي و آب
۴- زمان

رازهاي تهيه چاي با کيفيت
۱-راز اول، آب
نيازي به گفتن اين مطلب نيست که برگ چاي در آب دم مي کشد از اين رو کيفيت آب مورد استفاده تاثير بسزايي بر روي طعم چاي دارد. چاي بسيار به مزه آب و مواد معدني موجود در آن حساس است.

مناسب ترين آب براي دم کردن چاي، آب لوله کشي است اما اگر آب لوله کشي منزل شما کلريزه شده است يا از آب معدني استفاده کنيد (دقت کنيد که از آب تقطير شده براي اين کار استفاده نکنيد چون طعم چاي را بي مزه مي کند) يا از يک فيلتر کننده آب لوله کشي استفاده کنيد.

هميشه سعي کنيد ار آب تازه استفاده کنيد زيرا آب تازه مقدار بسيار زيادي اکسيژن در خود دارد که باعث مي شود چاي طعم بسيار بهتري داشته باشد. پس براي طعمي بهتر به خاطر داشته باشيد به هيچ عنوان آبي که در کتري باقي مانده است مخصوصا اگر اين آب قبلا جوشيده شده باشد را استفاده نکنيد. زيرا وقتي آب به مدت طولاني بجوشد بخش زيادي از اکسيژن خود از دست داده و طعم چاي شما بي مزه مي شود درست مثل وقتي که از آب تقطير شده براي دم کردن چاي استفاده کنيد.

۲-راز دوم، ميزان دماي آب
دماي آب يک مورد بسيار مهم در تهيه يک فنجان چاي با کيفيت است. انواع مختلف چاي نياز به آب با دماهاي مختلف دارند.
به عنوان مثال براي چاي سياه، بهترين دماي آب، نقطه جوش (۱۰۰ درجه سانتي گراد يا ۲۱۲ درجه فارنهايت) است. چاي اولانگ که يک نوع چاي مابين چاي سياه و چاي سبز است درجه حرارتي بين ۸۰ تا ۹۰ درجه سانتي گراد را نياز دارد. يا براي برگ هاي ظريف تر چاي مثل چاي سفيد يا چاي سبز، آب خنک تر مناسب مي باشد يعني آبي که فقط از آن بخار بلند مي شود و نمي جوشد آب در دماي حدودا ۸۰ درجه سانتي گراد (۱۷۵ درجه فارنهايت) به اين دليل که برگ هاي آنها نازک تر و ظريف تر و حساس تر بوده و اگر آب با درجه حرارت بالا بر روي آنها بريزيم برگ هاي چاي به جاي دم کشيدن و طعم خوب آزاد کردن سوخته و طعم تلخي به چاي مي دهند همچنين رنگ چاي نيز کدر مي شود.

برخي برگ هاي چاي ظريف چيني ممکن است نياز به آب با دماي کمتر حدود ۶۰ درجه سانتي گراد را داشته باشند. در واقع دماي آب براي دم کردن چاي بستگي به نوع و ظرافت برگ چاي دارد.

۳-راز سوم، ميزان چاي و آب
حالا که درجه آب مشخص شد وقت آن رسيده است که چاي را داخل قوري بريزيم اما صبر کنيد! چه ميزان آب و چه ميزان چاي؟
براي يک نفر، يک قاشق چاي خوري سر پر (۱٫۷۵ گرم) چاي و يک فنجان سرخالي (سه چهارم فنجان) آب لازم است اين يک قاعده کلي براي ميزان آب و چاي مي باشد که به روش اروپايي معروف است. (وقتي در دستور تهيه چاي مي نويسند يک فنجان آب نبايد انتظار داشته باشيد از اين ميزان آب دقيقا همين ميزان چاي را بدست خواهيد آورد زيرا مقداري از اين آب هنگام جوشيدن تبخير مي شود)

نکته: اگر مي خواهيد چاي غليظ تري داشته باشيد نبايد مدت زمان دم کشيدن چاي را بالاتر ببريد بلکه بايد ميزان چاي را بيشتر کنيد و زمان دم کشيدم چاي همان زمان قبلي باقي بماند.

۴-راز چهارم، زمان مورد نياز براي دم کشيدن
زمان دم کشيدن چاي چهارمين راز براي بهتر شدن کيفيت چاي است. در بسياري ار کتاب ها و سايت ها طرز تهيه چاي و زمان دم کشيدن آن نوشته شده است اما شايد خيلي از افراد هميشه نتيجه مطلوب را از اين روشها نگيرند زيرا اين دستورات تهيه چاي بسيار کلي مي باشند و در واقع با توجه به نوع چاي، زمانبندي ها بايد متفاوت باشد.

در حالت کلي وقتي برگ چاي ضخيم تر باشد زمان بيشري براي دم کشيدن و وقتي برگ چاي ظريف تر باشد زمان کمتري براي دم کشيدن نياز دارد. همچنين زماني که چاي را درون صافي درون قوري قرار دهيد مدت زمان بيشتري را براي دم کشيدن چاي بايد اختصاص دهيد زيرا چاي به صورت فشرده در جايي قرار مي کيرد و ديرتر طعم و رنگ خود را آزاد مي کند.

آخرين فاکتور مهم و تعيين کننده در کيفيت چاي سليقه شماست. توصيه مي کنيم کمي قبل از زمان تعيين شده براي دم کشيدن کامل چاي از آن بنوشيد و ببينيد آيا طعم دلخواه شما است يا چاي بي مزه است و نياز به مدت زمان بيشتري براي دم کشيدن دارد؟ دليل اين کار اين است که گاهي به دلايلي که در بالا ذکر شد چاي در مدت زمان تعيين شده بيش از اندازه دم کشيده و طعم تلخ نامطلوبي دارد. در واقع بعد از چند بار دم کردن چاي، شما مدت زمان لازم براي دم کشيدن چاي مورد استفاده تان را بدست خواهيد آورد.

براي تهيه چاي زمان بگذاريد و در انجام اين کار عجله نکنيد. شما با ترکيب چهار توصيه بالا مي توانيد يک فنجان چاي با کيفيت تر از قبل تهيه کنيد و از نوشيدن آن لذت ببريد.

تبلیغات

تبلیغات

تبلیغات