تبلیغات

انرژي بي‌نهايت، براي هميشه، براي همه

ديجي کالا/ در يکي از پارک‌هاي فناوري «اورنج کانتي» (Orange County) ايالت کاليفرنيا، ساختمان بزرگ و سفيد رنگي خود نمايي مي‌کند. در اين ساختمان، يک ماشين جادويي قرار دارد که بر خلاف ماهيت شگفت‌انگيزش، ظاهري چنان معمولي دارد که حتي راهنماي من نيز آن را گم مي‌کند.
براي يافتن آن، بايد به دنبال چند نشانه باشيم؛ نشانه‌هايي مثل يک برج پر از نيتروژن مايع و سازه‌اي آلونک مانند که درون آن «چرخ‌هاي لنگرهايي» (Flywheel) براي ذخيره‌ي انرژي جاي گرفته است.
اين ماشين به اندازه‌ي يک خانه‌ي کوچک است؛ با اين حال وقتي روشن مي‌شود، چنان مصرف انرژي زيادي دارد که مي‌تواند منجر به قطعي برق در کل منطقه‌ي اورنج کانتي شود. به همين دليل ژنراتوري به صورت جداگانه براي آن ساخته شده است.

جالب اين‌جاست که به دليل خاصيت مغناطيسي خيلي زياد آهن و جلوگيري از بوجود آمدن مشکل، همه‌ي ميلگرد‌هاي آهني «پي» اين ساختمان، با ميلگردهايي از جنس فولاد ضد زنگ تعويض شده‌اند‌. اين ماشين چيزي نيست جز، يک مدل آزمايشي از رآکتور همجوشي هسته‌اي است.

شرکتي کوچک به نام «تري آلفا انرژي» (Tri Alpha energy) اين رآکتور را ساخته و وقتي به طور کامل عملياتي بشود، دنيا را کاملا متحول مي‌کند. اتفاقا عملياتي شدن آن شايد خيلي زودتر از آن‌چه فکرش را بکنيد، انجام بشود. رآکتور شرکت تري‌آلفا، تنها رآکتور همجوشي هسته‌اي جهان نيست.

ده‌ها دستگاه از آن‌ها در سراسر جهان وجود دارد که در مراحل مختلف تکميل شدن هستند. بيشتر آن‌ها را دانشگاه‌ها، شرکت‌هاي بزرگ و دولت‌ها مي‌سازند. بزرگترين آن‌ها، «رآکتور گرما‌هسته‌اي آزمايشي بين‌المللي» (ITER) است که کنسرسيومي بين‌المللي آن را در جنوب فرانسه مي‌سازد.

اين پروژه ۲۰ ميليارد دلار هزينه دارد و اميد است که در سال ۲۰۲۷ به اتمام برسد. به طور کلي پژوهش‌‌ها در زمينه‌ي همجوشي هسته‌اي، هزينه‌بر و زمان‌بر هستند و نيروي انساني زيادي را درگير مي‌کنند.

پروژه‌ي ITER حدود ۲۰ ميليارد دلار هزينه دارد و اميد است که در سال ۲۰۲۷ به اتمام برسد

در يک دهه‌ي گذشته، مرزهاي جديدي در زمينه‌ي پژوهش همجوشي هسته‌اي گشوده شده است. همان موجي که موتور محرک استارت‌آپ‌ها و نوآوري‌هاي دنياي امروز ما شد، پژوهش‌هاي همجوشي را نيز فرا گرفته است.

