تبلیغات

سامسونگ از «پردازنده زيستي» خود پرده برداشت؛ چيپي که مي تواند گجت هاي پوشيدني را دگرگون کند

سامسونگ از «پردازنده زيستي» خود پرده برداشت؛ چيپي که مي تواند گجت هاي پوشيدني را دگرگون کند

بسياري از ابزارهاي پوشيدني اين روزها با قابليت هايي اوليه در رابطه با سلامتي کاربران به بازار مي آيند، آنها قادرند قدم هاي فرد را شمرده، مقدار کالري سوزانده شده توسط او را محاسبه نمايند و حتي شدت ضربان قلب وي را نيز مورد سنجش قرار دهند.

ديجياتو/بسياري از ابزارهاي پوشيدني اين روزها با قابليت هايي اوليه در رابطه با سلامتي کاربران به بازار مي آيند، آنها قادرند قدم هاي فرد را شمرده، مقدار کالري سوزانده شده توسط او را محاسبه نمايند و حتي شدت ضربان قلب وي را نيز مورد سنجش قرار دهند.

در مبحث گجت هاي سلامتي هنوز جاي کار بسياري وجود دارد و به يقين کماکان مي توان آنها را تا حد زيادي بهبود داد و البته اين مسئله ايست که واحد طراحي سيستم-روي-چيپ هاي سامسونگ سعي کرده از طريق توسعه ي يک «پردازشگر زيستي» تا حدي به آن جامه ي عمل بپوشاند.

اين پردازشگر قادر است نوار قلب کاربران را به ثبت رساند و در اصل سيستمي است متشکل از يک حافظه ي فلش، پردازنده و ماژول بلوتوث که در ابعادي بسيار کوچک طراحي شده.

پارک يونگ، مدير بخش ديزاين چيپست هاي سامسونگ، از دستاورد تازه ي واحد تحت فرمانش در ابتداي هفته ي جاري و در جريان نطق خود در کنفرانس “طراحي سيستم-روي-چيپ ۲۰۱۵” پرده برداشته.

وي در همين کنفرانس اظهار نموده پردازشگر زيستي آنها نه تنها قادر به مانيتور کردن ضربان قلب يک فرد است بلکه مي توان از آن براي تميز دادن کاربران از يکديگر نيز بهره گرفت، زيرا هر شخص شيوه اي يکتا از تپش قلب را دارد.

اين ويژگي زماني کاربردي مي شود که چيپ ياد گشته در درون يک ابزار پوشيدني به کار گرفته شده باشد، سپس کاربر براي مثال با گجت مذکور مي تواند بدون وارد کردن پسورد به کامپيوتر شخصي اش لاگين کند. ضمناً قادر خواهيم بود از ابداع جديد کره اي ها براي باز کردن درب خانه و يا خودرو نيز به شيوه اي مشابه استفاده نماييم.

در کنار بررسي وضعيت ضربان و نوار قلب فرد، تراشه ي جديد سامسونگ از ويژگي اندازه گيري فشار خون، مقدار چربي بدن و چندين مورد ديگر نيز برخوردار است. کمپاني سازنده ي آن هم اعلام کرده که در ادامه قصد دارد اين پردازنده را بهبود داده تا ميزان مصرف باتري اش بهينه تر شده، دقتش بيشتر گردد، ابعادش کوچک تر و عملکردش نيز دقيق تر شود.

سامسونگ هم اکنون در حال مذاکره با شرکت هاي توليد کننده ي گجت هاي پوشيدني است و به احتمال زياد به زودي ردپاي پردازنده ي زيستي اين برند را در محصولات ساير کمپاني ها از جمله سازندگان ساعت هاي هوشمند و دستبندهاي سلامتي مشاهده خواهيم کرد.

تبلیغات

تبلیغات

جدیدترین اخبار

تبلیغات