تبلیغات

مشرق نوشت: اصلاح‌طلبان با چراغ سبز چه کساني به «نفوذ» حمله مي‌کنند؟

مشرق نوشت: اصلاح‌طلبان با چراغ سبز چه کساني به «نفوذ» حمله مي‌کنند؟

مشرق/ متن پيش رو در مشرق منتشر شده و انتشار آن به معني تاييد تمام يا بخشي از آن نيست.

موضوع نفوذ که رهبر معظم انقلاب کاملا هوشمندانه در اين برهه زماني بدان اشاره کردند يک موضوع بسيار مهم و خطير است که همه مطلعان سياسي نسبت به اهميت آن آگاهي لازم را دارند و اگر نيک بنگريم اين مساله همانطور که از سوي رهبر انقلاب مطرح شد يک موضوع فراجناحي و ملي است.
نفوذ از کجا انجام مي‌گيرد؟ اين سئوال راهبردي در زمينه کلمه‌اي است که اين روزها در فضاي سياسي کشور زياد شنيده مي‌شود. نفوذ در فرهنگ معين به معناي فرو رفتن تير در هدف، اثر کردن و تاثيرکردن تعبير شده است.

نفوذ کلمه‌اي مصطلح و بسيار کاربردي در حوزه امنيتي و سياسي است اما آنچه رهبر معظم انقلاب بدان اشاره کردند تنها بخشي از آن به موضوعات امنيتي مربوط مي‌شود و حوزهاي ديگري چون حوزه فرهنگي، اجتماعي، اقتصادي و ... را نيز شامل مي‌شود. کما اينکه به سبب پيچيدگي بحث نفوذ اين حوزه‌ها در هم تنيده و همپوشاني خاصي با هم دارند.

اما در همه اين موارد يافتن مشکل و منفذي که دشمن از آن وارد شده، از جمله مهمترين عوامل جلوگيري از راه نفوذ است. البته ادبيات‌سازي و تسخير ذهن و فکر و شستشوي مغزي بيشتر از هر چيزي در بحث نفوذ مهم است، چراکه وقتي به فرد و کشوري مي‌توان نفوذ کرد که پيش از اين افکار او را تحت فرمان و نفوذ خود دربياوريم.
موضوعي که رهبر معظم انقلاب کاملا هوشيارانه در اين برهه زماني بدان اشاره کردند يک موضوع بسيار مهم و خطير است که همه مطلعان سياسي نسبت به اهميت آن آگاهي لازم را دارند و اگر نيک بنگريم اين مساله همانطور که از سوي رهبر انقلاب مطرح شد يک موضوع فراجناحي و ملي است. اما متاسفانه به نظر مي‌رسد برخي سعي دارند با بازي با اين واژه اقدامات صورت گرفته در اين زمينه که با تاکيد رهبري پررنگ‌تر جلوه مي‌کند، برخورد سياسي و جناحي انجام دهند.

روزنامه دولتي ايران در اين راستا يادداشتي به قلم محمدرضا تابش نماينده اصلاح‌طلب مجلس منتشر کرد که گرچه اين نماينده مدعي آن است که نبايستي با موضوع نفوذ برخورد سياسي و جناحي کرد اما خود به طور جناحي با اين مسئله برخورد مي‌کند و طرف مقابل را به سياسي‌کاري در اين زمينه متهم مي‌سازد.

اين نماينده مجلس در اين‎باره مي‌نويسد: «همان طور که رئيس‌جمهوري نيز در سخنان ديروز خود اشاره کردند، نبايد از بياناتي که رهبري معظم انقلاب به نحو هوشمندانه مطرح کرده‌اند، استفاده سياسي و جناحي شده و سخنان ايشان درباره مقابله با «نفوذ» مصادره به مطلوب شود. بلکه ضروري است هرکس در هر موقعيتي و هر نهادي به فراخور وظايف تخصصي و حاکميتي خود، درست‌ترين اقدام را براي تحقق رويکرد‌هاي مورد اشاره رهبري نظام به عمل آورد.»[1]

اين درحالي است که تابش مطرح مي کند که « خداي نکرده نبايد موضع‌گيري رهبر معظم انقلاب و توصيه‌هاي ايشان به مسئولان عالي‌رتبه کشور فتح بابي براي به وجود آمدن انشقاق در جامعه شود.»

چه کساني با کلمه «نفوذ» بازي سياسي-جناحي مي کنند؟
جالب اينجاست که اين خطي است که از سوي رسانه‌هاي معاند از جمله بي‌بي‌سي نيز دنبال مي‌شود. جايي که مسعود بهنود تحليل‌گر شبکه انگليسي بي‌بي‌سي مدعي است بازداشت برخي از خبرنگاران به علت پس لرزهاي برجام است و با سياسي جلوه دادن اين مسئله آنرا دعواي دو گروه سياسي بر سر ارزشهاي کشور که آنها را مي فروشند يا نمي فروشند تعبير مي‌کند.

اين مسئله خطي است که روزنامه‌هاي اصلاح‌طلب نيز بعد از برگزاري باشکوه روز استکبارستيزي 13 آبان و با فراموش کردن اين روز دنبال مي‌کنند که چيزي جز دستمالي کردن و لوث کردن موضوع مهمي چون نفوذ را هدف قرار نداده است. موضوعي که متاسفانه مي‌تواند بيشتر به بحث نفوذ غربي کمک کند؛ چراکه اصلي‌ترين راه نفوذ بي‌اعتبار کردن و بي‌توجهي به آن است.

جالب اينجاست که روزنامه‌هاي زنجيره‌اي اصلاح‌طلب در اقدامي مشترک سخنان رئيس‌جمهور را با يک تيتر خاص به عنوان مهمترين خبر روز خود انعکاس مي‌دهند و جاي خاصي نيز به روز 13 آبان که نماد استکبارستيزي و روز مقابله با شيطان بزرگ آمريکاست، در اين روزنامه‌ها تعلق نمي‌گيرد. جاروجنجالي که روزنامه‌هاي زنجيري با همراهي توأمان رسانه‌هاي ضدانقلاب با بازداشت چند روزنامه‌نگار به راه افتاده نيز بسيار جاي تعجب دارد و آنرا با تعبير ديگري جز در بحث نفوذ جاي مي‌دهند و با سياسي‌کاري سعي دارند افکار عمومي را در اين زمينه منحرف سازند.

با کنار هم قرار دادن پازل روزنامه‌هاي اصلاح‌طلب در 14 آبان دو خط ويژه را مي‌توان به وضوح در اين جريان مشاهده کرد. اول خط فراموشي و بي‌اعتنايي در قبال روزي است که نماد تاريخي و اهداف عاليه انقلاب اسلامي در شعار حمايت از مستضعفان جهان است و دوم چراغ سبز به غرب با جمله‌اي خاص به طرفداري از بحث نفوذ آمريکايي. درواقع با اين اوصاف عملکرد روزنامه‌هاي زنجيره‌اي در روز 14 آبان را نبايد به همين راحتي ناديده گرفت؛ چراکه پيام آشکاري که چنين برخورد سياسي و جناحي با مسئله نفوذ و ناديده گرفتن نماد استکبارستيزي ارسال مي‌کند خط حقيقي اين جريان است که اين روزنامه‌ها در فضاي پسابرجام با مشتاق نشان دادن رابطه اقتصادي و فرهنگي با کشورهاي غربي از جمله آمريکا آنرا دنبال مي‌کنند.

تبلیغات

تبلیغات

تبلیغات