اکنون بسياري از شرکت‌هاي گمنام بر روي آن کار مي‌کنند و به پيشرفت‌هاي سريعي مي‌رسند؛ پيشرفت‌هايي که فقط از دست شرکت‌هاي خصوصي اين‌چنيني بر مي‌آيد. جالب است که شرکت «تري آلفا» تا همين چند ماه پيش حتي وب‌سايت هم نداشت.
بودجه‌ي آن‌ها از کمک هزينه‌هاي دولتي پر دردسر تامين نمي‌شود، بلکه از آن سرمايه‌گذاران خصوصي مي‌آيد که علاقه‌ي فراواني به ريسک کردن در زمينه‌هايي اين‌چنين هيجان انگيز دارند.
بسياري از مردم حتي نام اين شرکت‌هاي خصوصي را نشنيده‌اند، شرکت‌هايي مثل «جنرال فيوژن» (General Fusion) در کانادا و «هليون انرژي» (Helion Energy) در آمريکا از آن جمله هستند. ولي احتمالا درباره‌ي سرمايه‌گذاران آن‌ها شنيده‌ايد.

مثل «بزوس اکسپديشنز» (Bezos Expeditions) متعلق به مديرعامل آمازون، «ميتريل کپيتال منجمنت» (Mithril Capital Management) متعلق به «پيتر تيل» (Peter Thiel) از بنيانگذاران «پي‌پال» (PayPal) و «ولکان» (Vulcan) متعلق به «پال آلن» (Paul Allen) از بنيانگذاران مايکروسافت.

گزارش ويژه‌ي تايم: انرژي بي‌نهايت، براي هميشه، براي همه (بخش اول)
شرکت بزوس اکسپديشنز متعلق به جف بزوس مديرعامل آمازون، روي پژوهش‌هاي مرتبط با فناوري همجوشي هسته‌اي سرمايه‌گذاري مي‌کند
آرزو و هدف نهايي اين شرکت‌ها، چيزهاي کوچکي مثل اينکه گوگل آن‌ها را بخرد نيست. آن‌ها مي‌خواهند به يک منبع انرژي فوق‌العاده پاک و ارزان‌قيمت دست يابند که تبديل به دستاوردي تاريخي براي نوع بشر شود.

استفاده از انرژي همجوشي هسته‌اي به معني پايان دادن به مصرف سوخت‌هاي فسيلي است و مي‌تواند نوش‌دارويي براي درمان تغييرات اقليمي دست‌ساز بشر باشد. اين منبع انرژي مي‌تواند کره‌ي زمين را نجات دهد و اين هدف نهايي کساني است که روي آن کار مي‌کنند.

«مايکل بيندرباور» (Michael Binderbauer) يکي از بنيانگذاران و مدير ارشد بخش فناوري شرکت تري‌آلفا است. او که ۴۶ ساله است، مدرک دکتراي خود را از دانشگاه کاليفرنيا در ايروين گرفته و شخصيتي پرجذبه دارد.

بيندرباور اعتماد بنفس زيادي دارد، در استدلال‌هايش کاملا منطقي است و مي‌تواند ساعت‌ها براي شما درباره‌ي فيزيک پلاسما صحبت کند. احتمالا اين‌ها همان ويژگي‌هاي شخصيتي است که صنعت همجوشي هسته‌اي به آن احتياج دارد.

استفاده از نيروگاه‌هاي همجوشي هسته‌اي به معني پايان دادن به استفاده از سوخت‌هاي آلاينده‌ي فسيلي است
طبق اطلاعات منبعي موثق، تري‌آلفا موفق‌ترين شرکت خصوصي در جذب سرمايه براي تحقيق در زمينه‌ي همجوشي هسته‌اي است و تا به حال توانسته صدها ميليون دلار جذب کند.
هرچند که اين مبلغ زيادي است، ولي نسبت به پروژه‌هاي عظيمي که دولت آن‌ها را تامين مالي مي‌کند، ناچيز مي‌نمايد. تحقيق درباره‌ي امکان استحصال انرژي از فرايند همجوشي هسته‌اي، اصلا چيز جديدي نيست.

