تبلیغات

کاهش 8 درصدي قيمت در بازار لاستيک و روغن

خبر خودرو/ رئيس اتحاديه صنف فروشندگان لاستيک ، فيلتر و روغن گفت : همچنان بازار لاستيک و روغن در رکود به سر مي برد و صرفا متقاضيان خريد بر اساس ضرورت و نياز به اين بازار مراجعه مي کنند.

سماواتي افزود : از ابتداي سال جاري مصرف لاستيک روغن ضمن متاثير از رکود اقتصادي و همچنين افزايش قيمت سوخت با کاهش جدي مواجه شده است.
وي تصريح کرد : پيش بيني مي شود در ماههاي آتي و با رشد فروش خودرو و بهبود اوضاع اقتصادي رونق به اين بازار بازگردد.
وي همچنين از تاثير رکود حاکم بر جامعه در افت قيمت در بازار لاستيک و روغن خبر داد و اظهار داشت : در اين مدت بر خلاف نرخ تورم و افزايش قيمت در بسياري از بخش ها ، شاهد افت 8 درصدي در قيمت لاستيک و روغن در بازار بوده ايم.

وي تاکيد کرد : متاسفانه شرايط کنوني موجب شده تا برخي از صنوف در اين بخش گاها با 15 درصد ضرر کالاي خود را عرضه کنند.
وي در ادامه افزود : در اين شرايط اغلب واحدهاي صنفي با ضرر وزيان مواجه هستند و قادر به ادامه فعاليت نيستند به طوري که بسياري از فعالان در اين صنف اقدام به تغيير شغل و يا تعطيلي واحد صنفي خود شدند.

وي اظهار داشت : در دو ماه اخير حدود 50 واحد صنفي فروش لاستيک و روغن ، جهت تغيير پروانه کسب به اتحاديه لاستيک و روغن مراجعه کردند اين در حالي است که عمده مراجعه کنندگان به دليل ماليات دچار مشکلات جدي شده و در اين راستا اقدام به تغيير شغل نمودند.

رئيس اتحاديه صنف فروشندگان لاستيک ، فيلتر و روغن گفت : متاسفانه تصميم اخير وزارت دارايي مبني بر ثبت هر گونه خريد و فروش در سيستم نرم افزاري بسياري از فروشندگان با مشکلات جدي مواجه شده و به تدريج در آستانه تعطيلي قرار گرفته اند.

سماواتي در ادامه در خصوص افزايش تقاضاي خريد لاستيک هاي دست دوم اظهار داشت : متاسفانه افت توان مالي مصرف کنندگان موجب افزايش تمايل به خريد تايرهاي دست دوم در بازار شده است البته فروش لاستيک هاي دست دوم براي فروشندگان حدود 30 تا 40 درصد سود به همراه دارد چرا که نرخ مشخصي ندارد.

وي همچنين با اشاره به ممانعت از واردات تاير و انباشت آنها در گمرکات گفت : هم اکنون بسياري تايرهاي وارداتي به دليل سياست حمايت از توليد داخلي ، در گمرکات انباشت تاير شده است و واردکنندگان مجبور به پرداخت جريمه شدند که اين مساله ضمن اينکه موجب گران شدن قيمت لاستيک مي شود در کاهش آن در بازار نيز تاثير مي گذارد.
وي تصريح کرد : در صورت ادامه اين وضعيت در بازار تاير با کمبود مواجه خواهيم شد چرا که هم اکنون نزديک به55 درصد نياز بازار را تايرهاي وارداتي تامين مي کند.

وي همچنين به تاثير مثبت اختصاص تسهيلات خريد خودرو در رونق بازار لاستيک و روغن پرداخت و اظهار داشت : خروج رکود از بازار خودرو مسلما در رونق بازار لاستيک و رفع رکود از اين بازار موثر خواهد بود.

تبلیغات

تبلیغات

جدیدترین اخبار

تبلیغات