تبلیغات

اهداي اعضاء کودک دو ساله اهوازي به 3 بيمار نيازمند

ايسنا/ والدين زنده ياد «ميثاق ثالثي»، کودک دو ساله اهوازي، با رضايت به اهداء اعضاي بدن وي، به 3 بيمار نيازمند زندگي دوباره بخشيدند.

دکتر «امين بحريني»، فوق تخصص جراحي پيوند کليه، کبد و پانکراس، پس از انجام اين عمل گفت: تصميم به موقع خانواده ثالثي به انجام اين کار خداپسندانه و خيرخواهانه در شرايطي که جگرگوشه خود را به تازگي از دست داده بودند، ستودني است.
وي افزود: خوشبختانه با انجام اين عمل جراحي، دو کليه و کبد اين کودک با موفقيت از بدن وي خارج و به بيماران نيازمند پيوند زده شد.
بحريني گفت: کليه‌هاي اين کودک 2 ساله به دو نوجوان ۱۰و ۱۱ساله پيوند داده شد.

وي خاطرنشان کرد: افراد گيرنده کليه، مدت‌ها بود به‌علت مشکلات و تحمل بيماري نارسايي کليوي، دچار کمبود وزن بودند و از همين‌رو، بين گيرنده و اهداکننده تناسب وجود داشت.
عضو هيئت علمي دانشگاه علوم پزشکي جندي شاپور اهواز ادامه داد: کبد اين کودک نيز با توجه به نبود فرد گيرنده با شرايط مناسب در خوزستان، براي پيوند به يک کودک نيازمند به پيوند عضو، به بيمارستان شهيد نمازي شيراز فرستاده شد.
اين جراح فوق تخصص پيوند گفت: هم‌اکنون حال عمومي دريافت‌کنندگان کليه، خوب و باثبات است اما پس از پيوند، اين شرايط و موقعيت بدن دريافت‌کننده عضو است که پذيرش يا عدم پذيرش عضو جديد را رقم مي‌زند.
رئيس دفتر فراهم‌آوري و پيوند اعضا دانشگاه علوم پزشکي اهواز خاطرنشان کرد: هنوز بسياري از خانواده‌هاي اشخاص دچار مرگ مغزي ناشي از حوادث رانندگي و ... در اين استان بر اين باورند که برداشتن عضو از فرد پيش از خاکسپاري گناه است، اما وقتي از نزديک با وضعيت بيماران نيازمند عضو مواجه مي‌شوند، به انجام اين عمل خيرخواهانه رضايت مي‌دهند.
وي يادآور شد: طبق آمار سالانه بين 4000 تا 6000 مرگ مغزي در کشور رخ مي دهد، که در مقايسه با تعداد ناچيز آمار رضايت به اهداء عضو، تأسف‌برانگيز است و خوب است افراد جامه بدانند به‌علت رضايت ندادن برخي خانواده‌ها به اهداء عضو عزيزانشان، روزانه در کل کشور بين 7 تا 10 نفر از بيماراني که در صف انتظار پيوند عضو هستند، فوت مي‌کنند.

تبلیغات

داغ ترین اخبار

تبلیغات

جدیدترین اخبار

تبلیغات