تبلیغات

رزمایش پرتوی تهران آغاز شد

فاز عملیاتی رزمایش پرتوی تهران در شهرک والفجر منطقه 6 تهران آغاز شد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، طراحی عملیاتی این رزمایش پرتوی به این قرار است که یک دستگاه حمل رادیو دارو از پردیس شهید شهریاری به مقصد بیمارستان بقیه الله در حال حرکت است که در منطقه والفجر منطقه 6 تهران تصادف می‌کند و دچار آتش سوزی می شود و تیم های عملیاتی جهت رفع آلودگی و نجات سرنشینان وارد عمل می شوند.

سردار جلالی، رئیس سازمان پدافند غیرعامل در استانداری تهران( قرارگاه پدافند پرتوی استان تهران) با بیان اینکه رزمایش امروز چهارمین مانور پدافند پرتوی در سطح کشور است عنوان کرد: آلودگی هسته ای و احتمال نشت آن از جمله موضوعاتی است که در همه جای دنیا اتفاق می افتد، در این میان میزان آمادگی و کنترل حوادث حائز اهمیت بالایی است.

به گفته جلالی، رادیوداروها در حوزه درمان استفاده می شوند و سخت‌گیری برای حمل و نگه داشت آنها بالاست، اما برنامه های مدیریت بحران به گونه ای طراحی می شود که اگر اتفاق و حادثه ای رخ داد بتوان سریعا آن را کنترل کرد.

وی گفت: این مانور باید به صورت دوره ای یک یا دومرتبه در سال برگزار تا آمادگی کامل ایجاد شود. این رزمایش کمک می کند تا اگر حادثه‌ای رخ داد همه دستگاهها وظایف خود را بدانند.

سردار جلالی با بیان اینکه بیمارستان چمران و مرکز پزشکی نوین در شهرک غرب به عنوان مراکز مرجع درمانی حوادث و آلودگی های پرتوی و هسته ای انتخاب شده اند گفت: قرار شده است ایستگاه رفع آلودگی در بیمارستان چمران ایجاد شود. لازم است اورژانس کشور نیز دارای تیم تخصصی و تجهیزات کامل در این زمینه باشد.

رئیس سازمان پدافند غیر عامل بر ضرورت تامین زیرساخت های لازم در دستگاههای اجرایی تاکید کرد و گفت: مرکز پدافند پرتوی در وزارت دفاع ایجاد شده و در حال تجهیز این مرکز هستیم. وزارت دفاع بالغ بر 96 درصد تجهیزات و امکانات لازم را اعم از لباس، ماسک و.... تولید می‌کند و مشکلی در این خصوص نداریم.

برگزاری مجدد رزمایش پرتوی در سال آینده

به گزارش ایسنا، حسین هاشمی استاندار تهران نیز در سخنانی گفت: این مانور اقدامی بسیار مهم است و امیدواریم نتیجه آن تجربه خوبی برای همه دستگاههای مربوط باشد.

وی افزود: حتما باید حداقل سالانه دومرتبه این مانور برگزار شود، تیم های ذی‌ربط عملیاتی، آموزش داده و تجهیزات لازم کنترل شوند تا حداقل واحدهای اورژانس، امداد و... کف استانداردهای لازم را داشته باشند. نواقص و اشکالاتی در این مانور وجود داشت که حتما در جلسات کارشناسی بررسی و تلاش می شود آنها را برطرف کنیم.

هاشمی همچنین اظهار کرد: سعی می‌کنیم بهار سال آینده مانور بعدی را برگزار کنیم.

صابری نیا، رئیس اورژانس کشور نیز با بیان اینکه شخصا از محل مانور بازدید کردم، اظهار کرد:‌ تیم های اورژانس و.... همگی کمی آنطرف‌تر از محل مانور مستقر شده بودند، در حالی که باید هرکدام در دستگاهها و مجموعه های خود باشند تا بتوان برای آمادگی در برابر حادثه ناگهانی زمان‌سنجی کرد زیرا تخمین اطلاعات و زمان لازم برای رسیدن به محل حادثه و آماده شدن در مانور مشخص می شود.

انتهای پیام

تبلیغات

تبلیغات

تبلیغات