تبلیغات

اثربخشی لیزر بر پیش‌آگهی جراحی پیوند پوست بیماران دیابتی با سوختگی درجه 3

رئیس مرکز تحقیقات پوست و سلول‌های بنیادی دانشگاه علوم پزشکی تهران با تاکید بر اینکه طبق تحقیقات مشخص شده است که لیزر کم‌توان جهت بهبود پروگنوز جراحی پیوند پوست در بیماران دیابتی مبتلا به سوختگی درجه سه موثر است، گفت: لیزر کم‌توان به همراه جراحی پیوند پوست می‌تواند پروگنوز درمان را بویژه در بیماران دیابتی بهبود بخشد.

دکتر محمدعلی نیلفروش‌زاده در گفت‌وگو با خبرنگار پژوهشی ایسنا منطقه علوم پزشکی تهران، در دومین کنگره ملی زخم و ترمیم بافت که در سالن غرضی بیمارستان میلاد برگزار شد، با بیان اینکه جراحی پیوند پوست یک روش موثر و متداول در درمان زخم‌های سوختگی درجه 3 است، گفت: این درمان در بیماران دیابتی که جمعیت قابل ملاحظه‌ای از مراجعان به درمانگاه سوختگی را تشکیل می‌دهند گاه با مشکل همراه است.

این متخصص پوست و مو در ادامه اظهار کرد: پروسه ترمیم در این بیماران به علت اختلالات ترمیم و پرفیوژن بافتی اغلب به خوبی انجام نشده و گاه منجر به آمپوتاسیون (عمل جراحی قطع عضو) می‌شود.

وی با اشاره به اینکه استفاده از لیزر کم توان پرفیوژن بافتی را بهبود می‌بخشد و پروسه ترمیم را تسریع می‌کند، افزود: در این مطالعه برای اولین بار اثر لیزر کم توان بر پروگنوز (پیش آگهی) جراحی پیوند پوست در بیماران دیابتی دچار سوختگی درجه 3 به عنوان یک روش درمانی نوین معرفی می‌شود.

نیلفروش‌زاده خاطرنشان کرد: در این مطالعه برای اولین بار از لیزر کم‌توان جهت بهبود پروگنوز جراحی پیوند پوست در بیماران دیابتی مبتلا به سوختگی درجه 3 کاندید آمپوتاسیون (قطع عضو) استفاده شد که نتایج آن نشان دهنده اثر مثبت لیزر بر پروگنوز جراحی پیوند پوست در بیماران دیابتی مبتلا به سوختگی درجه 3 است. لیزر کم توان به همراه جراحی پیوند پوست می‌تواند پروگنوز درمان را بویژه در بیماران دیابتی بهبود بخشد.

انتهای پیام

تبلیغات

داغ ترین اخبار

تبلیغات

تبلیغات