تبلیغات

تولیدکنندگان نساجی نگران خروج پتروشیمی از بورس؛ دلال‌بازی رونق می گیرد

علیرضا حائری در گفت‌ و گو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس،‌اظهار داشت: مطرح شدن بحث احتمال خروج عرضه محصولات پتروشیمی از بورس کالا این نگرانی را برای تولید‌کنندگان ایجاد کرده است که با مشکل تأمین این مواد روبه‌رو شوند.

وی ادامه داد: دو محصول پر مصرف پتروشیمی در صنعت نساجی شامل چیپس پلی‌استر و گرانول پلی‌پروپیلن هستند که مصرف سالانه آنها در صنعت نساجی به حدود یک میلیون تن می‌رسد.

وی توضیح داد: در شرایط مختلف بسته به رکود یا رونق بازار، میزان مصرف چیپس پلی‌استر سالانه بین 250 تا 300 هزار تن است و این رقم برای گرانول پلی پروپیلن به 500 تا 600 هزار تن در سال می‌رسد.

به گفته حائری، چیپس پلی‌استر فقط توسط یک واحد پتروشیمی تولید می‌شود ولی گرانول توسط 6 واحد پتروشیمی در کشور تولید و به بازار عرضه می‌شود.

حائری با اشاره به عرضه محصولات پتروشیمی در بورس کالا از سال 90، گفت: عرضه این محصولات در بورس باعث شد تا نظارت بیشتری بر نحوه قیمت‌گذاری و عرضه کالا صورت گیرد و شفافیت در خرید و فروش حاکم شد.

وی تأکید کرد: تولید‌کنندگان محصولات پتروشیمی ترجیح می‌دهند این ساز و کار ادامه یابد و در حال حاضر نگران خروج عرضه محصولات پتروشیمی از بورس کالا هستند.

این کارشناس صنعت توضیح داد: تولید‌کنندگان نساجی به رفتار مجتمع‌های پتروشیمی خوش‌بین نیستند، زیرا رفتار آنها قابل پیش‌بینی نیست و ممکن است با رونق صادرات، عرضه محصول به مصرف‌کنندگان داخلی را کاهش دهند و یا به افرادی محصول را بفروشند که خریدار انبوه باشند و در نتیجه دوباره دلال‌بازی رونق گیرد.

به گفته وی، حداقل میزان محصولات پتروشیمی قابل خرید و فروش در بورس کالا 20 یا 22 تن است که این رقم معمولاً به اندازه نیاز یک واحد نساجی در سال است اما اگر واحدهایی نیز تقاضای کمتری داشته باشند، می‌توانند به صورت مشترک و یا از طریق شرکت‌های تعاونی در بورس خرید کنند.

انتهای پیام/م

تبلیغات

تبلیغات

تبلیغات