تبلیغات

بازداشت معترضان همزمان با نشست خبری السیسی و کامرون

به گزارش مشرق، همزمان با نشست خبری مشترک عبدالفتاح السیسی رئیس جمهور مصرو دیوید کامرون نخست وزیر انگلیس فریادهای موافقان و مخالفان حضور السیسی  مقابل ساختمان نخست وزیری در مرکز شهر لندن به اوج رسید و درگیری های لفظی و تنش هایی میان دو طرف در گرفت که پلیس با دخالت و بازداشت شماری از انان تلاش کرد کنترل اوضاع را بدست گیرد.

معترضان با شعار شرم  بر کامرون ، کامرون حامی دیکتاتورها ،  مرگ بر حکومت کودتا ، السیسی به خانه ات برگرد ، السیسی شرم بر تو و السیسی قاتل مردم مصر است ، خشم و انزجار خود را نسبت به  حضور وی در لندن ابراز داشتند.
همزمان شماری نیز به نفع السیسی شعار می دادند و او را عامل بازگشت ارامش به مصر خواندند.

منابع خبری اعلام کردند 9 نفر در این تجمع اعتراضی بازداشت شدند.

السیسی رئیس جمهور مصر شامگاه چهارشنبه در میان اعتراضهای مخالفانش  وارد لندن شد تا در سفررسمی  سه روزه روابط خود را در زمینه های سیاسی امنیتی ، اقتصادی ، بازرگانی ، سرمایه گذاریهای مشترک و آموزشی با لندن تقویت کند.

 عبدالفتاح السیسی همچنین قرار است با مایکل فالون وزیر دفاع انگلیس دیدار و درباره راههای تقویت همکاریهای نظامی – امنیتی و مسائل مربوط به تروریسم رایزنی کند.

هیئت مصری به ریاست السیسی  همچنین با شماری از صاحبان صنایع و سرمایه در انگلیس دیدار می کند تا ضمن گسترش مبادلات تجاری ، فرصت های سرمایه گذاری به ویژه در امور زیر بنایی ، انرژی و حمل و نقل مصر را برای آنان تشریح کند.

گفته شد رئیس جمهور مصر و هیئت همراه با اعضای پارلمان انگلیس نیز درباره راههای گسترش همکاریهای پارلمانی دو کشور گفتگو و تبادل نظر خواهند کرد.

انگلیس در حال حاضر بزرگ ترین سرمایه گذار در مصر بشمار می رود، و حجم مبادلات تجاری دو کشور در سال گذشته میلادی بیش از یک و نیم میلیارد دلار اعلام شد.

دیوید کامرون جزو نخستین افرادی است  که پس از به قدرت رسیدن السیسی او را به لندن دعوت کرد،  اقدامی که واکنش منفی شماری از گروههای مدنی و احزاب مخالف را در پی داشت.

منابع خبری اعلام کردند جرمی کوربین رهبر پرشمار ترین حزب سیاسی انگلیس یعنی حزب کارگر در واکنشی انتقادی به دولت برای دعوت از السیسی ، این اقدام دولت  را تحقیر انسانیت و حقوق دموکراتیک توصیف  و بر ضرورت طرح مسائل حقوق بشر با السیسی تاکید کرد.

همزمان با ورود عبدالفتاح السیسی رئیس جمهور مصر به لندن  شماری از گروهها و احزاب در انگلیس با برپایی تظاهرات مخالفت خود را با سفر وی اعلام و تاکید کردند در اعتراض به سفر السیسی  که از زمان روی کار امدنش شمار زندانیان سیاسی را به حدود چهل هزار نفررسانده  به اعتراضات خود مقابل دفتر نخست وزیری ادامه خواهند داد.

 وزیر دارایی کابینه دولت در سایه انگلیس  از حزب کارگر پیش تر  در نامه ای ازدیوید کامرون خواسته بود دعوت خود را از السیسی پس بگیرد.

جان مک دانل ،  السیسی را دیکتاتور  نظامی و مسئول  کشتار مردم مصر توصیف کرد.

برخی روزنامه ها در انگلیس نیز نوشتند شماری از استادان دانشگاه و راهبران تشکل های کارگری و فعالان مدنی مدافع حقوق بشر مراتب ناخرسندی و اعتراض خود را نسبت به سفر السیسی به لندن ابراز کردند.

روزنامه گاردین نیز نوشت  دست کم 55 نفر از افراد سرشناس از جمله شماری از اعضای پارلمان انگلیس  ازجمله نمایندگان احزاب کارگر و سبز و روزنامه نگاران ، نویسندگان و هنرمندان مخالفت خود را با سفر السیسی به  انگلیس اعلام کردند  .در این حال بی بی سی  از روز گذشته با پخش مکرر مصاحبه لیز دوست خبرنگار کهنه کار این شبکه با  السیسی  ، تلاش می کند با انتشار آن افکار عمومی را نسبت به این دعوت تغییر دهد و حجم اعتراضات را کاهش دهد.

تبلیغات

داغ ترین اخبار

تبلیغات

تبلیغات