نظريه‌پردازي‌هاي اوليه‌ي آن به دهه‌ي ۱۹۲۰ باز مي‌گردد و نخستين تلاش‌ها براي ساخت نيروگاه همجوشي هسته‌اي در دهه‌ي ۱۹۴۰ صورت گرفت.
نيم‌قرن پيش هم تصور مي‌شد که همجوشي مي‌تواند جهان را نجات دهد. بيندرباور مي‌گويد: «همه‌ي ما از اينکه بشنويم آينده‌ي انرژي جهان در قلب رآکتورهاي همجوشي هسته‌اي است، هيجان‌زده مي‌شويم.

بنابراين وقتي کسي درباره‌ي آن صحبت مي‌کند، شور و شوق فراواني درباره‌اش ايجاد مي‌شود که به نظر من خطرناک است.» (اين يکي از دلايلي است که دانشمندان همجوشي هسته‌اي دوست ندارند درباره‌ي آن با روزنامه‌نگاران صحبت کنند.)

همجوشي هسته‌اي دقيقا چيست؟
بسياري اوقات، مردم فکر مي‌کنند همجوشي هسته‌اي شبيه به شکافت هسته‌اي است و اين دو تفاوت کمي با يکديگر دارند. شکافت هسته‌اي همان چيزي است که هم اکنون در نيروگاه‌هاي هسته‌اي مرسوم، از آن استفاده مي‌کنيم.ولي همجوشي هسته‌اي پديده‌اي کاملا متفاوت است. شکافت هسته‌اي به معني تبديل اتم‌هاي بزرگي مثل اورانيوم ۲۳۵ به اتم‌هاي کوچک‌تر است. اين واکنش انرژي زيادي آزاد مي‌کند، ولي نقاط ضعف بسياري هم دارد.
اورانيوم عنصري نادر و پايان‌پذير است و در ضمن نيروگاه‌هاي هسته‌اي، گران‌قيمت و خطرناک هستند. فجايعي مثل نيروگاه چرنوبيل و فوکوشيما به ما نشان داده‌اند که نبايد به نيروگاه‌هاي هسته‌اي اطمينان کنيم.
همجوشي هسته‌اي، واکنشي کاملا برعکس شکافت هسته‌اي است. به جاي شکافتن اتم‌هاي بزرگ به اتم‌هاي کوچک، اتم‌هاي کوچک به يکديگر جوش داده مي‌شوند تا اتم‌هاي بزرگ بوجود آيند.

اين واکنش انرژي خيلي زيادي آزاد مي‌کند، چرا که طبق نظريه‌ي نسبيت خاص انشتين، قسمتي از ماده‌ي اين واکنش به انرژي تبديل مي‌شود. واقعيت اين است که خارج از نيروگاه‌هاي همجوشي و در طبيعت، ما هر روز اثر اين واکنش را احساس مي‌کنيم.

همجوشي هسته‌اي همان چيزي است که در مرکز خورشيد رخ مي‌دهد. خورشيد يک رآکتور عظيم همجوشي هسته‌اي است؛ اين ستاره هيدروژن را به عناصر سنگين تبديل مي‌کند و نور و گرماي حاصل از واکنش را براي ما که روي زمين هستيم، ارسال مي‌کند.

همجوشي و شکافت هسته‌اي، فرايند‌هايي عکس يکديگر هستند
همجوشي هسته‌اي يک منبع انرژي عالي و بي‌نقص است. يک نيروگاه همجوشي مي‌تواند به اندازه‌ي سه تا چهار برابر نيروگاه شکافت هسته‌اي مشابه، توليد برق کند.
اين انرژي اصلا آلاينده نيست و جالب اينکه ماده‌ي خام خوراک رآکتورهاي همجوشي هسته‌اي عناصر وافري چون هيدروژن هستند؛ هيدروژن فراوان‌ترين عنصر جهان ماست. اين نيروگاه‌ها تقريبا هيچ پسماند راديواکتيوي از خود باقي نمي‌گذارند و بنابراين آلايندگي آن‌ها صفر است.
پسماند هيدروژن، يکي ديگر از عناصر فراوان دنيا يعني هليوم است. اگر در نيروگاه‌هاي همجوشي هسته‌اي مشکلي ايجاد شود، انفجار و فاجعه‌هاي پس از آن بوجود نمي‌آيد، آن‌ها فقط از کار مي‌افتند.
«دانيل کلري» (Daniel Clery) نيروگاه‌هاي همجوشي هسته‌اي را با نيروگاه‌هاي سوخت فسيلي مرسوم مقايسه مي‌کند: «يک نيروگاه يک گيگاواتي زغالي در هر روز به ۱۰ هزار تن زغال‌سنگ احتياج دارد.

در عوض، مقدار ليتيومي که در باتري يک لپ‌تاپ معمولي وجود دارد و مقدار «دوتريومي» که در ۴۵ ليتر آب موجود است، مي‌تواند از طريق فرايند همجوشي آن‌قدر انرژي توليد کند که براي مصرف ۳۰ سال کل بريتانيا کافي باشد.»
طنز تلخ درباره‌ي همجوشي هسته‌اي است که هميشه گفته‌ايم فناوري استحصال اقتصادي و گسترده‌ي آن، تا ۳۰ سال ديگر محقق مي‌شود و دهه‌هاست آن را تکرار مي‌کنيم.
چيزي که باعث مي‌شود رسيدن به فناوري همجوشي مشکل باشد، عدم علاقه‌ي هسته‌ي اتم‌ها به جوش خوردن با يکديگر است.

هسته‌ي اتم هيدروژن داراي يک پروتون است و بنابراين بار الکتريکي مثبت دارد. وقتي مي‌خواهيد يک هسته‌ي اتم هيدروژن ديگر را به آن جوش بدهيد، به دليل اينکه هر دو داراي بار مثبت هستند، در برابر جوش خوردن مقاومت مي‌کنند.

تنها راه اين است که به زور اين کار را انجام دهيد و آن‌قدر دماي اتم‌ها را بالا ببريد که به پلاسما تبديل شوند. اگر پلاسمايي خيلي داغ داشته باشيد، بعضي از هسته‌ها چنان محکم به يکديگر برخورد مي‌کنند که به يکديگر جوش مي‌خورند.

خورشيد يک رآکتور همجوشي هسته‌اي عظيم است
براي انجام اين فرايند، به دما و فشار خيلي زيادي احتياج است. مشکل اين‌جاست که ما بر روي زمين بايد شرايط قسمت مرکزي خورشيد را بازسازي کنيم. خورشيدي که جرم‌اش ۳۳۰ هزار برابر زمين است و دماي مرکز آن به ۱۷ ميليون درجه‌ي سانتيگراد مي‌رسد.

نکته‌ي بد اين‌جاست که چون بر روي زمين به اندازه‌ي خورشيد سوخت هيدروژن در اختيار نداريم، بايد دما را به ۱۰۰ ميليون درجه‌ي سانتيگراد برسانيم. مشکل دوم اين است که ماده در شکل پلاسما رفتارهاي عجيبي از خود نشان مي‌دهد.
پلاسما شکل چهارم ماده است و نه مايع است، نه جامد و نه گاز. وقتي پلاسما را در دما و فشار خيلي زياد قرار مي‌دهيد، به شدت ناپايدار مي‌شود.
براي کنترل شرايط ناپايدار آن نيز از تجهيزات معمولي نمي‌توان استفاده کرد چرا که در دماي ۱۰۰ ميليون درجه، هر ماده‌ي جامدي را نه مذاب، بلکه بخار مي‌کند! به نوعي ما بايد بر روي زمين يک ستاره بسازيم. آن‌قدر اين کار چالش‌برانگيز است که بشر براي رسيدن به آن، يکي از پيچيده‌ و بزرگترين فناوري‌هاي تاريخ را درست کرده است.

تبلیغات

تبلیغات

جدیدترین اخبار

تبلیغات